Ameryka Łacińska – czyli jaka?
Często słyszymy określenie: Ameryka Łacińska, ale nie każdy wie co ono oznacza. Ten krótki tekst ma pomóc w zrozumieniu, czym jest Ameryka Łacińska. Ciekawostki o Ameryce Łacińskiej
Otóż chodzi o państwa Ameryki Południowej i Środkowej, w których mówi się językami romańskimi – hiszpańskim, portugalskim i francuskim. Jest to 20 państw.
Termin Ameryka Łacińska po raz pierwszy użył pisarz i publicysta Jose Maria Torres Caicedo w 1856 roku.
Po łączy państwa Ameryki Łacińskiej, poza używanymi tam językami? To państwa, które kiedyś zostały skolonizowane przez Hiszpan i Portugalczyków. Wynikiem tego były podobne struktury, które potem zapanowały w tych państwach. Kulturalne, społeczne, gospodarcze i religijne (religia katolicka).
Dodajmy, ze w zdecydowanej większości krajów Ameryki Łacińskiej mówi się językiem hiszpańskim. To język urzędowy w tych krajach.
Ameryka Łacińska obejmuje obszar ponad 21 mln km kwadratowych (1/7 wszystkich kontynentów) i 550 mln ludności. Około 70% z nich, to katolicy.
Powstanie krajów Ameryki Łacińskiej początkowo wiązało się z podbojem świata przez Hiszpanów i wielkich odkryć geograficznych zainicjowanych przez Krzysztofa Kolumba (1451-1506). Zmieniło to na zawsze wcześniejszy porządek w obu Amerykach – Północnej i Południowej. W XVI wieku upadło imperium Azteków i Inków, miejsce elit indiańskich zajęły elity białych przybyszów z Europy. Podporządkowali oni sobie mieszkańców obu Ameryk, a kościół katolicki poprzez misjonarzy, którzy dołączyli do zamorskich wypraw i zaczęli nawracać rdzennych mieszkańców na wiarę katolicką. Potem doszedł do tego handel czarnymi niewolnikami, sprowadzonymi do Ameryki Łacińskiej z Afryki, głównie z Angoli i Konga. Życie tej części świata zmieniło się na zawsze.
Dodajmy, że istnieje też określenie Hispanoameryka. Chodzi o kraje Ameryki, w których ludność posługuje się językiem hiszpańskim.
Ameryka Łacińska ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Machu Picchu, Peru
> Argentyna
> Boliwia
> Kolumbia
> Lima, Peru
> Montevideo, Urugwaj
> Sucre, stolica Boliwii
> Urugwaj