26 niezwykłe fakty o warszawskim Bemowie
Bemowo ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, osiedla, co jest ciekawego na Bemowie i z czego słynie ta dzielnica Warszawy
Dzielnica Bemowo
1) Bemowo, to jedna z dzielnic lewobrzeżnej Warszawy o powierzchni 22,2 ha. Mieszka tu ponad 125 tys. ludzi. Jest tu dużo blokowisk, więc niektórzy mówią, że Bemowo jest “sypialnią Warszawy”. Tak samo określany jest Ursynów.
2) Z Bemowa do centrum Warszawy jest 8 kilometrów. Jakieś 30-40 minut jazdy autobusem lub tramwajem.
3) Nazwa Bemowo nawiązuje do fortu Bema, znajdującego się na terenie dzielnicy. Dzielnica tę nazwę otrzymała po II wojnie światowej.
4) Przed wojną (od 1936 r.) dzielnica nazywała się Boernerowo, od nazwiska Ignacego Boernera (1875-1933), ministra poczt i telegrafów. Dodajmy, że obecnie (od 1987 r.) Boernerowo, to nazwa starej części Bemowa.
5) Bemowo znajduje się w granicach Warszawy od 1951 roku i początkowo weszło w skład Woli. W 1993 po przeprowadzeniu reformy administracyjnej, zostało jedną z dzielnic Warszawy.
6) W skład Bemowa wchodzą obszary: Lotnisko, Fort Radiowo, Boernerowo, Bemowo-Lotnisko, Fort Bema, Groty, Górce, Chrzanów, Jelonki Północne i Jelonki Południowe.
Bemowo ciekawostki z historii
7) Na terenach obecnego Bemowa w średniowieczu było kilka wsi, m.in. Groty, Chrzanów, Górce i Szeligi. Po spustoszeniu wsi podczas potopu szwedzkiego, obecną północną część Bemowa nazywano Szwedzkimi Górami.
8) W XIX w. zaczęły powstawać zakłady i fabryki. W 1864 roku w Jelonkach powstała cegielnia oraz fabryka dachówek Bogumiła Schneidera.
9) Fort Bema zbudowano w latach 1886-1890. Był częścią drugiego pierścienia twierdzy Warszawa. Już w 1909 r. wydano rozkaz jego likwidacji, a wkrótce jego niedużą część wysadzono w powietrze. W latach 1924-1939 była tu wytwórnia amunicji, podczas okupacji Niemcy mieli tu składy amunicji. W latach 80. tereny przekazano Wojskowemu Klubowi Sportowemu Legia Warszawa.
10) Pierwsze osiedle na terenie obecnego Bemowa (na Boernerowie) o nazwie Osiedle Łączności, powstało w latach 30-ych. Było to związane z wybudowanymi tu instalacjami radiowymi czyli Transatlantycką Centralą Radiotelegraficzną, która zaczęła działać 1 października 1923 roku.
11) Pierwszych kilkadziesiąt domów, w pełni skanalizowanych i zelektryfikowanych, wraz z infrastrukturą, oddano do użytku w listopadzie 1933.
12) W 1934 r. Bemowo połączono z centrum Warszawy linią tramwajową.
13) Bemowo zostało zajęte przez wojska niemieckie 27 września 1939.
14) W 1952 r. na Bemowie powstało barakowe osiedle Przyjaźń, w którym mieszkali budowniczowie powstającego wtedy Pałacu Kultury i Nauki.
15) Pierwszy w Warszawie system roweru miejskiego powstał na Bemowie, w 2013 roku.
Bemowo – co tu jest ciekawego
16) Na terenie Bemowa znajdują się trzy zabytkowe obecnie forty dawnej Twierdzy Warszawa: Fort Bema (ul. Powązkowska), Fort Blizne (ul. Lazurowa) i Fort Chrzanów (ul. Kopalniana).
17) Park Górczewska, to Park na Bemowie. Nazwę otrzymał od Osiedla Górczewska, które wybudowano w tym parku.
18) W zachodniej części Bemowa oraz w gminie Stare Babice, rośnie Las Bemowski.
19) Na Bemowie znajduje się Instytut Energetyki. To jeden z największych w Europie środkowej ośrodków prowadzących badania w zakresie technologii energetycznych.
20) Na Bemowie jest szereg miejsc o charakterze wojskowym – jednostki wojskowe, lotnisko, WAT (Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego) otwarta w 1951 roku oraz inne.
Bemowo ciekawostki
21) Jedyny w karierze Michaela Jacksona koncert w Polsce, odbył się na w 1996 r. na lotnisku Bemowo (potoczna nazwa Lotniska Warszawa-Babice). Dodajmy przy okazji, że amfiteatr w Parku Górczewska na Bemowie w latach 2009-2019 nosił nazwę Michaela Jacksona.
22) W Klubie Karuzela na Bemowie występował piosenkarz Mieczysław Fogg (19091-1990).
23) Połowa powierzchni Bemowa, to tereny zielone. Niektórzy mówią, że Bemowo, to “płuca Warszawy”.
24) Przy Forcie Bema jest prawdopodobnie największy w Warszawie plac zabaw dla dzieci. Na dwóch hektarach zgromadzono duża ilość atrakcji dla maluchów.
25) Na terenie dawnego Fortu Bema powstają osiedla mieszkaniowe. Nie trzeba się dziwić, że jedno z nich nazywa się: Fort Bema.
26) Bemowskie Centrum Kultury (BCK) działa od marca 2006 r. działa w kilku lokalizacjach Bemowa. Organizuje koncerty, spektakle, spotkania, konkursy i warsztaty, w których uczestniczą mieszkańcy dzielnicy.
Bemowo ciekawostki: (c) Sadurski.com