Ciekawostki o bombkach choinkowych
Jedną z tradycji Bożego Narodzenia jest choinka i jej przyozdabianie. Choinka bez bombek? Nie ma mowy! Przeczytaj w Sadurski.com ciekawostki o bombkach choinkowych
* Bombki (w niektórych regionach Polski bańki, cacka lub glasgule) najczęściej zrobione są z cienkiego szkła, a następnie pomalowane we wzory. Okazuje się, że jest to tradycja stosunkowo młoda.
Historia bombki choinkowej
* Pierwsze choinki zdobiono jeszcze zanim powstało Chrześcijaństwo. Poganie przyozdabiali drzewka żywnością. Według wierzeń, ta żywność była przeznaczona dla zmarłych. Nic dziwnego, że początkowo Kościół nieprzychylnie patrzał na zdobienie choinek.
* W średniowieczu zdobiono bożonarodzeniowe choinki według ściśle wyznaczonych zasad. Były zdobione orzechami, cukierkami, piernikami i ciastkami. Zdobiono też wykonanymi własnoręcznie, kolorowymi ozdobami i wydmuszkami jajek. Zamiast wieszanych obecnie łańcuchów, na gałązki kładziono m.in. słomę, źdźbła trawy i kłosy zbóż, pióra ptasie. Świąteczne drzewko miało przypominać o miejscu narodzin Jezusa. Bezpośrednio na gałązkach stawiano też małe świeczki, które po zapalenie rozświetlały świąteczne drzewko.
* Podobno pierwsze bombki jakie znamy współcześnie, wykonał Hans Greiner w niemieckim mieście Lauscha. Było to w 1847 roku. Pracował w manufakturze, małej hucie w której wyrabiano wyroby ze szkła. Nie stać go było na udekorowanie świątecznej choinki typowymi wtedy ozdobami (orzechy, jabłka i inne owoce), więc postanowił wykonać szklane wydmuszki, które potem rozwiesił na swojej choince. Po jakimś czasie wynalazek Hansa Greinera uratował hutę przed bankructwem. Już w latach 70. XIX wieku wysyłała bombki nie tylko do innych niemieckich miast, ale i na eksport.
* Początkowo w wyrobie bombek przodowała niemiecka Norymberga. Bombki które tam powstawały cieszyły się zasłużoną sławą, trafiały do innych niemieckich miast oraz za granicę, w tym do Polski. Najpierw jednak, po Niemczech, trafiły do Anglii.
* Bombki pojawiły się w Polsce w XIX wieku i jako pierwsi sprowadzili je protestanci. Były wydmuszkami ze szkła i początkowo imitowały orzechy i owoce. Potem pojawiły się bombki o innych kształtach. Przedstawiały zwierzątka, pajacyki i inne figurki, instrumenty muzyczne, buty, parasolki, itp.
Jak powstaje bombka choinkowa?
* Najpierw powstaje model z plasteliny lub wosku. Gdy jest gotowy, zalewany jest gipsem. Z niego z kolei powstaje forma z metalu. To dzięki niej kolejne bombki z serii są identyczne. Szkło sodowe po rozgrzaniu palnikiem do dużej temperatury (ok. 1000 stopni Celsjusza) staje się płynną masą, którą można niemal dowolnie kształtować. Można ją wprowadzać do wspomnianej metalowej formy lub ustami wtłaczać powietrze do wnętrza. Trzeba to zrobić umiejętnie, jednym dmuchem, po którym szkło zastyga. Gdy bombka wystygnie, jest ozdabiana i malowana.
* Z jednego kilograma szkła sodowego można wykonać ok. 160 bombek.
Bombki choinkowe w Polsce
* Polska jest potentatem, jeśli chodzi o produkcję choinkowych bombek. Wyprodukowane u nas bombki eksportowane są do wielu krajów nie tylko w Europie, ale też na świecie. Z uwagi na dużą cenę jednostkową, polskie bombki niestety nie trafiają na polski rynek.
* W miejscowości Nowa Dęba (woj. podkarpackie) istnieje Muzeum Bombki Choinkowej. Zostało założone w 2012 r. przez producenta choinkowych bombek. Są tu setki, także unikatowych bombek o różnych kształtach, powstałych w różnych krajach, a także dekoracje choinkowe. Można też odwiedzać wytwórnię bombek w Józefowie pod Warszawą.
* Największym zakładem produkującym w Polsce bombki po II wojnie światowej był zakład w Miliczu (woj, dolnośląskie).
* Wyprodukowane w Polsce bombki miał Michael Jackson. Polskie bombki podarował prezydentowi USA Barackowi Obamie, prezydent Bronisław Komorowski. – To najpiękniejsza ozdoba na choince – mówił potem prezydent USA.
Inne ciekawostki o bombkach choinkowych
* Najdroższa bombka choinkowa jest warta (na złotówki) 400 tys. złotych. Wykonał ją brytyjski jubiler, poświęcając na to rok pracy. Jest zrobiona z białego złota i przyozdobiona 188. rubinami i 500. diamentami.
* Podobno aby dobrze zdobić bombki choinkowe, potrzeba pracować w tym fachu ok. 3 lata.
* Choć o bombkach przypominamy sobie w okolicach Bożego Narodzenia, ich produkcja trwa przez cały rok.
Ciekawostki o bombkach choinkowych (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce i za granicą
> Ciekawostki o kolędach, słowa popularnych kolęd
> Wigilia ciekawostki