Ciekawostki o Bródnie, osiedlu w Warszawie
Bródno ciekawostki i najważniejsze informacje. Co warto wiedzieć, co tu jest ciekawego
Bródno ciekawostki i informacje
1) Bródno, to osiedle mieszkaniowe w dzielnicy Targówek, w Warszawie. Mieszka tu ok. 125 tys. ludzi.
2) Nazwa Bródno podchodzi od przepływającej tu rzeki Brodni.
3) Przed wojną istniała wiejska gmina Bródno. Weszła w skład Warszawy w 1951 roku.
4) W latach 70. na (Starym i Nowym) Bródnie wybudowano duże osiedla mieszkaniowe: Kondratowicza, Podgrodzie, Toruńska, Wysockiego.
Bródno ciekawostki z historii
5) Na terenie obecnego Bródna w IX-X wieku stał warowny gród, jeden z trzech na terenie obecnej Warszawy. W XVI wieku była już wieś Bródno, leżąca na terenie powiatu warszawskiego. W kolejnym wieku zbudowano folwark, młyny i dwie karczmy, a w 1743 r. powstał cmentarz żydowski.
6) Druga połowa, to rozwój Bródna. Uruchomiono linię Kolei Nadwiślańskiej, a w 1875 r. powstała stacja kolejowa Praga (Warszawa Praga). W 1880 r. w 360. domach mieszkało 960 ludzi.
Park i Las Bródnowski
7) Park Bródnowski powstał w latach 1976-1978 i ma 25,4 ha powierzchni. To miejsce wypoczynkowo-rekreacyjne dla mieszkańców. Są tu m.in. miejsca zabaw dla dzieci, kilka boisk sportowych, ścieżki rowerowe, fontanna, rzeźby (od 2009 r. Park Rzeźby). Ponieważ park otoczony jest blokami mieszkalnymi, niektórzy żartują, że jest to Central Park (aluzja do Central Parku na Manhattanie w Nowym Jorku).
Obok parku jest Mazowiecki Szpital Bródnowski.
8) Park Biegacza, to wyznaczona i oznakowana trasa w Parku Bródnowskim. Ma 2,5 kilometra długości i wytyczono ją dla osób biegających.
9) Las Bródnowski (Park Leśny Bródno) ma blisko 90 ha powierzchni. Znajduje się między Zaciszem, Bródnem i podwarszawskimi Markami. Do połowy XIX wieku rosła tu Puszcza Bródnowska, potem została całkowicie karczowana. Po II wojnie światowej na terenach zasadzono nowe drzewa.
Kanał i Cmentarz Bródnowski
10) Kanał Bródnowski wykopano w drugiej połowie XIX w. jako kanał odwadniający bagniste doliny nieistniejących obecnie dziś rzek Brodni i Rewy. Po wybudowaniu w latach 60. XX wieku Kanału Żerańskiego, odprowadza wody to tego właśnie kanału. Obecnie Kanał Bródnowski Górny ma prawie 11 km długości, a Kanał Bródnowski Dolny pok. 16 km.
11) W 1884 r. w miejscu nieużytków, wojskowego poligonu i wyrobisk piasku oraz gliny, założono cmentarz Bródnowski (Bródzieński). Obecnie ma ponad 113 ha powierzchni i jest tu pochowanych 1,2 miliona ludzi. Na cmentarzu stoją dwa kościoły: drewniany kościół św. Wincentego à Paulo oraz murowany kościół Matki Boskiej Częstochowskiej. Na cmentarzu od 1999 r. jest też m.in. Pomnik Katyński.
Co jest ciekawego na Bródnie
12) Pomnik Cudu nad Wisłą stanął w 1925 roku. Upamiętnia wydarzenia wojny polsko-sowieckiej w 1920 roku, której punktem zwrotnym była Bitwa warszawska. Ufundowali go mieszkańcy Nowego Bródna, a na tablicy jest napis: “W 5-tą rocznicę Cudu nad Wisłą i zwycięstwa nad nawałą bolszewicką”. Stoi przy jezdni, obok stacji benzynowej, blisko domu przy ul. Wysockiego 49.
13) Przy ul. Świedzibnej 43 stoi piętrowy, drewniany dom, zupełnie nie pasujący do okolicznych domów i bloków. Przed II wojną światową tak właśnie wyglądało 80% podmiejskiej zabudowy Warszawy.
14) Skwer Grzegorza Ciechowskiego, to zieleniec (malutki park) nad Kanałem Bródnowskim. Upamiętnia muzyka (1957-2001), lidera zespołu Republika.
15) Zabytkowa kamienica Klotzów (ul. Wysockiego 32A) została wybudowana w latach 30. XX wieku, jako budowla modernistyczna. Klotzowie byli właścicielami fabryki wyrobów metalowych i platerowanych, która do 1939 roku działała przy ul. Myszynieckiej.
16) Przy ul. Maliborskiej stoi Pomnik zadżumionych. Jest to stojąca na cokole z napisem kilkumetrowej wysokości kolumna, zwieńczona krzyżem. Początkowo stał w wsi Stare Bródno, gdzie był podwarszawski cmentarz, na którym grzebano zmarłych na dżumę, na początku XVIII wieku.
17) Folwark Bródno, to atrakcja dla dzieci. Jest tu zagroda ze zwierzętami domowymi, pole na którym rosną różne rośliny.
Bródno ciekawostki: (c) Sadurski.com