chleb ciekawostki o chlebie pieczywo historia chleba

11 niezwykłych ciekawostek o chlebie

Czas czytania:3 minut/y, 1 sekund/y

Chleb ciekawostki i najważniejsze fakty o chlebie, które warto znać. Historia i współczesność chleba, jego rodzaje, Polacy i chleb

Chleb ciekawostki z historii

1) Chleb znany jest na świecie nie od dziś. Najstarsze znaleziska świadczą o tym, że był znany już ponad czternaście tysięcy lat temu.

2) Chleb stanowił podstawę wyżywienia także w czasach starożytnych, choć nie był on taki sam, jakiego spożywamy współcześnie. Przypominał podpłomyk i macę.

3) W Starożytnej Grecji znano prawie 50 przepisów na różnego rodzaju chleby. Płaskie placki chlebowe poza Grecją wypiekano też w starożytnym Egipcie. Także w starożytnym Rzymie, a za czasów Oktawiana Augusta istniało ponad 300 piekarń piekących różnego rodzaju chlebki.

4) W czasach średniowiecznych piekarze wypiekali 9 rodzajów chleba.

Podpłomyk, chleb na zakwasie, chleb biały. Rodzaje chleba

5) Podpłomyk, to najstarsza wersja chleba. Jest to rodzaj pieczywa, w postaci małego placka. Przygotowuje się go z mąki i wody. Następnie piecze na żarze, blasze lub na patelni. Dawniej pieczono wyłącznie na żarze czyli na mocno rozgrzanych w ognisku kamieniach. Podpłomyki były znane już dawnym Słowianom, którzy jedli je przy każdej okazji tak, jak my dziś jemy chleb.

6) W czasach średniowiecza podstawą wyżywienia ubogich ludzi również były podpłomyki. Ale znany był już wtedy chleb razowy na zakwasie chlebowym. Pieczono go w piecach raz na kilkanaście dni.

chleb ciekawostki o chlebie pieczywo historia chleba
Chleb, podpłomyk, maca…  Ciekawostki o chlebie

7) Chleb biały pieczony z oczyszczonej maki, był wyrobem luksusowym i dostępnym tylko dla zamożnej części społeczeństwa. Uboga cześć populacji na święta spożywała tak zwany kołacz. Wypiekany był on z mąki pszennej i posiadał kolisty kształt.

Chleb obecnie – ciekawe fakty

8) Wypiekany obecnie chleb nie jest podobny do tego z przed kilkuset lat. Jest ciastem będącym połączeniem mąki zbożowej różnego gatunku oraz wody. Poddawany jest fermentacji alkoholowej z dodatkiem drożdży, albo spulchnia się go proszkiem do pieczenia. Dzięki dodatkom jest pulchny i smaczny. W krajach śródziemnomorskich, jak na przykład w Grecji czy na Sycylii, wypieka się chleb bez spulchniaczy lub tylko w niewielkim dodatkiem środków spulchniających. Warto zaznaczyć, że im mniej pieczywo posiada ulepszaczy, tym jest mniej smaczne i gorzej wyglądające, ale za to o wiele bardziej zdrowe. Warto też zapamiętać, że im bardziej czerstwe pieczywo, tym bardziej syte. Nie może tylko być spleśniałe, bo wówczas jest trujące dla naszego organizmu.

9) Chleb jest produktem żywnościowym zdrowym i dodającym siły. Zaspokaja 30% dziennego zapotrzebowania na pokarm. Ma w swoim składzie aminokwasy i witaminę E, B1, B2, oraz minerały, jak żelazo, cynk, miedź. Ciemne pieczywo dodatkowo zawiera jeszcze wapń, potas, sód i fosfor.

chleb ciekawostki o chlebie pieczywo historia chleba
W Polsce pokochaliśmy pyszny chleb. Chleb ciekawostki

Polak i chleb

10) Według badań, statystyczny każdy Polak aktualnie spożywa ok. 45 kg pieczywa na rok. I każdego roku ta ilość maleje. W 1981 roku statystyczny Polak w ciągu roku zjadał około 100 kg chleba, w pierwszych latach dwudziestego pierwszego wieku tylko 80 kg na osobę.

Chleb ciekawostki na zakończenie

11) Chleb nigdy się nie przeje i nie nudzi, jako produkt spożywczy. Możemy się nim nawet przejeść, ale i tak nie będziemy czuli do niego niechęci. Gdyż chleb jest Darem Bożym i podstawą wyżywienia dla człowieka. Chlebem dzielimy się z innymi, chleba nie wyrzucamy, chleb szanujemy. I nie daj Boże, aby nam kiedyś zabrakło chleba. Niestety wielu ludziom na świecie brakuje chleba, jak na przykład ludności afrykańskiej. Ludzie zmagają się z suszą lub gnębieni są wieloletnimi wojnami domowymi, jak na przykład w Sudanie Południowym. Tam ponad 7 milionów ludzi, w tym wiele dzieci, cierpi głód. Każdego dnia śmierć z powodu głodu zbiera tam duże żniwo. Dlatego nie wolno nam marnować naszego chleba powszedniego, lecz dzielić się nim z ubogimi.

Chleb ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Cebularz
> Obwarzanek krakowski
> Pierniki

klasztor Montserrat Katalonia ciekawostki Hiszpania Barcelona Poprzedni post Wszystko o Montserrat koło Barcelony
połóg kobieta dziecko macierzyństwo Następny post Połóg – szczególny czas w życiu kobiety