ciekawostki o komiksach komiksy komiks polski

Ciekawostki o komiksach. Superman, TinTin, Rosiński…

Czas czytania:4 minut/y, 26 sekund/y

Ciekawostki o komiksach. Superman, Grzegorz Rosiński, cenzurowany Kajko i Kokosz, słynny TinTin…

Milion dolarów za komiks z Supermanem 

Milion dolarów zapłacił nabywca czasopisma wydanego w 1938 roku, w którym ukazał się pierwszy komiks z Supermanem

Właśnie padł kolejny rekord ceny komiksu. Nabywca za cenę miliona dolarów kupił prawdziwy komiksowy rarytas czyli pierwszy numer magazynu Action Comics, w którym po raz pierwszy ukazał się komiks z Supermanem. Komiks, na którego okładce był Superman unoszący nad głową samochód, w chwili wydania kosztował 10 centów.

Rok temu inny egzemplarz tego samego numeru magazynu Action Comics sprzedano za 317 tys. dolarów, ale był on w gorszym stanie.

Superman – fikcyjna postać stworzona przez Joe Shustera i Jerrego Siegela, to pierwszy z serii późniejszych komiksowych superbohaterów. Jest kultową postacią komiksową, znaną na całym świecie. Jego popularność wykorzystało kino – był także bohaterem kilku filmów fabularnych. Pierwszy z nich “Superman and the Mole Man” w reżyserii Lee Sholema, wyprodukowano w 1951 roku. Były także seriale telewizyjne oraz filmy animowane z Supermanem.
2010-02-22

Tintin wiecznie żywy w Brukseli

Ciekawostki o jednym z najsłynniejszych serii komiksowych i ich autorze

Komiksowa seria Przygody Tintina (franc. Les Aventures de Tintin) jest jedną z najpopularniejszych komiksów europejskich XX wieku. Dotychczas ukazało się 200 milionów egzemplarzy komiksów z Tintinem, wydanych w ponad 50. językach.

Autorem serii jest Belg Georges Remi (1907-1983), podpisujący się pseudonimem Hergé (wym. Erże), który od 1929 roku stworzył 29 wielostronicowych albumów z Tintinem.

Georges Remi jak już wspomnieliśmy był Belgiem, więc szczególnie w tym kraju darzony jest wielką sympatią. A że mieszkańcy krajów Beneluxu kochają komiksy, nic więc dziwnego, że w centrum Brukseli na ścianie jednego z domów mieszkalnych ktoś namalował mural z Tintinem.

Ciekawostki o komiksach z TinTinem
• Tintin (czytaj: Tętę), to młody reporter podróżujący po świecie wraz ze swym psem Milusiem.
• Hergé, to fonetyczna wymowa liter R i G czyli inicjałów Georges Remi, autora Tintina.
• W latach 1946-1993 ukazywał się magazyn z komiksami o nazwie Tintin.
2012-05-15

Król Belgii odznaczył Rosińskiego

Grzegorz Rosiński, rysownik komiksów (m.in. słynnej serii z Thorgalem) został odznaczony przez króla Belgii Alberta II Koburga

Polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego, 18 stycznia 2010 spotkało nie lada wyróżnienie. Z rąk króla Belgii Alberta II Koburga otrzymał odznaczenie Oficera Orderu Leopolda II.

– Komiksy są formą sztuki, która dociera do szerokich kręgów społeczeństwa – mówił do Rosińskiego podczas uroczystości ambasador Belgii Jan Luykx. – Mój kraj stał się Pana krajem, w którym nadal rozwijał Pan swą sztukę, stając się jednym z najpopularniejszych artystów komiksu zarówno w Belgii jak i w Polsce. Ambasador podkreślił, że Rosiński jako artysta polsko-belgijski, zbliża do siebie oba kraje.

Grzegorz Rosiński (ur. w 1941) jest absolwentem liceum plastycznego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jako rysownik komiksów początkowo rysował zeszyty serii “Kapitan Żbik”, “Pilot śmigłowca”, “Legendarna historia Polski”. W 1976 r. został dyrektorem artystycznym komiksowego magazynu “Relax”. Poznanie belgijskiego scenarzysty Jeana Van Hamme’a, stało się początkiem rysowanej przez niego serii albumów fantasy “Thorgal”. Obu twórcom seria ta przyniosła międzynarodową sławę; Rosiński osiadł w Belgii. W 2006 r. Grzegorz Rosiński otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany za wybitne osiągnięcia artystyczne i zasługi dla kultury polskiej. Od roku 1992 mieszka w Szwajcarii, wykłada sztukę komiksu na uczelni w Sion.
2010-01-26

Kolejne ciekawostki o komiksach

Rekord ceny komiksu, jubileusz Bohdana Butenko, Christa i cenzura – czyli komiksowe ciekawostki, które warto znać. Rysownicy komiksów i bohaterowie historyjek obrazkowych. Komiks polski i nie tylko

Ile może kosztować komiks?

• Nieważne ile kosztuje. Ważne, że przynosi profity. Ostatnio staje się modne inwestowanie w amerykańskich superbohaterów. Można założyć, że wydany milion po roku przyniesie co najmniej 30% zysku. Dowodem na to są rosnące na aukcjach ceny za pierwszy odcinek “Action Comics” z przygodami Supermana. Dziś są warte nawet 2 mln dolarów! Plotka głosi, że aktor Nicolas Cage po raz kolejny kupił, a może raczej zainwestował, w zabytkową komiksową broszurę. Tym razem płacąc aż 2.160.000 $ (za wyżej wymieniony komiks). Warto dodać, że w 1938 r., czyli roku jej wydania, kosztował zaledwie 10 centów.

“Ojciec” Gapiszona

• Słynnego ilustratora, plakacistę i autora komiksów, Bohdana Butenko (1931-2019) znamy jako autora historyjek o Guciu i Cezarze oraz o nie mniej popularnym Gapiszonie. Mało kto pamięta, ze to właśnie Butenko zaprojektował scenografię dla Kabaretu Starszych Panów.

Komiksowe ciekawostki: Marilyn Monroe skadrowana

Zbigniew Kasprzak jest autorem rysunków do komiksu “Spadająca gwiazda” (scenariusz: Jean-François Charles i Maryse Charles), opowiadającego o życiu słynnej hollywoodzkiej aktorki. Tym samym spełnił swoje młodzieńcze marzenie: “Ten ideał blond piękności, taki „sexy”, pomimo powierzchowności emanował klasą, był zniewalający dla młodego człowieka” – tak Kasprzak mówił w wywiadzie dla “Zwierciadła”. W komiksie pokazano czas sławy, jak i moment upadku tej bogini wielkiego ekranu. Nie zabrakło postaci prezydenta Johna Kennedy’ego i jego brata Roberta. Polską wersję językową, w tłumaczeniu Wojtka Birka, wydał Ongrys.

Czego nie zauważyła cenzura?

Janusz Christa na jednym z kadrów komiksu Kajko i Kokosz. Festiwal czarownic” umieścił scenę, gdzie zbójcerze, niezadowoleni z aktualnych rządów hegemonicznego władcy, stwierdzają, że dość już tego – będą od teraz “samorządni i niezależni”. Komiks rysowany był w 1981 roku, a wydany w lipcu roku następnego. To ewidentne skojarzenie ze zwalczaną wówczas “Solidarnością” umknęło cenzurze. Ten i inne podobne przykłady z komiksów tamtych lat będzie zobaczyć na wystawie z cyklu “Cztery pory roku z satyrą i komiksem”.

Ciekawostki o komiksach: (c) Sadurski.com
Komiksowe ciekawostki: (c) Wojciech Łowicki

Zobacz też:
> Ile kosztuje wrys do komiksu
>

kurtka robocza zimowa Poprzedni post Jak wybrać odpowiednią kurtkę roboczą zimową?
Kasr al Charana Jordania zabytki ciekawostki atrakcje zamek pustynia Następny post Kasr al-Charana – zamek na pustyni w Jordanii