Fakty o prawie i prawnikach, które zaskoczą laików

prawnicze ciekawostki prawne prawo

Fascynujące ciekawostki prawne. Prawo, sędziwie, prawnicy, kancelarie prawne

Prawo, prawnicy, kancelarie prawne

1) Aby zostać prawnikiem, trzeba w pierwszej kolejności ukończyć magisterskie studia prawnicze na uczelni publicznej lub niepublicznej. Ich czas trwania wynosi 5 lat i kończy się obroną pracy magisterskiej.

2) Europejski Dzień Prawnika jest obchodzony co roku 25 października. Ustanowiła go Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy, w skrócie CCBE.

3) Kancelaria Traurig jest największą kancelarią z USA. Drugą co do wielkości w Stanach Zjednoczonych jest kancelaria Jones Day.

4) „Ally McBeal”, „Magda M.”, „Żona idealna” – to tylko niektóre z seriali o życiu prawników. Moda na tego rodzaju produkcje rozpoczęła się w pierwszych latach XXI wieku i do tej pory, seriale z wątkiem prawniczym cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Kancelarie prawne i prawnicy

5) Najstarsza i najdłużej działająca kancelaria prawna w Polsce, to Kancelaria Juris. Rozpoczęła ona swoją działalność w 1989 roku i skupia najznamienitszych adwokatów, którzy pomagają osobom fizycznym, prawnym oraz administracji państwowej i samorządowej.

6) Największa kancelaria prawna w Polsce, to Dentons. Skupia ona 200 prawników, którzy specjalizują się w różnych dziedzinach. Znajdziemy tam osoby osoby specjalizując się w prawie rozwodowym, majątkowym i oraz w wielu innych dziedzinach.

7) Średnia wynagrodzenia prawnika, to 4970 złotych brutto (te dane na pewno są już nieaktualne). Im większy staż pracy i tym samym więcej sukcesów na koncie, tym większe zarobki. Polska jest jednak daleko w tyle. Niemiecki prawnik mający własną kancelarię może zarobić w przeliczeniu na złotówki 50-70 tysięcy miesięcznie.

prawnicze ciekawostki prawne prawo
Ciekawostki prawne. Prawnicy, sędziowie, prawo,kancelarie prawne

Ciekawostki o prawie i prawnikach

8) Magdalena Wilk, znana z serialu Maria Anna Wesołowska, jest zawodowym adwokatem. Zrobiło się o niej znów głośno, gdy otwarcie zaczęła bronić osób dotkniętych restrykcjami z powodu pandemii koronawirusa.

9) Jeśli szukamy darmowej pomocy prawnej, możemy skorzystać z punktów informacyjnych w sądach. Niestety, większość z nich pomaga jedynie wypełnić wnioski i poinformować o obowiązujących przepisach.

10) Włamaniem na rachunek bankowy może zająć się prawnik. Pomoże nam, gdy na skutek włamania nie możemy spłacić swoich zobowiązań i wierzytelności. Jednak, kiedy konto świeci pustkami, trudno będzie zapłacić prawnikom. W takim wypadku można skorzystać z jednorazowej porady.

11) Michelle Obama (żona byłego prezydenta USA) to adwokat i profesjonalny orator. Wychowana w biednej rodzinie, sama musiała walczyć o dobre wykształcenie. Po drodze spotykała się z krytyką, ale studia ukończyła z wyróżnieniem.

Ciekawostki prawne. Zawód sędziego

12) Zawód sędziego wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Sytuacja komplikuje się zwłaszcza w małych miejscowościach, gdzie sędziego znają niemal wszyscy mieszkańcy. Dlatego zawód ten muszą wykonywać osoby o silnym charakterze i takie, które nie będą podatne na naciski innych.

13) W Polsce są sędziowie, którzy po ukończeniu 65 lat, chcą nadal orzekać i być obecni w zawodzie. Mówi się, że środowisko sędziowskie jest na tyle hermetyczne i gdyby nieostatnie zmiany polityczno-prawne, młodsi sędziowie nie mieliby szans na szybki awans.

Ciekawostki prawne: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Historia ubezpieczeń
> Ciekawostki o przeprowadzkach