cmentarze solarne Kościół Ludzi Słońca ciekawostki

Cmentarze solarne i Kościół Ludzi Słońca

Czas czytania:2 minut/y, 24 sekund/y

Ekologia oraz troska o środowisko zyskały w ostatnim czasie zdecydowanie na znaczeniu. Coraz więcej osób jest świadomych jak ważna jest ochrona przyrody i świata, w którym żyjemy. Wraz ze wzrostem populacji ludzkiej, coraz większym problem staje się pochówek zmarłych.

Pogrzeby i środowisko

Obecnie na Ziemi żyje ponad 7,8 miliarda ludzi. Ewentualny pochówek tych wszystkich osób wiąże się z dużym wpływem na środowisko. Komory grobowe są coraz częściej betonowane, a ciała zmarłych osób balsamowane. Organizacja non–profit Center for Natural Burial twierdzi, że na powierzchni 10 akrów cmentarza występuje prawie 1 tys. ton stali na trumny i 20 tys. ton betonu, a ilość drewna przeznaczonego na trumny wystarczyłaby na wybudowanie 40. domów.

Jeżeli dodamy do tego np. polską tradycję dekorowania grobów sztucznymi kwiatami i zniczami, to coraz to bardziej powiększające się cmentarze mają coraz większy wpływ na środowisko, zwłaszcza w znaczeniu lokalnym.

Cmentarze solarne

Istnieją jednak alternatywne formy pochówku, takie jak np. kremacja. Oprócz sposobu, ważne jest także miejsce, w którym spoczywają nasi bliscy. Zwykle cmentarze kojarzą nam się ze smutkiem i zadumą oraz rzędami kamiennych pomników. Jednak te miejsca również mogą wyglądać inaczej, czego dobrym przykładem są cmentarze solarne.

Powstawanie cmentarzy solarnych jest jednym z celów Kościoła Ludzi Słońca. Zgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych, rozumiane są one jako odpowiedniki cmentarzy parafialnych, kirkutów czy mizarów.

Korzenie wyznań solarnych religijnej sięgają do czasów pogańskich i religii wschodu. Na przełomie XIX i XX wieku w Szklarskiej Porębie funkcjonowała wspólnota religijna opierająca się na wierzeniach solarnych, składająca się głównie z intelektualistów i artystów. Odkrycie cmentarza solarnego z tego okresu stało się impulsem do powołania związku wyznaniowego Wyznawcy Słońca, z którego w późniejszym okresie wyodrębnił się Kościół Ludzi Słońca. Dla tej drugiej grupy bardzo istotna jest kwestia tworzenia cmentarzy solarnych.

cmentarze solarne Kościół Ludzi Słońca ciekawostki
Pochówek w zgodzie z naturą. Cmentarze solarne są ciekawą alternatywą

Głównymi założeniami przy ich tworzeniu, są:

– Poszanowanie obowiązującego prawa.
– Zaspokojenie religijnych i duchowych potrzeb członków wspólnoty.
– Minimalizacja wpływu człowieka na przyrodę.

Miejsca pochówku zmarłych, według Ludzi Słońca powinny być przestrzenią otwartą na dowolne przeżywanie pożegnania zmarłego. Mają być otwartą i bezpieczną przestrzenią ekspresji oraz akceptacji.

W zgodzie z naturą

Cmentarze solarne nie są tworzone według jednego wzorca. Są one indywidualnym dziełem społeczności. Cmentarze te są neutralne względem środowiska. Nie powinny zbytnio ingerować w przyrodę pod względem materiałów czy architektury, dlatego preferowane są leśne cmentarze, cmentarze–ogrody, czy cmentarze–zagajniki.

Podstawowym sposobem pochówku jest kremacja oraz groby ziemne, a nie murowane. Nagrobki powinny być minimalistyczne i otoczone naturą. Na cmentarzach solarnych można znaleźć ławki, rzeźby, altany oraz inne elementy architektury, które zachęcają do przebywania z innymi. Dodatkowo występują elementy przyjazne dla zdrowia, takie jak ścieżki rowerowe, tereny spacerowe, czy kąciki rodzinne.

Istotą sacrum cmentarzy solarnych są nie rzeczy materialne (np. nagrobki) ale procesy dziejące się w jego przestrzeni oraz jak bliskość z naturą.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj na stronę: https://ludzieslonca.pl/

RaB / 31-10-24

Zobacz też:
> Ciekawostki o cmentarzach

odzież medyczna ciekawostki dowcipy strój medyczny Poprzedni post Odzież medyczna – czy może być modna?
hazardowi turyści hazard ciekawostki podróże Następny post Wycieczka lub wędrówka. Polska i hazardowi turyści