detoks alkoholowy Kraków

Detoks alkoholowy – sposób na przywrócenie równowagi organizmu

Czas czytania:5 minut/y, 11 sekund/y

Alkohol etylowy wywiera negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu osoby go spożywającej. Zwłaszcza jeżeli przez dłuższy czas ilość etanolu znajdującego się w krwiobiegu pacjenta jest wysoka i stała. Mowa wtedy o zjawisku ciągu alkoholowego, podczas którego osoba uzależniona nie dopuszcza do wytrzeźwienia swojego organizmu. Obawia się wystąpienia objawów odstawiennych i odczucia na własnej skórze konsekwencji zatrucia alkoholowego. Pokonać ten strach pomaga detoks alkoholowy. W Krakowie równowagę organizmów nie tylko osób uzależnionych, ale również tych, którzy zmagają się z powszechnym kacem, przywracają specjaliści

Detoks alkoholowy w Krakowie przeprowadzany w warunkach stacjonarnych jest najlepszym sposobem na przywrócenie równowagi całego organizmu. Umożliwia przerwanie ciągu alkoholowego, a więc wymusza zaprzestanie spożywania substancji odurzającej. W konsekwencji organizm ma okazję i czas na powrót do pełni sił oraz sprawności. Proces ten nie odbywa się jednak bez udziału skutków ubocznych i nieprzyjemnych dolegliwości. Głównie ze względu na możliwość ich wystąpienia zaleca się przeprowadzanie detoksykacji poalkoholowej w stacjonarnych placówkach medycznych. Specjalistyczne wyposażenie takich miejsc, zatrudniona w nich doświadczona kadra i nowoczesne wyposażenie stają na straży bezpiecznego powrotu alkoholika do trzeźwości.

Odtrucie alkoholowe a skutki alkoholizmu

Nieustanne spożywanie alkoholu nawet przez okres kilku tygodni może doprowadzić do zaburzeń w gospodarce wodno-elektrolitowej organizmu, niedoborów minerałów i witamin. Metabolizowane składniki alkoholu etylowego docierają do wszystkich komórek i tkanek organizmu. Biorą udział w procesie trawienia, co oznacza, że stają się elementem składu biochemicznego krwi. Ich gwałtowne odstawienie powoduje występowanie objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, których stopniowe nasilenie może prowadzić nawet do stanu zagrożenia zdrowia i życia. To fizjologiczna odpowiedź organizmu na głód biochemiczny wynikający z braku dostarczanej mu dotychczas do krwiobiegu toksyny. Rozwiązaniem tej trudnej sytuacji jest detoks alkoholowy.

Głównym działaniem, na jakim skupia się detoks alkoholowy, jest oczyszczenie organizmu i przywrócenie alkoholikowi dobrego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Efekt ten możliwy jest do osiągnięcia wyłącznie za pośrednictwem terapii prowadzonej przez doświadczonych lekarzy. Dzięki wykorzystaniu bezpiecznych medykamentów, nowoczesnych narzędzi i metod oraz umiejętności najwyższej klasy specjalistów, powrót organizmu do równowagi metabolicznej i biochemicznej staje się ułatwiony. Domowe sposoby na detoksykację poalkoholową nie przynoszą oczekiwanych przez pacjentów rezultatów. Zwłaszcza gdy zmagają się oni z konsekwencjami zatrucia substancją odurzającą w przebiegu choroby alkoholowej.

Skutki alkoholizmu są zauważalne gołym okiem nawet dla osób niezwiązanych ze środowiskiem medycznym. Organizm pacjenta, który długotrwale nadużywa substancji odurzających, jest wyjałowiony i skrajnie odwodniony. Zmaga się z licznymi uszkodzeniami, powodując szereg nieprzyjemnych objawów. Zatrucie etanolem może się bowiem manifestować poprzez bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, amnezję, zaburzenia psychiczne, kołatania serca, zaburzenia funkcji poznawczych i wiele innych.

Kiedy zatruty organizm odzyskuje równowagę?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, ile czasu musi upłynąć, by organizm pacjenta powrócił do równowagi metabolicznej i wodno-elektrolitowej. Wiele zależy przede wszystkim od informacji, jakie lekarz uzyskuje od chorego już na etapie wizyty kwalifikacyjnej do zabiegu. Pyta wtedy o stopień uzależnienia lub okoliczności i ilość wypijanego alkoholu, długość ciągów alkoholowych, urazy i choroby przebyte w przeszłości, a także odczuwane kiedykolwiek objawy odstawienne czy podejmowaną terapię. Każdy organizm ma inną tolerancję alkoholu etylowego i również z tego względu każda detoksykacja przebiega nieco inaczej. Zwykle jednak trwa od kilkunastu godzin do kilkunastu dni. W przypadku niektórych pacjentów może przedłużać się do tygodni.

Detoksykacja nie wyleczy chorego z alkoholizmu. Pomaga jednak wzmocnić organizm i złagodzić skutki odstawienia wszelkich napojów wyskokowych. Jednocześnie przygotowuje go do dalszych etapów kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Po odtruciu organizmu lub nawet jeszcze w jego trakcie, chory powinien bowiem zainteresować się innymi metodami leczenia uzależnienia. Wśród nich najpopularniejsze i wskazane są: psychoterapia, uczestnictwo w spotkaniach grup wsparcia, farmakoterapia w zastosowaniu awersyjnych technik wspomagających terapię.

O tym, kiedy zatruty organizm odzyskuje równowagę, można dowiedzieć się wyłącznie za pośrednictwem wyników specjalistycznych badań. Zleca się je na różnych etapach detoksykacji, celem obserwacji efektów i oceny skuteczności podejmowanych działań terapeutycznych. Oznacza się poziom alkoholu i wybranych toksyn we krwi pacjenta. Bada skład biochemiczny krwi, mierzy ciśnienie tętnicze, wykonuje EKG, a w przypadku niektórych pacjentów również inne badania obrazowe (np. USG). Jeżeli ich wyniki są zadowalające, można podjąć decyzję o przerwaniu odtrucia alkoholowego. Zawsze jednak powinna ona być poprzedzona rozmową przeprowadzoną z pacjentem. Podczas niej przekazuje się mu wyniki badań i zalecenia co do dalszych działań terapeutycznych.

Detoks alkoholowy – przebieg

Po pozytywnej kwalifikacji pacjenta do detoksykacji, przekazuje się mu do wyłącznej dyspozycji prywatny pokój z łazienką. Personel medyczny wykonuje dożylne wkłucie w zgięciu łokcia, by umieścić w żyle obwodowej wenflon. Jest on konieczny w celu podania pacjentowi kroplówek witaminowych. Zawierają one w swoim składzie glukozę, wapń, potas, sód i magnez. Nie tylko przyspieszają proces metabolizmu i wydalania alkoholu, ale również przywracają równowagę elektrolitową organizmowi.

Po podaniu kroplówki na bieżąco i dyskretnie monitoruje się stan pacjenta. Przedstawiciele personelu pielęgniarskiego dokonują kontroli parametrów życiowych chorego oraz oceniają subiektywnie jego samopoczucie. Jeżeli skarży się on na jakiekolwiek dolegliwości, najczęściej włącza się farmakoterapię, środki lecznicze stosowane są dożylnie lub domięśniowo, zwykle w odpowiedzi na objawy AZA (Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego). W zależności od potrzeb każdego pacjenta, mogą one mieć działanie nasenne, uspokajające, przeciwwymiotne i uśmierzające ból. Jeżeli chory skarży się ponadto na dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego, do terapii włącza się beta-blokery w odpowiedniej dawce.

Detoks alkoholowy – główne cele detoksykacji

Ponieważ detoks alkoholowy jest odtruciem organizmu, pozwala na samoistne usunięcie z krwiobiegu pacjenta pozostałości toksycznych związków poalkoholowych. Jednocześnie przyczynia się do rychłego uzupełnienia wszelkich niedoborów mikro- i makroelementów. Głównym jego celem jest zatem skuteczne i długotrwałe przywrócenie organizmowi równowagi metabolicznej.

Pośrednim celem odtrucia alkoholowego jest również leczenie objawów abstynencyjnych, z którymi prędzej czy później zmaga się każda osoba uzależniona od spożywania alkoholu etylowego. Ich pojawienie się związane jest ze zmianą składu biochemicznego krwi, który prowadzi do trwałych przekształceń metabolicznych w organizmie. Co za tym idzie, narządy i tkanki funkcjonujące w ciele osoby uzależnionej, pracują wyłącznie w warunkach obecności etanolu. Praca ta jest jednak upośledzona i może doprowadzić do wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu pacjenta. Decydując się na detoks alkoholowy, chory kieruje się przede wszystkim chęcią przerwania ciągu alkoholowego i odpoczynku od negatywnego wpływu substancji odurzającej na jego zdrowie. Specjaliści dbają zaś o to, by ten odpoczynek przybrał formę stałego przyzwyczajenia.

Za pośrednictwem detoksykacji minimalizuje się również objawy popularnego kaca. Mogą z niej zatem korzystać również osoby nieuzależnione. Nawet jeżeli symptomy zatrucia alkoholowego są wynikiem jednorazowego nadużycia substancji odurzającej, warto umożliwić swojemu organizmowi szybki powrót do zdrowia w asyście członków wykwalifikowanego personelu medycznego.

Detoks alkoholowy – link zdjęty 31.1.24, dziękujemy za współpracę

kurier przesyłki kurierskie paczki Poprzedni post Jak przesyłki kurierskie zmieniły naszą komunikację
dowcipy sportowe sport humor sportowcy kawały żarty Następny post Dowcipy sportowe – sport na wesoło