folia bąbelkowa pęcherzykowa

Folia bąbelkowa też ma swoje święto

Czas czytania:3 minut/y, 19 sekund/y

Ręka do góry, kto wie, że folia bąbelkowa ma swoje własne święto? Założę się, że niewiele osób, bo też wiedza taka znacznej rzeszy ludzi wydaje się bezużyteczną. Jeśli jednak zastanowić się głębiej nad tym, jak niezwykłym produktem jest folia bąbelkowa, i jak wiele różnych ma zastosowań, z pewnością zaciekawi nas, skąd się wzięła i co widzą w niej jej miłośnicy, że postanowili aż ustanowić specjalnie dla niej obchodzone co roku święto

Folia bąbelkowa, znana u nas również pod nazwą folia pęcherzykowa, doczekała się swojego własnego święta. Bubble Wrap Appreciation Day, czyli Dzień Uznania dla Folii Bąbelkowej obchodzony jest co roku w ostatni poniedziałek stycznia. Tego dnia świętują miłośnicy folii nie tylko w naszym kraju, ale też w innych krajach.

Jak obchodzą to święto? Nie ma na to jakiejś reguły. Jednak o tym, że jej fanów nie brakuje, świadczą między innymi zgromadzeni licznie na fanpage’u poświęconym folii pęcherzykowej oraz podejmowane nawet kilka razy do roku próby pobicia rekordu w ilości osób strzelających z folii pęcherzykowej.

Z folią bąbelkową do Księgi Rekordów Guinnessa

Któż z nas nie strzelał kiedyś z folii bąbelkowej? Okazuje się, że amatorów takiej czynności jest wielu. Dlaczego? Trudno wyjaśnić jej fenomen w inny sposób, jak tylko jako swoistego rodzaju rozrywkę. Trzymany pomiędzy dwoma palcami, wypełniony powietrzem foliowy pęcherzyk po naciśnięciu pęka z charakterystycznym trzaskiem. Czynność jest niemal uzależniająca i można to robić bez końca. Wiele osób twierdzi też, że działa odprężająco, relaksująco, uspokajająco.

Niezależnie od tego, czy strzelanie z folii faktycznie uspokaja, czy też nie, jej miłośnicy wpadli na pomysł zapisania się za jej pomocą na kartach Księgi Rekordów Guinnessa. Co roku podejmowanych jest kilka prób pobicia rekordu w ilości osób strzelających w jednym czasie z folii bąbelkowej.

Nie tylko do strzelania

Oczywiście strzelanie z folii pęcherzykowej nie jest podstawowym celem, dla którego wytwarza się ten materiał. Gdyby nie znalazła innego, bardziej praktycznego zastosowania, być może produkcja dla samej tylko rozrywki polegającej na zgniataniu pęcherzyków, w ogóle nie miałaby sensu. Tak czy inaczej, zastosowanie i to bardzo powszechne, a do tego znajdujące swoje uzasadnienie istnieje, dzięki czemu miłośnicy folii nadal mogą cieszyć się charakterystycznym trzaskiem wydawanym przez zgniatane pęcherzyki.

Najczęściej spotykanym zastosowaniem folii pęcherzykowej jest zabezpieczanie towarów i przedmiotów podczas transportu. Stosują ją między innymi sklepy internetowe oraz stacjonarne, magazyny, domy wysyłkowe, kurierzy oraz wiele innych firm zajmujących się transportem towarów. Folia pęcherzykowa znalazła też powszechne zastosowanie do zabezpieczania mebli oraz cennych przedmiotów w czasie przeprowadzki. Jej charakterystyczna struktura sprawia, że folia potrafi zamortyzować drgania i wstrząsy powstałe podczas transportu, a nawet upadku. Doskonale chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, obtarciami, obiciami i stłuczeniami. Podnosi bezpieczeństwo transportowanych oraz przesyłanych towarów i przedmiotów.

Zacznijmy od początku

Jak na tak powszechny i ceniony produkt zaczęło się całkiem prozaicznie, a mianowicie od zwykłego przypadku. Dwóch amerykańskich inżynierów Alfred Fielding i Marc Chavannes szukali sposobu na wynalezienie eleganckiej, plastikowej tapety. Uzyskany produkt co prawda nie znalazł zastosowania jako tapeta, ale szybko wymyślono dla niego inne, bardzo praktyczne zastosowanie.

Folia pęcherzykowa cechuje się charakterystyczną strukturą. Regularnie ułożone, drobne pęcherzyki wypełnione w środku powietrzem doskonale amortyzują wszelkiego rodzaju wstrząsy, uderzenia i drgania. Chronią w ten sposób zabezpieczone folią przedmioty przed uszkodzeniem. Innym atutem foli pęcherzykowej jest też możliwość zabezpieczenia przedmiotów przed kurzem, pyłem i wilgocią.

Jak powstała folia pęcherzykowa?

Fielding i Chavannes poszukując sposobów wynalezienia plastikowej tapety, połączyli ze sobą dwie zasłony prysznicowe. Uzyskanym w ten sposób produktem, po nieudanych próbach sprzedania go jako plastikową tapetę o ciekawej fakturze, wynalazcy próbowali zainteresować potencjalnych inwestorów, jako materiałem izolacyjnym. Choć tutaj rynek zareagował już nieco większym zainteresowaniem, i tak najpowszechniej folia pęcherzykowa stosowana jest do pakowania i zabezpieczania przedmiotów. Znajduje zastosowanie jako wypełniacz do paczek, a także do produkcji stosowanych do wysyłki elektroniki kopert bąbelkowych.

Czy można zastąpić ją czym innym? Być może tak, jednak jak się okazuje, folia pęcherzykowa sprawdza się na tyle dobrze, że na stałe weszła do codziennego użytku i raczej szybko nie zniknie z rynku.

Więcej na temat folii pęcherzykowej na stronie opakowania24.eu/folia-babelkowa.html.

Zobacz też: 
> Paintball ciekawostki
> Folia aluminiowa ciekawostki
> Automaty wendingowe

firmowy event jak zorganizować firmowa impreza Poprzedni post Firmowy event – jak zorganizować?
Geirangerfiord Norwegia fiordy Następny post Droga trolli i Geirangerfjorden, Norwegia