Gdańsk, Trójmiasto i satyra

Gdańsk Wesoły Wieżowiec Partia Dobrego Humoru

Zaduszki Satyryczne w Gdańsku

Wieczór pamięci po zmarłych satyrykach: Andrzeju Waligórskim i Andrzeju Czeczocie

27 października o godz. 19:00 w Klubie Winda – Gdańskim Archipelagu Kultury (Gdańsk – Wrzeszcz, ul. Racławicka 17) odbędą się Zaduszki Satyryczne. W programie: spotkanie wspomnieniowe o Andrzeju Waligórskim (zm. 1992) z udziałem gości oraz koncert piosenek z tekstami Andrzeja Waligórskiego, w wykonaniu Aleksandra Grotowskiego, a także wystawa rysunków satyrycznych Andrzeja Czeczota (zm. 2012). Wstęp: 20 zł normalny,  10 zł ulgowy.

Andrzej Waligórski (1926-1992) – polski aktor, poeta, satyryk, dziennikarz, długoletni współpracownik Polskiego Radia we Wrocławiu. Zasłynął jako twórca tekstów piosenek wykonywanych między innymi przez Tadeusza Chyłę (Ballada o Cysorzu) i Olka Grotowskiego z Małgorzatą Zwierzchowską (około tysiąca piosenek). Sam określał siebie często jako tekściarza. Był kierownikiem wrocławskiego radiowego magazynu rozrywkowego „Studio 202”.

Andrzej Czeczot (1933-2012) – polski grafik i twórca filmów animowanych. Autor rysunków satyrycznych i filmów animowanych, twórca plakatów, okładek,  ilustracji książkowych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Internowany w czasie stanu wojennego. W latach 1982-1997 mieszkał i pracował w USA, publikował m.in. w New Yorkerze, The New York Times, Wall Street Journal. Ostatnio drukował w Polityce i Nie. W 2002 zrealizował pełnometrażowy film animowany Eden, za który otrzymał Nagrodę Dodatkową Jury na 27 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 15 grudnia 2008 z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Aleksander Grotowski (Olek Grotowski) – kompozytor i wykonawca wierszy Andrzeja Waligórskiego oraz tekstów Artura Andrusa. Związany z wrocławskim środowiskiem kabaretowym i tamtejszym Studiem 202. Wiele z wykonywanych przez niego utworów kwestionowała cenzura, przez jakiś czas miał zakaz występowania.
2012-10-23

Satyryczna Majówka w Sopocie

3 maja 2010 r. w Cafe del Arte w Sopocie odbędzie się Satyryczna Majówka. Co to takiego?

Festiwal Dobrego Humoru Partia Dobrego Humoru

Gdańsk 2001. Partia Dobrego Humoru

Do satyryków trójmiejskich i nie tylko, trafiło niedawno zaproszenie na Satyryczną Majówkę. Rozpocznie się ona 3 maja o godz. 17.00 w Cafe del Arte w Sopocie, a imprezę firmuje Trójmiejski Klub Satyryków. Spotkanie, podczas którego satyrycy będą przedstawiać swoje teksty, poprowadzi Tadeusz Buraczewski. Trwają jeszcze uzgodnienia listy satyryków, którzy wystąpią. Zostanie wręczona nagroda na najlepszy tekst wieczoru. Kolejne osoby otrzymają legitymacje Partii Dobrego Humoru.
2010-03-28

Gdyński Przednówek Satyryczny

30 marca 2012, satyryczna impreza w Gdyni

Gdyński Przednówek Satyryczny, to impreza Trójmiejskiego Klubu Satyryków, w której udział wezmą: Tadeusz Buraczewski, Piotr Himel, Janusz Pierzak, Zbigniew Szymański oraz Iza Łaskawska. Odbędzie się 30 marca o godz. 19.00 w Cafe Księgarnia Vademecum (Gdynia, Świętojańska 5-7). Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału.
2012-03-24

Satyra w Trójmieście

„Satyra w Trójmieście, Trójmiasto w satyrze” – to tytuł imprezy, która odbędzie się 1 kwietnia 2011 r.

Ta impreza satyryczna na pewno odbędzie się i nie będzie żartem primaaprilisowym, choć zaplanowano ją na 1 kwietnia. Odbędzie się ona w Dworku Sierakowskich (Sopot, ul. Czyżewskiego 12), a jej początek przewidziano na godzinę 19.00. Wystąpią: Tadeusz Buraczewski, Zbigniew Szymański i Piotr Himmel, zaśpiewają: Janusz Pierzak i Iza Łaskawska. Okolicznościowy plakat zdobi logo Trójmiejskiego Klubu Satyryków. Portal Sadurski.com zaprasza wszystkich zainteresowanych.
2011-03-25

Buraczewski w Gdańsku

17 czerwca w Gdańsku odbędzie się spotkanie z satyrykiem Tadeuszem Buraczewskim, który zaprezentuje swoją najnowszą książkę

17 czerwca 2009 r. (środa) o godz. 18.00 w Małej Galerii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (ul. Targ Rakowy 5/6) odbędzie się spotkanie z Tadeuszem Buraczewskim. Prowadzenie: Ariana Nagórska, ballady zaśpiewa Andrzej Marczyński. Portal Sadurski.com zaprasza.

Tadeusz Buraczewski (ur. 1949 r.), absolwent Politechniki Gdańskiej, mieszkaniec Redy. Twórczość satyryczną uprawia od dawna. Pisał teksty dla kabaretów, radia, prowadził prasowe rubryki satyryczne. Publikował w wielu periodykach, m.in. Twoim Dobrym Humorze. Inicjator cyklicznych konkursów satyrycznych: O Grudę Bursztynu i O statuetkę Stolema i innych. Laureat konkursów literackich.
2009-06-08

16 Biesiada Trójmiejskich Felietonistów

Jak co roku pod przewodnictwem Krzysztofa Skiby i Pawła „Końja” Konnaka obradowali trójmiejscy prześmiewcy. Oto, co dostrzegli w minionym, 2008 roku

Lista laureatów 16. Biesiady Felietonistów

– Bubel Roku: dźwiękoszczelny pokój w BBN, dzięki któremu wszyscy dowiedzieliśmy się o istnieniu Rona Asmusa.

– Paranoja Roku: Agnieszka Chylińska jako domatorka kolekcjonująca talerze z Cepelii.

– Zwierzę Roku: Elżbieta Kruk, pierwszy sejmowy ptak bełkoczący, uzależniony nie tylko od władzy oraz hieny z IPN, które wypatroszyły trumnę gen. Sikorskiego, by nie znaleźć tam ani jednego smakowitego kąska.

– Cwaniak Roku: Krzysztof Zanussi wykorzystujący Dodę do promocji swojej komedii dla inteligentów.

– Idiota Roku: Przemysław Edgar Gosiewski, który pod wpływem Ludwika Dorna zapomniał o swoich alimentach.

– Zboczenie Roku: wykorzystanie amerykańskich gejów przez Lecha Kaczyńskiego w orędziu.

– Numer Roku: prowokacja KGB, które na Cyprze polało posłów PiS i meleksa spirytusem.

– Paw Roku: Słońce Peru kontra degustator kumysu z pierwszą gejszą IV RP u boku czyli Polak w delegacji.

– Cios Roku: muka wymierzona zdradziecko w plecy Donalda Tuska przez Lecha Kaczyńskiego w Brukseli.

– Narzędzie Roku: Piotr Farfał czyli pierwszy faszystowski wykidajło.

– Happening Roku: ostrzelanie prezydenta z rosyjskojęzycznej broni automatycznej.

– Ofiara Roku: Zbigniew Ziobro jako jedyna udokumentowana ofiara doktora G.

– Kicz Roku: reanimacja festiwalu w Sopocie za pomocą zwłok Sabriny.

– Martyrologia Roku: bojkot TVN przez PiS.

– Unik Roku: ucieczka prezydenta do Mongolii przed Dalajlamą.

– Powiedzenie Roku: „koniec cywilizacji białego człowieka” jako przejaw czarnego humoru posła Górskiego.

– Skandal Roku: kombajnista z Podlasia na żniwach w Parku Oliwskim, czyli ingres arcybiskupa Głódzia.

Kategorie specjalne
• Lodziarz roku: Paweł „Końjo” Konnak
• Zabieg kosmetyczny roku: Grzegorz Lato golący Fryzjera w PZPN
• Prywatka roku: bal u prezydenta z ikonami PRL
2009-01-22

Kabareton Walentynkowy w Gdańsku

12 lutego 2010 r. w Gdańsku odbędzie się „LoveSztory z uśmiechem”, z udziałem popularnych kabaretów. Kto wystąpi?

Kabarety: Paranienormalni, Formacja Chatelet, Grzegorz Halama Oklasky i Koń Polski, Konrad Kony Czarkowski znany z programu „Mam talent”, do tego prowadzący: Tomasz Jachimek i Katarzyna Zielińska. Takie atrakcje czekają tych, którzy 12 lutego 2010 r. (piątek) o godz. 18.00 przybędą do Hali Sportowo-Widowiskowej w Gdyni. Podczas programu zatytułowanego „LoveSztory z uśmiechem” będą się też odbywać konkursy i zabawy dla publiczności, związane tematycznie z Walentynkami.
2010-02-02

Bitwa Kabaretowa w Gdańsku

Kabaret Młodych Panów Partia Dobrego Humoru

Kabaret Młodych Panów w Partii Dobrego Humoru

9 maja 2009 r. w Gdańsku dwukrotnie zmierzą się ze sobą Kabaret Młodych Panów i Kabaret Skeczów Męczących

Bitwa Kabaretowa Kabaretu Młodych Panów vs. Kabaret Skeczów Męczących
– data: 9 Maja 2009 (sobota)
– godzina: 17:00 i 20:00
– miejsce: Kino Neptun
– adres: Gdańsk, ul. Długa 57
– bilety: 60 zł / 55 zł

Kabaret Skeczów Męczących i Kabaret Młodych Panów to jedne z najlepszych kabaretów młodego pokolenia w Polsce. Rok 2008 bezapelacyjnie należał do tych dwóch grup. Ulubieńcy publiczności, po raz kolejny udowodnili, że z roku na rok podnoszą poziom i nie straszne im nowe wyzwania. Tak narodziła się idea pojedynku tych dwóch kabaretów, zrodziła się ona niespełna rok temu w Kielcach, gdzie po raz pierwszy kabarety zastosowały formułę „skecz za skecz”. Formuła ewoluowała, rozwinęła się o nowe pomysły, rozwiązania sceniczne, improwizacje, wreszcie nowe skecze. Ogromy sukces odniosła realizacja telewizyjna pojedynku wyemitowana przez TVP 2, a jako, że zwycięzca mógł być tylko jeden, to zdecydowanie zwyciężyła…. publiczność oglądając dobry, ciekawy, dynamiczny, zróżnicowany, bardzo śmieszny Program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. To Kabareton pełną gębą, to widowisko, które trzeba zobaczyć.
2009-04-22

Trzy razy satyra w Gdyni

Twoj Dobry Humor pismo satyryczne Wydawnictwo Superpress Szczepan Sadurski

Ogólnopolskie pismo satyryczne „Twój Dobry Humor” i Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART organizują w Gdyni imprezę pod nazwą „Trzy razy Satyra”. Trzy, czyli:

I. Wernisaż wystawy rysunków satyryków-współpracowników czasopisma „Twój Dobry Humor”;
II. Wystawa karykatur Krzysztofa Toboły;
III. Drugi Turniej Satyryczny „O Strusie Jajo”.

Podczas turnieju twórcy-satyrycy będą prezentować własną twórczość. Forma tych prezentacji będzie zależeć od ich fantazji i talentu. Zatem prezentacja dowolna, a jury oceniać będzie przede wszystkim wartość literacko-satyryczną każdego z występujących. Chętni mogą się zgłaszać lub składać zapytania, pisząc e-maila do Tadeusza Buraczewskiego.

• Miejsce turnieju i obu wystaw: Kawiarnia Artystyczna „Tygiel”, Gdynia, ul. Władysława IV.
• Termin: 28 czerwca, godz.19.00.

W w/w miejscu i terminie spotkacie oczywiście wesołą ekipę „Twojego Dobrego Humoru”. Zapraszamy.
2003-06-01

Na zdjęciu: Wesoły Wieżowiec Partii Dobrego Humoru w Gdańsku