Politechnika Gdańska Gdańsk Wrzeszcz ciekawostki

Gdańsk Wrzeszcz – interesujące ciekawostki

Czas czytania:3 minut/y, 7 sekund/y

Z czego słynie Wrzeszcz ciekawostki i najważniejsze informacje o Wrzeszczu w Gdańsku

Wrzeszcz

1) Wrzeszcz, to część miasta Gdańsk, nad rzeka Strugą. W latach 1992–2010 była jedną z dzielnic miasta, a obecnie Wrzeszcz jest podzielony na dwie dzielnice: Wrzeszcz Dolny i Wrzeszcz Górny.

2) Wrzeszcz włączono do Gdańska w 1814 roku.

Nazwa Wrzeszcz

3) W przeszłości używano różnych nazw, m.in. Vriezst, Wrest i Wrzost. Nazwa nawiązuje do rośliny o nazwie wrzos. Nieprzypadkowo, gdyż niegdyś rósł tu las oraz wrzosowisko.

mapa Gdańsk Wrzeszcz ciekawostki
Wrzeszcz ciekawostki. Gdańsk, na czerwono zaznaczono Wrzeszcz. Ilustr: Brosen / cc by-sa 2.5

4) Z dokumentu wiemy, że w 1263 r. była osada o nazwie Vriezst, będąca własnością Kościoła św. Katarzyny. Ten kościół stoi do dziś na Starym Mieście w Gdańsku i jest najstarszym kościołem miasta. Zbudowano go w latach 1227–1239. Na początku XV wieku we Wrzeszczu Krzyżacy mieli swoje folwarki, a nazwę osady zmieniono wtedy na Langfuhr, co oznacza “długi przejazd” lub “długi podjazd”.

5) Obecna nazwa Wrzeszcz oficjalnie funkcjonuje od 1949 roku.

Wrzeszcz ciekawostki z historii

6) We Wrzeszczu od XVII wieku mieli swój cmentarz Żydzi.

7) Do lat 70. XIX wieku Wrzeszcz miał charakter letniskowy. Stały tu dworki i posiadłości podmiejskie, także folwarki i zakłady przemysłowe (cegielnia, piekarnia, browary i gorzelnie.

8) Od 1864 r. kursował omnibus konny, w 1870 r. otwarto linię kolejową i zbudowano dworzec kolejowy Gdańsk Wrzeszcz, w 1873 uruchomiono linię tramwaju konnego.

9) Bardzo szybki rozwód dzielnicy nastąpił na przełomie XIX/XX wieku. W 1893 r. do wszystkich budynków doprowadzono sieć wodno-kanalizacyjną. W latach 1899–1914 dzielnicę częściowo zelektryfikowano.

1900 rynek Gdańsk Wrzeszcz ciekawostki
Wrzeszcz ciekawostki Około roku 1900, rynek we Wrzeszczu

10) W okresie międzywojennym Wrzeszcz nazywano Polenhof (polska kolonia, polski kwartał), gdyż był zdominowany przez ludność polską. Od 1922 działał tu GKS Gedania – polski wielosekcyjny klub sportowy.

11) Stadion piłkarski we Wrzeszczu Dolnym (ul. Kościuszki 49) zbudowany w 1926 r. swoje funkcje pełnił do 2015 roku.

Lotnisko Gdańsk-Wrzeszcz, dzielnica Zaspa i Jan Paweł II

12) Lotnisko Gdańsk-Wrzeszcz, to pierwsze lotnisko na terenie Gdańska. Funkcjonowało w latach 1919-1974. Podczas II wojny światowej lotnisko było jednym z najważniejszych obiektów niemieckiego lotnictwa wojskowego w tej części Europy. Zbombardowane przez Aliantów, po II wojnie światowej zostało odbudowane i pełniło funkcje cywilno-wojskowe.

13) W 1951 r. blisko lotniska powstał przystanek trójmiejskiej SKM Gdańsk Lotnisko (obecnie Gdańsk Zaspa), a później na terenie dawnego lotniska zbudowano zespół mieszkaniowy Zaspa. Obecnie jedynym dużym obiektem pamiętającym istnienie lotniska jest centrum handlowe Galeria Zaspa. Część pasa lotniska zaadoptowano na jezdnię – część Alei Jana Pawła II, jednej z najważniejszych ulic dzielnicy Zaspa.

14) Teren dawnego pasa startowego był miejscem mszy papieskiej w czasie III wizyty Jana Pawła II w Polsce. Było to 12 czerwca 1987 roku, a w mszy uczestniczyło 600 tys. wiernych.

15) W pobliżu dawnego pasa startowego obecnie jest Park im. Jana Pawła II o powierzchni 25,1 ha, powstały w latach 1981-1983. Znajduje się na terenie dzielnicy Zaspa-Rozstaje.

16) W dzielnicy Zaspa, niedaleko kościoła Opatrzności Bożej (al. Jana Pawła II 48) w 1999 r. odsłonięto pomnik Jana Pawła II. Ma prawie 5 metrów wysokości.

Wrzeszcz ciekawostki, co zobaczyć

17) Wśród zabytków Wrzeszcza są m.in.:
– neogotycka Kolegiata Najświętszego Serca Jezusowego, zbudowana w latach 1909–1911;
– dawna Nowa Synagoga (zbudowana w latach 1926-1927),
– budynek obecnej Politechniki Gdańskiej (ul.Narutowicza 11/12).

18) Politechnika Gdańska, to dawna Królewska Wyższa Szkoła Techniczna (Königliche Technische Hochschule zu Danzig), którą założono we Wrzeszczu w 1904 roku.

19) Gdańsk Wrzeszcz, to obecnie jedna z trzech największych stacji kolejowych w Gdańsku. Kiedyś nosił nazwę Danzig Langfuhr.

20) Manhattan, Galeria Bałtycka i Galeria Metropolia, to galerie handlowe we Wrzeszczu.

Wrzeszcz ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: budynek Politechniki Gdańskiej, foto: Patatu / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Sopot ciekawostki
> Warszawa Ochota

kraina Pałuki ciekawostki atrakcje zabytki Poprzedni post Pałuki, kraina w Polsce i jej atrakcje
układanie kostka brukowa ciekawostki producent Następny post Niezwykłe fakty na temat kostki brukowej