Głowno atrakcje zabytki co warto zobaczyć woj. łódzie

Atrakcje Głowna, woj. łódzkie

Czas czytania:4 minut/y, 39 sekund/y

Głowno atrakcje, co zobaczyć w Głownie, woj. łódzkie

Atrakcje i zabytki Głowna

14-tysięczne Głowno odwiedziliśmy już po sezonie, w drugiej połowie października. To istotna informacja, gdyż w tym mieście jest Zalew Mrożyczka, który w wakacje jest atrakcją tętniącą życiem i ściągającą do tego miasta turystów, nie tylko z województwa łódzkiego. Było więc spokojnie, ale też dzień był wietrzny. Po zaparkowaniu samochodu odbyliśmy ponad godzinny spacer wokół zalewu oraz odwiedziliśmy sąsiadujące z nim miejsca, które (jak przed wyjazdem oceniliśmy) są warte zobaczenia i sfotografowania.

Do Głowna można również przyjechać pociągiem, a dworzec kolejowy jest blisko od zalewu. Na przykład z Łodzi można przyjechać pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, a przejazd trwa 50 minut.

Głowno leży na drodze krajowej nr 14 między Łodzią a Łowiczem. Do Łodzi jest stąd 29 kilometrów. Prawa miejskie miało w latach 1427-1870 oraz ma obecnie, od 1925 roku. W herbie Głowna jest głowa Jana Chrzciciela na złotej misie. Wygląd herbu nawiązuje do nazwy miasta i po raz pierwszy pojawił się w XVI wieku na pieczęci miejskiej.

dąb Plac Wolności rynek Głowna woj. łódzkie
Wielki dąb na Placu Wolności i tablica pamiątkowa

Co zobaczyć w Głownie

Jakie miejsca warto zobaczyć, odwiedzając Głowno? Oto 10 naszych propozycji.

1. Dąb Wolności

W 1928 r., w 10. rocznicę odzyskania niepodległości, w centrum Głowna zasadzono Dąb Wolności. W chwili zasadzenia miał 25 lat i został sprowadzony z lasów rosnących w okolicy Spały. Obecnie drzewo jest Pomnikiem Przyrody. To od nazwy dębu nosi swą nazwę Plac Wolności, dawny rynek Głowna. Jego rozległe, imponujące konary, górują nad placem i kamienicami. Obok jest głaz z tablicą informacyjną.

dworek Urząd Stanu Cywilnego Zabrzeźnia ul. Dworska 4 w Głownie woj. łódzkie
Dworek przy ul. Dworskiej, obecnie Urząd Stanu Cywilnego. Głowno atrakcje

2. Zespół dworsko-parkowy Zabrzeźnia

Nawet jeśli nie planujesz ślubu, możesz zobaczyć miejsce, w którym mieści się tutejszy Urząd Stanu Cywilnego. Zespół dworsko-parkowy “Zabrzeźnia” nazywany dworem hrabiny Komorowskiej (ul. Dworska 4) składa się z dworku oraz pozostałości zabytkowego parku. Dworek zbudowano w 1840 r. dla Wincentego Matuszewskiego. Dodajmy od razu, że w Głownie jest rezerwat przyrody Zabrzeźnia. Został utworzony w 1984 roku i ma ponad 27 ha powierzchni.

plaża Zalew Mrożyczka pomost kościół Głowno atrakcje
Piaszczysta plaża, fragment pomostu, z prawej kościół w Głownie
tablica informacyjna Zalew Mrożyczka Głowno atrakcje
Tablica informacyjna obok brzegu Zalewu Mrożyczka
łodzie przystań Zalew Mrożyczka Głowno atrakcje
Mała przystań dla łódek. Głowno atrakcje

3. Zalew Mrożyczka

Zalew Mrożyczka, to miejsce wakacyjnego wypoczynku mieszkańców Głowna, Łodzi i nie tylko. Jest tu infrastruktura turystyczna, mała przystań wodna, można popływać na łódkach i wykąpać się. Jest pomost z zadaszoną altaną, obok piaszczysta plaża oraz nowoczesny plac zabaw dla dzieci. Zalew jest też lubiany przez wędkarzy, łowiących tu głównie karasie, liny i płocie. Z daleka widać charakterystyczna sylwetkę kościoła, stojącego nieopodal brzegu.

Głowno atrakcje plac zabaw Zalew Mrożyczka
Plac zabaw dla dzieci nad Zalewem Mrożyczka w Głownie

Zalew na rzece Mrożyca utworzono w 1975 roku i ma 0,38 km² powierzchni. Składa się z dwóch akwenów przedzielonych groblą, na której jest most drogowy. Spacer wokół zalewu może być miłą formą aktywnego spędzenia czasu, niezależnie od pory roku.

kościół św. Jakuba Głowno atrakcje zabytki ciekawostki
Kościół św. Jakuba. Głowno atrakcje

4. Kościół św. Jakuba

Kościół św. Jakuba zbudowano w latach 1922-1930, w miejscu świątyni zniszczonej podczas I wojny światowej. Ma formę rotundy i jest najstarszą świątynią w Głownie. Na zewnętrznej ścianie jest m.in. tablica upamiętniająca poległych żołnierzy Armii Krajowej (1940-1945). Obok kościoła jest dzwonnica z trzema dzwonami. Adres: ul. Łowicka 7/11.

kościelna dzwonnica w Głownie woj. łódzkie
Kościelna dzwonnica w Głownie woj. łódzkie

5. Pałacyk Jabłońskich

Przy ul. Łowickiej 74 w latach 1905-1906 zbudowano dla Władysława Jabłońskiego pałacyk, obecnie zwany Pałacykiem Jabłońskich. Od 1989 roku mieściło się w nim Muzeum Regionalne, obecnie jest tu Środowiskowy Dom Samopomocy.

pałacyk Jabłońskich w Głownie ul. Łowicka 74 atrakcje zabytki
Pałacyk Jabłońskich w Głownie

6. Kamienice przy Placu Wolności

Na Placu Wolności w Głownie stoją kamieniczki z przełomu XIX i XX wieku. Z tego samego okresu są drewniane wille znajdujące się na terenie miasta.

7. Karczma przy Łowickiej

Stojąca przy ul. Łowickiej drewniana karczma została wybudowana w 1740 r., a potem była przebudowywana. To najstarszy budynek w Głownie. Obecnie jest tu karczma Ostatni Grosz.

8. Pomnik w Głownie

W centrum miasta, w małym w parku im. Armii Krajowej, od 1965 r. stoi pomnik poświęcony “Bojownikom poległym w latach 1939-1945” (taki napis znajduje się w centralnym miejscu monumentu).

pomnik Park Armii Krajowej w Głownie woj. łódzkie
Pomnik w Parku Armii Krajowej w Głownie

9. Murale w Głownie

W mieście jest kilka murali. Dwa zauważyliśmy przy plaży (jeden o tematyce rekreacyjnej (przedstawia mężczyznę płynącego na nartach wodnych), drugi kibicowskiej (z napisem: Widzewskie Głowno). Trzeci, nazwany Drzewo życia, znajduje się na ścianie budynku, blisko rynku.

mural Drzewo Życia w Głownie woj. łódzkie murale
Głowno atrakcje. Mural “Drzewo Życia”

10. Najstarsze nagrobki na cmentarzu

Na koniec inny rodzaj reliktów z przeszłości. Najstarsze nagrobki cmentarza przy ul. Henryka Rynkowskiego (cmentarz jest obok Zalewu Mrożyczka) pochodzą z II połowy XIX wieku.

Kim był Henryk Rynkowski? To inżynier i burmistrz Głowna w latach 1926–1935. Został ponownie wybrany na burmistrza w 1939 roku, był nim również zaraz po wyzwoleniu, od stycznia do kwietnia 1945 r. Podczas okupacji był żołnierzem Armii Krajowej, a za działalność podczas wojny został uhonorowany krzyżem Virtuti Militari V klasy.

Urząd Miejski w Głownie
Urząd Miejski w Głownie, woj, łódzkie

Wizyta w Głownie

Wyższe temperatury i większa liczba osób w wakacje, to na pewno więcej okazji do rozrywki w Głownie. Po sezonie prawdopodobnie jest tu dosyć nudno, ale można skorzystać ze ścieżek rowerowych, wyznaczonych miejsc do aktywności fizycznej oraz wędkować w zalewie.

Na końcu dodamy, że w Głownie jest lokalny browar. Następnym razem, jeśli trafimy tu w wakacje i nie samochodem, chętnie spróbujemy tutejszego piwa.

Czy warto odwiedzić Głowno i spędzić tu trochę czasu? Jak na nieduże miasto, jest tu kilka ciekawych miejsc, więc osoby lubiące poznawać nowe destynacje, chętnie tu zajrzą, choćby na godzinę – dwie. Przy okazji można zrobić zakupy w centrum handlowym i dużym supermarkecie.

Głowno atrakcje i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Łowicz
> Bełchatów
> Opoczno

weekendowy wyjazd Białystok Warszawa Suwałki Sokółka Poprzedni post Z Sokółki do… – pomysły na weekendowy wyjazd
pluskwy domowe pluskwa domowa Następny post Jak skutecznie zwalczyć pluskwy domowe