Goście wesela – 5 największych grzechów

wesele goście wesela weselni ślub ciekawostki

Jeśli dostałaś ostatnio zaproszenie na wesele, zapewne już planujesz strój i prezent dla państwa młodych. Być może przejrzałaś nawet poradniki podpowiadające, jak się ubrać i o czym pamiętać wybierając się na to niezwykłe wydarzenie. Jeśli chcesz, aby dla państwa młodych ten dzień był niezapomniany i bezstresowy, koniecznie zapoznaj się z tą listą największych grzechów gości weselnych. Być może nawet nie wiedziałaś, że mogą one zupełnie zrujnować wesele!

5 największych grzechów gości weselnych

1. Niepotwierdzenie przybycia

Takie zachowanie nie jest nagminne, ale się zdarza. Czasami może to być wynik roztargnienia, ale znacznie częściej goście nie wiedzą, że należy potwierdzić przybycie lub uważają, że ich obecność jest dla pary młodej oczywista. Niepotwierdzenie przybycia może skutkować ogromnymi problemami dla państwa młodych i organizatorów, którzy mogą nawet nie znaleźć miejsca dla niespodziewanych gości. Nie należy ich przecież wypraszać. Jeśli tylko masz możliwość, potwierdź swoje przybycie, nawet jeśli na zaproszeniu nie ma o takiej potrzebie ani słowa. Dzięki temu wesele będzie o wiele lepiej zorganizowane!

2. Nadużywanie alkoholu

Co to za polskie wesele bez polskiej wódki? To niestety bardzo smutny stereotyp, co prawda coraz bardziej zanikający wśród młodego pokolenia, ale dalej obecny wśród przedstawicieli naszych wujków i rodziców. Na weselu nie trzeba pić alkoholu, a już tym bardziej nie powinniśmy się upijać do nieprzytomności. To dzień wspólnego świętowania i radości! Jeśli ktoś proponuje ci alkohol na weselu, nawet nachalnie, masz prawo odmówić. Nie psuj państwu młodemu ich wspaniałego dnia i jeśli wiesz, że nie dasz rady pohamować się z winem czy wódką, nawet nie zaczynaj pić.

3. Urządzanie konkursu piękności

Dla wielu kobiet i mężczyzn cudze wesele to idealna okazja do tego, aby się zaprezentować. Często panie nieświadomie lub specjalnie przyćmiewają pannę młodą biżuterią czy wymyślnymi sukniami i rozpaczliwie starają się skupić na sobie uwagę. Panowie rzadziej stosują takie metody, ale też można się na nich natknąć! Na wesele należy ubrać się elegancko, ale jednocześnie pamiętaj, że to nie twój szczególny dzień. To panna młoda ma być w centrum uwagi i cieszyć się mianem najpiękniejszej wieczoru. Ubierz się raczej skromnie i nie przesadź z biżuterią!

4. Nierespektowanie woli państwa młodych

To raczej domena starszych gości. Państwo młodzi mają prawo poprosić swoich gości o przestrzeganie pewnych zasad. Coraz częściej prosi się o przekazanie w ramach prezentu karmy dla psów albo pomocy naukowych dla dzieci, co zostanie potem przekazana na cel charytatywny. Wciąż zdarzają się jednak osoby, które wiedzą lepiej i zrobią po swojemu, dając od siebie jakiś drogi prezent. Wybierając się na wesele, stosuj się do próśb państwa młodych i nie stresuj ich niepotrzebnie. Ewentualnie zapytaj wcześniej, czy Ty nie mogłabyś zrobić wyjątku od postawionych reguł.

5. Oświadczyny na weselu

O ile są za zgodą obojga państwa młodych, nie ma w nich niczego złego. Gorzej dzieje się, gdy to czyjś autorski pomysł, nieuzgadniany z nikim innym. Nie chodzi tylko o to, że czyjeś wesele nie jest najlepszym miejscem na oświadczyny. Takie zachowanie może wprawić w zakłopotania gości i organizatorów, nie będą wiedzieć jak się zachować i co robić. W najgorszym wypadku zepsujecie tak radosną atmosferę i podniosłość dnia, psując wszystkim humory i sprawiając, że państwo młodzi zapamiętają swój wielki dzień jako nieudany i… ukradziony.

Goście wesela: (c) GT Sadurski.com

Zobacz też:
> Stół wiejski na wesele
> Przykładowe atrakcje weselne
> Kawa i herbata na weselu