Japońskie miasto Gujō i jego atrakcje
Gujo Japonia
Przez miasto płynie woda którą można pić, można tu własnoręcznie stworzyć imitację potrawy z wosku, do tego zamek. Ciekawostki o Gujo
1) Ponad 30-tysięczne miasto Gujo (Gujo Hachiman), czytaj: Godzio, znajduje się w prefekturze Gifu, na japońskiej wyspie Honsiu. 80 kilometrów na północ od miasta Nagoja.
Powstało w 2004 r., z połączenia miast Hachiman, Shirotori i Yamato oraz kilku okolicznych wsi. Jednak historia tego miejsca sięga roku 1220, kiedy to osiadł tu z rodziną niejaki T-no Taneyori.
Z czego słynie Gujo?
2) Gujo słynie z trzech rzeczy. Mieszkańcy są dumni z tego, że płynąca przez Gujo woda jest bardzo czysta i nadaje się do picia.
Potok nazywa się Sogisui, ale wzdłuż uliczek woda płynie też wąskimi kanałami i można ją pić bez obaw. Pływają w niej kolorowe karpie koi, są nawet miejsca, gdzie można kupić dla nich karmę.
3) Od 400 lat w Gujo odbywa się festiwal tańca Gujo Odori, który przyciąga wielu turystów. Główną atrakcją festiwalu jest Tetsuya Odori. Mieszkańcy i turyści wspólnie wykonują tradycyjne japońskie tańce ludowe – przez cztery kolejne dni, od godz. 20.00 aż do świtu. Tańczyć można w dowolnym stroju, ale można też wypożyczyć kimono albo je kupić. Na stopy zakładane są też specjalne buty (geta), którymi wystukuje się rytm.
4) Trzecią rzeczą z której słynie Gujo, to produkcja replik żywności. W Gujo jest ich fabryka (jedna z trzech największych tego typu firm w Japonii). Jest też sklep z gadżetami z wosku, a obok można własnoręcznie, z pomocą obsługi, wykonać z kolorowego wosku takie “potrawy”. I oczywiście zabrać je ze sobą na pamiątkę.
Dodajmy, że w witrynach japońskich restauracji i innych miejscach serwujących posiłki, są wyglądające jak prawdziwe, plastikowe imitacje potraw serwowanych w środku. Pierwsze takie imitacje żywości zaczęto produkować w Japonii w 1931 roku, a pierwsza fabryka powstała w 1955 roku.
Zamek w Gujo Japonia
5) W Gujo jest także zamek wybudowany w XVI wieku czyli Gujo Hachiman Castle. Jego budowę zapoczątkował w 1559 r. Endo Morikazu. Potem mieszkały w nim kolejne rody. W latach 1545 – 1605 mieszkał tu Yamaguchi Kazutoyo z małżonką, których pomnik stoi w Gujo.
To, co obecnie stoi, to zamek odbudowany w 1933 roku. Jest on dostępny dla zwiedzających (z wyjątkiem okresu między 20 grudnia a 10 stycznia), a z jego okien można oglądać panoramę miasta.
Inne ciekawostki o Gujo
6) Najwyższym szczytem w mieście jest góra Choshigamine – 1810 metrów n.p.m.
7) W porównaniu z szeregiem innych miast Japonii, Gujo nie jest zbyt często odwiedzanym przez turystów miejscem. Na co dzień jest tu spokojnie, bez szumu i wielkomiejskiego pośpiechu. Spacer wąskimi uliczkami Gujo, przy których stoją niskie, zabytkowe domy, (do tego delikatny szum wody), to przyjemność i relaks. Warto to miejsce odwiedzić, choćby na kilka godzin.
8) Gujo jest jednym z kilkuset miast na świecie, w których został sfotografowany Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper).
Ciekawostki o Gujo Japonia i zdjęcia: (c) Sadurski.com