Gwatemala – ciekawostki, atrakcje
Gwatemala ciekawostki i najważniejsze informacje o Gwatemali, państwie w Ameryce Środkowej
Gwatemala – informacje
1) Gwatemala, to państwo w Ameryce Środkowej. Ma powierzchnię ok. 109 tys. km kwadratowych (prawie 1/3 powierzchni Polski). Graniczy z Salwadorem, Hondurasem, Meksykiem i Belize. Ma 400 km wybrzeża morskiego.
2) Gwatemala, to w języku Majów “Ziemia Drzew”. Nazwa nie wzięła się bez powodu, ponieważ to właśnie tam występują największe rezerwy drzew w Ameryce Środkowej. Majowie mają nawet drzewo zwane Puchowcem, które w ich kulturze uważane jest za święte.
3) Najwyższa góra Gwatemali, to szczyt wulkanu Tajumulco (4220 m n.p.m.); to równocześnie najwyższy szczyt Ameryki Środkowej. Największe jezioro, to Izabal (589,6 km kwadratowych).
4) Najdłuższa rzeka Gwatemali nazywa się: Motagua i ma 400 km długości. To przez jej wody transportowane są plony rolników (kawa, banany, trzcina cukrowa).
5) Gwatemalskie jezioro Atitlan jest nie tylko najgłębszym jeziorem w kraju, ale także w całej Ameryce Środkowej. W najniższym punkcie osiąga 340 metrów głębokości.
6) Obszar Gwatemali można podzielić na 4 części. Są to: nizina Petén na północy (zajmuje 1/3 powierzchni kraju), wybrzeże Morza Karaibskiego, łańcuchy górskie środkowej części kraju oraz wybrzeże Pacyfiku.
7) Administracyjnie Gwatemala jest podzielona na 22 departamenty i 335 municypia (gminy).
8) Największe miasta Gwatemali (do 100 tys. mieszkańców), to w kolejności: Gwatemala (stolica, 1,2 mln mieszkańców), Mixco, Villa Nueva i Quetzaltenango.
9) W gospodarce Gwatemali dominuje rolnictwo. Najczęściej uprawiane są: trzcina cukrowa, banany i kawa.
Gwatemala ciekawostki z historii
10) Kiedyś tereny te zamieszkiwali Indianie Majowie. W 1523 r. ziemie podbili hiszpańscy konkwistadorzy. W 1821 Gwatemala uzyskała niepodległość, niedługo potem była okupowana przez Meksyk. W 1839 proklamowano republikę.
11) W 1931 roku władzę w Gwatemali przejął generał Jorge Ubico. Wkrótce wydał rozporządzenie o umieszczaniu Indian w ogrodzie zoologicznym w stolicy Gwatemali.
Gwatemala ciekawostki
12) Gwatemalski powieściopisarz, poeta i dziennikarz Miguel Ángel Asturias (1899-1974) w 1967 r. otrzymał literacką nagrodę Nobla.
13) Gwatemala jest jednym z 4 państw świata, które do dziś stosują karę śmierci. Wykonuje się ją poprzez wstrzyknięcie trucizny do żył. Orzeczenie kary śmierci możliwe jest tylko w przypadku popełnienia przestępstwa o charakterze wojskowym.
14) Walutą Gwatemali jest quetzal (GTQ) = 100 centavos. Quetzal (kwezal herbowy), to kolorowy ptak mieszkający w tej części świata. W mitologii prekolumbijskiej był symbolem piękna i umiłowania wolności. Pióra quetzala były ozdobą władcy i dostojników.
15) We wszystkich gwatemalskich szkołach istnieje obowiązek noszenia mundurków szkolnych. Dodatkowo, w odróżnieniu od polskiego systemu szkolnictwa, godziny lekcyjne są 2-zmianowe, dlatego dzieci często kończą lekcje późnym popołudniem.
Gwatemala i jej mieszkańcy
16) W Gwatemali mieszka 17 milionów ludzi. Szacuje się, że ponad połowa z nich, to chrześcijanie. Językiem urzędowym jest język hiszpański.
17) Większość Gwatemalczyków, podobnie jak Polacy, to katolicy. Drugą największą grupę religijną są protestanci, a trzecią grupą są osoby bez żadnej religii.
18) Gwatemala ma młode społeczeństwo. Aż 40% ludności, to osoby poniżej 14. roku życia.
19) Majowie, rdzenni mieszkańcy Gwatemali, uważali czekoladę za “pokarm bogów”. To właśnie oni stworzyli pierwszy batonik czekoladowy i do dziś Gwatemala jest jednym z największych producentów tego typu wyrobów.
Gwatemala – kultura Majów
20) Lago de Atitlan (Atitlán), to jezioro w południowo-zachodniej Gwatemali, mające 130 kilometrów kwadratowych. Jest otoczone przez trzy wulkany: San Pedro, Tolimán i Atitlán. Wody jeziora wypełniły krater, jaki powstał tu w wyniku wybuchu 84 tysięcy lat temu. W 1955 r. obszar wokół jeziora ogłoszono parkiem narodowym. Na dnie jeziora są pozostałości miasta Majów. Angielski pisarz Aldous Huxley (1894-1963) twierdził, że Lago de Atitlan, to jedno z najpiękniejszych jezior świata.
W pobliżu jeziora jest kilkunastotysięczne miasto Panajachel, żyjące głównie z turystyki. Niedaleko jest też 50-tysięczne miasto Santiago Atitlán.
21) Antigua Guatemala (znane też: Antigua lub La Antigua) to ponad 35-tysięczne miasto w środkowej Gwatemali. Zostało założone 10 marca 1543 r. i było stolicą hiszpańskich posiadłości kolonialnych w Ameryce Środkowej. Do dziś zachował się charakterystyczny dla miast kolonialnych układ ulic, krzyżujących się pod kątem prostym oraz wiele budynków w stylu baroku kolonialnego z XVII i XVIII wieku.
W 1773 miasto nawiedziły dwa silne trzęsienia ziemi. Zdecydowano wówczas, aby stolicę tej hiszpańskiej kolonii zbudować w bezpieczniejszym miejscu. Wkrótce ok. 40 kilometrów dalej powstała nowa – aktualna stolica. Aby nie mylono obu miast, do wcześniejszej stolicy dodano człon “antigua”. Od tego momentu miasto to nazywa się Antigua Guatemala.
Gwatemala ciekawostki: (c) Sadurski.com