Fenomen porucznika Borewicza

Bronisław Cieślak porucznik Borewicz serial 07 zgłoś się

Któż z nas nie oglądał serialu „07 zgłoś się” i nie fascynował się rozwiązywaniem zagadek przez porucznika Sławomira Borewicza? Serial o rozwiązywaniu kryminalnych zagadek przez warszawskich funkcjonariuszy MO przyciągał i nadal przyciąga przed telewizory wielu oglądających. Na czym polega fenomen tego serialu?

Reżyserowany przez Krzysztofa Szmagiera serial, to ikona kryminału czasów PRL-u. W szarym, pozbawionym rozrywek czasie ciekawe, intrygujące i pełne napięcia zagadki, były niewątpliwie sporą atrakcją dla widzów. Emisje każdego odcinka śledziły przed telewizorami rzesze widzów, a grający główną rolę Bronisław Cieślak stał się szalenie popularny. Młodzi milicjanci salutowali podobno na widok aktora, tak bardzo utożsamiając go z rolą porucznika Borewicza.

Emitowany przez 11 lat serial sprawił, że porucznik Borewicz stał się bohaterem czasów komunistycznych, a wiele kobiet potajemnie się w nim podkochiwało. Fabuła sprawia, że w serialu „07 zgłoś się” możemy zobaczyć wiele postaw ludzi wobec panującego ustroju. Przykładem na to będzie porucznik Jaszczuk, przez widzów kojarzony z typowym „partyjniakiem” i fanatykiem panującego ustroju. Mówi się, że sam serial miał być świetną reklamą Milicji Obywatelskiej. Miał pokazać społeczeństwu, że ludzie mogą czuć się bezpieczni, bo po ulicach chodzą stróże prawa pokroju Borewicza.

W sumie wyprodukowano 21 odcinków serialu. Zyskał on dużą popularność nie tylko w Polsce i innych krajach, gdzie był emitowany. Przyczyniła się do tego w dużej mierze uniwersalność prezentowanych tematów i ciekawie zarysowane, trzymające w napięciu wątki kryminalne.

Dodajmy, że w serialu obok Cieślaka zagrała cała plejada znanych i lubianych aktorów: Piotr Fronczewski, Artur Barciś, Leon Niemczyk, Ewa Szykulska i wielu innych. Bez względu na (być może) cele propagandowe, „07 zgłoś się” to od dawna serial kultowy, który będzie podobać się kolejnym pokoleniom. I przypominać o czasach PRL-u.

07 zgłoś się ciekawostki: Sadurski.com
Na zdjęciu: Bronisław Cieślak lata po tym, jak zagrał porucznika Borewicza. Foto: Fryta73 / cc by-sa 2.0

Zobacz też:
> Bollywood
> Elvis Presley w filmach
> Epidemie w filmach