Fascynująca historia piłki nożnej

piłka nożna historia piłki nożnej

Piłka nożna (lub soccer, jak gra jest nazywana w niektórych częściach świata) jest jednym z najbardziej popularnych sportów w Europie i Ameryce. W obecnej formie wywodzi się z Anglii w połowie XIX wieku. Ale alternatywne wersje gry istniały znacznie wcześniej i są częścią historii futbolu.

Wczesne dowody na to, że piłka nożna była uprawiana jako sport, znajdują się w Chinach w II i III wieku p.n.e. W Chinach, a dokładniej za czasów dynastii Han, ludzie smarowali skórzane piłki i kopali je w małą siatkę. Zapisane dowody potwierdzają również fakt, że starożytni Rzymianie i Grecy grali w piłkę dla zabawy i żartów. Niektóre informacje wskazują na Kioto w Japonii, gdzie kopanie piłki było popularnym sportem.

Król Edward III zakazał gry w piłkę nożną w 1365 roku z powodu rosnących przypadków przemocy i wojskowej pobłażliwości wobec tego sportu. W 1424 roku król Szkocji Jakub I ogłosił również w Parlamencie – „Na man play at the Fute-ball” (nikt nie powinien grać w piłkę nożną). Zdobądź 50 euro za rejrestrację na pierwsze zakłady bez ryzyka na Twoje ulubione mecze.

Współczesna historia piłki nożnej: XVIII wiek

W 1815 roku miało miejsce wielkie wydarzenie, które spopularyzowało piłkę nożną na uniwersytetach, uczelniach i w szkołach. Popularna angielska szkoła i Eton College opracowała zbiór zasad znanych jako Cambridge Rules. Piłka nożna została podzielona na dwie grupy; niektóre kolegia i szkoły wybrały zasady rugby, które pozwalały na potykanie się, kopanie goleni i noszenie piłki w rękach. Zasady te były surowo zabronione w regulaminie Cambridge.

Historia współczesnej piłki nożnej rozpoczęła się w 1863 roku. W październiku 1863 roku jedenastu przedstawicieli londyńskich klubów i szkół spotkało się w tawernie masonów, aby ustalić między sobą wspólne, fundamentalne zasady kontroli meczów. Efektem tego spotkania było powstanie Football Association. W grudniu 1863 roku rugby football i Association football ostatecznie się rozdzieliły, ponieważ zwolennicy szkolnych zasad rugby wycofali się.

W 1869 roku Football Association zatwierdziła przepisy, surowo zabraniając jakiegokolwiek dotykania piłki. Popularność piłki nożnej szybko rozprzestrzeniła się w latach 1800, kiedy to brytyjscy żeglarze, handlowcy i żołnierze wprowadzili grę do różnych części globu.

W Europie przyjęli się Włosi, Austriacy i Niemcy, a w Ameryce Południowej gra w piłkę nożną stała się popularna w Argentynie, Urugwaju i Brazylii. FIFA została założona w 1904 roku, a do początku lat 30-tych w różnych krajach działały różne ligi. FIFA przypisuje sobie organizację pierwszego mundialu w Urugwaju. Historia piłki nożnej jest bogata w wydarzenia, rozwój i rosnącą pasję na całym świecie. Ze zdumieniem poznasz różne etapy tego wspaniałego sportu, który od ponad 3000 lat budzi podziw i zachwyt.

Pierwsze kluby piłkarskie

Kluby piłkarskie istnieją od XV wieku, ale niezorganizowane i bez oficjalnego statusu. Dlatego trudno rozstrzygnąć, jaki był pierwszy klub piłkarski. Niektórzy historycy sugerują, że był to klub piłkarski powstały w 1824 roku w Edynburgu. Wcześniejsze kluby były często zakładane przez byłych uczniów, a pierwszy z nich powstał w Sheffield w 1855 roku. Najstarszym wśród profesjonalnych klubów piłkarskich jest angielski klub Notts County, który powstał w 1862 roku i nadal istnieje.

Ważnym krokiem dla powstania zespołów była industrializacja, która doprowadziła do tego, że duże grupy ludzi spotykały się w takich miejscach jak fabryki, puby czy kościoły. W dużych miastach powstawały drużyny piłkarskie, a nowe koleje mogły je przewozić do innych miast. Wystarczy 20 euro za rejestrację, aby postawić na swoją drużynę.

Początkowo piłka nożna była zdominowana przez drużyny szkół publicznych, ale później zaczęły dominować drużyny złożone z robotników. Kolejna zmiana następowała stopniowo, gdy niektóre kluby stały się skłonne płacić najlepszym zawodnikom za dołączenie do ich zespołów. Był to początek długiego okresu przejściowego, nie pozbawionego tarć, w którym gra rozwijała się na profesjonalnym poziomie.

Motywacją do płacenia graczom było nie tylko wygrywanie większej ilości meczów, ale w latach 80. XIX wieku zainteresowanie grą rozszerzyło się do poziomu sprzedaży biletów na mecze. Wreszcie w 1885 roku zalegalizowano profesjonalny futbol, a trzy lata później powstała liga piłkarska. W pierwszym sezonie do ligi przystąpiło 12 klubów, ale wkrótce zainteresowanie wykazały kolejne, przez co rozgrywki rozszerzyły się o kolejne dywizje.

Przez długi czas dominowały zespoły brytyjskie. Kilka dekad później głównymi pretendentami do zwycięstw staną się kluby z Pragi, Budapesztu i Sienna. Kobiety zaczęły grać w piłkę nożną dopiero pod koniec XIX wieku.

Pierwsze konkursy piłkarskie

Football Association Challenge Cup (lepiej znany jako FA Cup), w momencie rozpoczęcia działalności w 1871 roku, był pierwszym dużym konkursem. W następnym roku po raz pierwszy rozegrano mecz pomiędzy obiema reprezentacjami. Mecz, w którym wystąpiły Anglia i Szkocja, zakończył się remisem 0-0, przy obecności 4 tysięcy osób na Hamilton Crescent.

Dwanaście lat później, w 1883 roku, odbył się pierwszy międzynarodowy turniej, w którym wzięły udział cztery drużyny narodowe: Anglii, Irlandii, Szkocji i Walii.

1297 / 9.12.23 / historia piłki nożnej