Hongkong – porady dla turystów
Co powinieneś wiedzieć, zanim odwiedzisz Hongkong? Warto przeczytać
Najważniejsze informacje
– Polak przybywający do Hongkongu nie potrzebuje wizy, a do (reszty) Chin już tak. Dlatego jeśli jesteś w Hongkongu i nagle najdzie cię ochota na wizytę w Chinach – nie masz na to szans.
– Wprawdzie Hongkong, to terytorium Chin, jednak trafiając tu z Chin, musisz przejść procedury, jakbyś przekraczał granicę innego państwa.
Waluta Hongkongu
Koniec ze skomplikowanym przeliczaniem wszystkiego na złotówki lub dolary. 1 dolar hongkoński (1 HKD), to (bez liczenia dokładnie co do grosza), 50 groszy czyli 0,5 PLN. 10 HDK, to 5 złotych. 200 HDK, to 100 złotych. Proste.
> Tu więcej
Kiedy przyjechać do Hongkongu? Pogoda
– Między majem z wrześniem lepiej zapomnieć o podróży do Hongkongu. Chyba, że lubisz niemiłosierne upały które męczą organizm i zniechęcają do działań o wszelkim charakterze, nie tylko turystycznym.
– Jeśli przez pół godziny będzie ulewa – nie oznacza to, że po niej będzie miła ochłoda. Najpewniej zaraz wszystko wróci do normy.
– Oprócz upałów, w Hongkongu jest spora wilgotność. To oznacza, ze wychodzisz z hotelu na zewnątrz i w krótkim czasie jesteś lepki i nieświeży.
– Można nosić ze sobą mały parasol (chyba że masz czapkę od słońca). Na pewno pomoże przed słońcem i dodatkowo, gdy nagle lunie deszcz.
Kongkong – jak się przemieszczać?
Po Honghongu poruszaj się głównie metrem (plus ewentualnie tramwajem). Na drogach są korki, szczególnie w godzinach szczytu. Tam gdzie to możliwe, zamiast skrzyżowań wybudowano wiadukty, więc ruch kołowy odbywa się sprawnie. Na drogach nie ma przejść dla pieszych. Są kładki nad jezdnią lub przejścia podziemne.
Transport pasażerski w Hongkongu
– Jeśli nie kupiłeś karty na wielokrotne przejazdy komunikacją miejską, bilety są do nabycia w automatach (single ticket machine). Przyjmują bilon i banknoty.
– Godziny szczytu metra, to 7-9 rano i 16-18 po południu. Ale wszystko zależy od linii. Na niektórych liniach jest dużo pasażerów niemal o każdej porze.
– Pamiętaj, że w metrze nie można jeść, pić (400 dolarów grzywny) ani palić papierosów (500 dolarów grzywny). Sytuacja wkurzająca, gdy masz butelkę wody i nie możesz ugasić pragnienia.
– W Hongkongu najwięcej jest taksówek w kolorze czerwonym. Zielone i niebieskie jeżdżą poza miastem. Ceny taksówek są porównywalne do cen w Polsce.
– Autobusy w Hongkongu są tańsze niż metro. Ale trasę pokonują wolniej, z powodu korków.
Potrawy w Hongkongu
W Hongkongu znajdziesz różne potrawy, głównie kuchni wschodnich. Jak zwykle, jedz z umiarem i to, na co masz ochotę. Niektórzy wolą jednak unikać nowych smaków, z obawy na ewentualne kłopoty żołądkowe. W najgorszych przypadkach będą mdłości, bóle brzucha i ogólna niechęć do wszystkiego.
Aplikacja dla turystów
Lepsze hotele w Hongkongu mają w pokojach smartfon z internetem i aplikacją, która pomaga dotrzeć do atrakcji turystycznych. Niestety, czasem aplikacja wskazuje niepoprawne. Na przykład widzisz 200 metrów przed sobą punkt docelowy, tymczasem aplikacja pokazuje okrężną drogą i sugeruje 800 metrów drugi. I to nie dlatego, że masz włączony tryb samochodowy.
Poza tym, czasem zrywa połączenia. Idziesz po trasie do przodu, po czym nieoczekiwanie kieruje cię w zupełnie innym kierunku. Jeśli używasz aplikacji – pamiętaj, że jest zawodna. No i uważaj, żeby nie upuścić smartfona, bo trzeba będzie hotelowi zapłacić za zniszczone urządzenie.
Hotele w Hongkongu
– Dobre hotele mają swoje busy. Dowożą klientów z / na lotnisko lub pod wybrane centrum handlowe.
– Jeśli planujesz noclegi w hotelu Dorset w Hongkongu, wiedz, że okna z jednej strony wychodzą na cmentarz, dlatego na szybach części pokojów są naklejki. Jeśli dostaniesz pokój z oknami na przeciwległą stronę – będziesz miał piękny widok na panoramę miasta z wieżowcami. Im wyższe piętro – tym ładniejszy widok. Hotel ma 25 pięter. Niestety do najbliższej stacji metra jest jakieś 800 metrów.
Czy w Hongkongu jest bezpiecznie?
Hongkong jest bezpieczny. Wprawdzie w metrze plakaty ostrzegają przed kieszonkowcami, jednak przez pierwszych kilka dni dni pobytu nie spotkałem żadnego policjanta ani żołnierza. Raz widziałem na ulicy dwóch policjantów, raz ulicą przemknął osobowy samochód policyjny.
Język w Hongkongu
Podobno mieszkańcy Hongkongu znają nieźle angielski, jednak pod tym względem jest znacznie gorzej, niż np. w Singapurze. W Hongkongu są nawet problemy z zamówieniem czegoś w McDonalds. Najlepiej, żebyś znał chiński, bo tu wszyscy znają ten język.
Porady i ciekawostki
– Wyjeżdżasz indywidualnie, a nie z biurem podróży? Na wszelki wypadek wykup w Polsce ubezpieczenie. Leczenie w Hongkongu jest drogie.
– W Hongkongu są duże centra handlowe i dużo sklepów. Kup oryginalne pamiątki i produkty z Hongkongu i nie trać czasu na łażenie po sklepach, w których jest to samo, co u nas.
– Zdecydowana większość osób w Hongkongu chodzi w obuwiu sportowym, rzadziej w klapkach lub sandałach, wyjątkowo rzadko w butach na szpilkach (obcasach).
– Hongkong i zabytki. Ponieważ Hongkong zaczął rozwijać się w XIX wieku (wtedy wkroczyli Anglicy), w zasadzie nie ma tu zabytków. Najstarszym budynkiem w Hongkongu jest anglikańska katedra św. Jana.
– Wtyczka na prąd. Typu angielskiego (z trzema bolcami), więc jeśli używasz sprzęt z Polski, trzeba mieć “przelotkę”.
Hongkong porady i zdjęcia (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> 10 miejsc, które musisz zobaczyć będąc w Hongkongu
> Hongkong. Jak pojechać z lotniska do centrum
> 10 miejsc, które musisz zobaczyć będąc w Singapurze