16 ciekawostek o jabłkach
Kiedy ludzie zakochali się w jabłkach? Jabłka w Polsce, Europie i na Dalekim Wschodzie. Jabłonie, uprawa jabłek, jabłka ekologiczne. Jabłka Ciekawostki, które powinieneś poznać
Fascynujące ciekawostki o jabłkach
1) Już w neolicie ludzie znali jabłonie i jej owoce. Znali je w starożytnym Egipcie, Asyrii i Babilonie. Pisali o nich Homer, Teofast i Pliniusz Starszy. Jabłka jadali m.in. mieszkańcy prasłowiańskiego Biskupina. O jabłoni pisał Mikołaj Rej z Nagłowic.
2) Jabłoń łatwo przystosowuje się do warunków klimatycznych. Sadzi się ją zarówno w krajach tropikalnych, jak i tam, gdzie wymarzają inne drzewa owocowe. Najwięcej jabłoni jest w Europie, Ameryce Północnej i Azji.
3) Do połowy XIX wieku na Dalekim Wschodzie nie znano europejskich odmian jabłoni. Dopiero potem zaczęto je sadzić w Japonii, a potem w Chinach.
4) Jabłka najczęściej mają wagę 15-20 gram, ale są też jabłka 50-gramowe. Różnią się kolorem, smakiem, soczystością i twardością.
5) W naszym klimacie jabłka zbiera się od lipca do późnej jesieni. Dlatego mówi się o odmianach letnich, jesiennych i zimowych.
Ciekawostki o jabłkach
6) W krajach Dalekiego Wschodu obecnie popularne są 2 gatunki jabłoni: jabłoń śliwolistna (chińska) której owoce są bardzo małe – mają do 2 cm średnicy oraz syberyjska jabłoń ogrodowa – o owocach jeszcze mniejszych, wielkości czarnej jagody.
7) Ze względu na przydatność spożywczą, jabłka dzielimy na odmiany deserowe, stołowe i jabłka na przetwory.
8) Jabłka najczęściej zjadamy na surowo. Dodaje się je do wielu potraw, robi się z nich przetwory, przeciery, soki, kompoty, dżemy, marmolady, galaretki. Jabłka także się suszy, przerabia na ocet i wino.
9) Jabłka najbardziej cenimy ze względu na zawartość witaminy C. Najbogatsze w nią są jabłka dojrzałe, rosnące po nasłonecznionej stronie drzewa. Ponieważ witamina C gromadzi się pod skórką, najlepiej spożywać owoce nie obrane.
10) Jabłka są niskokaloryczne. Dostarczają organizmowi kwasów (głównie jabłkowego i cytrynowego), cukrów i błonnika. Zawierają też potas, a zawarte w nich pektyny działają na organizm oczyszczająco i zapobiegają miażdżycy.
Jabłka w Polsce, przetwórstwo, transport
11) Obecnie Polska jest trzecim eksporterem jabłek na świecie (po Chinach i USA) i największym ich producentem. Te statystyki mogą się zmieniać.
12) Jabłka z sadów ekologicznych są mniejsze i brzydsze, gdyż aby wyrosły nie stosowano sztucznych nawozów i oprysków chemicznych do walki ze szkodnikami. Takich sadów jest mało, poza tym nie ma zbyt wielu klientów, którzy chcą kupować “brzydsze” jabłka.
13) Dużo jabłek niszczy się podczas transportu, dlatego należy je odpowiednio zapakować. Aby w transporcie do dalekich krajów nie zepsuły się i nie poobijały, stosuje się woskowanie. Dzięki temu po kilku tygodniach transportu owoce wyglądają idealnie, niestety dociera do nich przy okazji chemia.
14) Jabłka, które spadną z drzewa lub mają gorszy wygląd, trafiają do przetwórstwa (soki, dżemy, itp).
15) Jabłka deserowe (do bezpośredniego spożycia) są kilka razy droższe od jabłek stosowanych do przetwórstwa.
16) Przed wprowadzeniem embarga przez Rosję na handel m.in. jabłek, do Rosji sprzedawano 70% wyprodukowanych w Polsce jabłek.
Jabłka ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Borówka
> Kiwi
> Truskawki niebieskie