Jak nie rozpętałem III wojny światowej
W 1999 r. mielibyśmy kolejną wojnę światową. Przed tym nieszczęściem uratował nas brytyjski piosenkarz James Blunt (ur. 1974). Jak to możliwe?
Brytyjski piosenkarz James Blunt w 1999 r. pełnił służbę wojskową na Bałkanach. Służył w brytyjskiej armii w randze kapitana i dowodził kolumną zmotoryzowaną. Jak pamiętamy, trwała wtedy wojna na Bałkanach i wojska NATO próbowały zapanować nad sytuacją.
Gdy z lotniska w Prisztinie (Kosowo) wycofały się siły serbskie i Brytyjczycy otrzymali rozkaz zajęcia tego lotniska, nieoczekiwania dla wszystkich, lotnisko zostało zajęte przez rosyjskich spadochroniarzy. Sytuacja była nieprawdopodobnie napięta, bo oto w środku wojny, w środku terenu zajętego przez wojska NATO, lądują rosyjscy komandosi i zajmują ważny strategicznie punkt.
Amerykański generał Wesley Clark, głównodowodzący sił NATO w Europie, wydaje swym podwładnym rozkaz, aby “oczyścić lotnisko z Rosjan”, co jest równoznaczne z działaniem zbrojnym przeciwko uzbrojonym komandosom rosyjskim. Wszyscy zdają sobie sprawę, że likwidacja rosyjskich żołnierzy może rozpocząć coś, co będzie miało konsekwencje trudne do wyobrażenia, na arenie międzynarodowej.
Rozkaz generała Clarka otrzymuje kapitan James Blunt i… odmawia jego wykonania, mówiąc: „Nie pozwolę, by moi żołnierze wywołali III wojnę światową”. Decyzję Clarka popiera brytyjski generał Mike Jackson i żołnierze rosyjscy mogą odetchnąć, mimo że siły NATO otoczyły zajęte przez nich lotnisko. Trwają zakulisowe negocjacje polityczne między mocarstwami, oczy świata zwrócone są na lotnisko w Prisztinie.
Po kilku dniach otoczeni Rosjanie, odcięci od zaopatrzenia (m.in. brak wody i żywności), po konsultacjach z dowództwem, podejmują decyzję o opuszczeniu lotniska i oddają je w ręce wojsk NATO.
A Blunt? W roku 2002 opuścił armię i rozpoczął karierę muzyczną. Jego piosenka “No Bravely”, którą uznano za manifest przeciw w wojnie w Iraku, zdobywa popularność…
Dlaczego o sprawie jest głośno akurat teraz? Blunt wydaje właśnie trzecią płytę, zatem niektórzy powątpiewają, że to akurat on powstrzymał machinę wojenną, która w 1999 r. mogła pogrążyć świat.
Informacja na Sadurski.com od listopada 2011
Na zdjęciu: James Blunt, 2017, foto: Wikipedia