Jak poruszać się po autostradzie
Zbyt szybka jazda, niezachowanie odległości między pojazdami oraz jazda pod wpływem zmęczenia. To najczęstsze powody wypadków samochodowych na autostradach. Jeśli planujesz dłuższą podróż samochodem, przypomnij sobie podstawowe zasady bezpiecznej jazdy po autostradach
Według danych Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi (CBRD), niemal 80% kierowców nie potrafi prawidłowo jechać po autostradzie.
– Kierowcy często nie dbają o zachowanie ostrożności, zapominając, że podróżowanie z dużą prędkością, bez wyobraźni może mieć naprawdę fatalne skutki. Wystarczy spojrzeć na policyjną listę przyczyn wypadków na autostradach, żeby dowiedzieć się, jakie błędy z reguły prowadzą do nieszczęść. To jednocześnie wskazówka, o jakich elementach poruszania się po autostradach trzeba pamiętać – mówi Karolina Tworzydło, Dyrektor Biura Marketingu i PR w Compensie, która wspólnie z CBRD prowadzi ogólnopolską kampanię społeczną Bezpieczna Autostrada.
Do głównych przyczyn wypadków na autostradach należą:
– niedostosowanie prędkości (35% wypadków w 2017 r.),
– niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (23%),
– zmęczenie, zaśnięcie (12%),
– nieprawidłowa zmiana pasa ruchu (8%).
Zanim wyruszysz na autostradę
Wymienione przyczyny wypadków drogowych związane są przede wszystkim z nieostrożnością, zbyt dużym zaufaniem do własnych umiejętności, presją czasu czy po prostu łamaniem przepisów ruchu drogowego. Przed wyruszeniem w podróż warto odświeżyć sobie podstawowe reguły, jakie obowiązują użytkowników autostrad. Poniżej najważniejsze z nich.
Wjazd i zjazd z autostrady
Wjeżdżający na autostradę powinien skorzystać z pasa rozbiegowego, a pojazdy już po niej jadące zjechać – w miarę możliwości – na lewy pas, aby ułatwić mu włączenie się do ruchu. Z kolei zjeżdżając z autostrady, trzeba skorzystać z kilkusetmetrowego pasa zjazdowego i dostosować prędkość do znajdujących się na zjazdach ostrych łuków – niekiedy oznacza to konieczność zwolnienia nawet do 40-50 km/h.
Odpowiednia prędkość
Dla przypomnienia: maksymalna prędkość jazdy po autostradzie, to 140 km/h. Jeśli jednak warunki na drodze są złe – jezdnia jest śliska, pada deszcz, mgła ogranicza widoczność, itd. – warto jechać wolniej. Tak samo, gdy mamy do czynienia z dużym ruchem.
Lewy pas tylko do wyprzedzania
Ruch prawostronny oznacza, że kiedy jest to tylko możliwe, należy poruszać się prawym pasem. Nawet jeśli jedziesz 140 km/h, lewy pas zostaw wyłącznie do wyprzedzania wolniej poruszających się pojazdów lub omijania przeszkód.
Jazda na zderzaku
Wielu kierowców nie zachowuje bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami i „przykleja” się do zderzaka auta jadącego z przodu. Wywiera w ten sposób presję, czasem pomagając sobie migającymi światłami, na ustąpienie miejsca na drodze. Jest to niedopuszczalne, jednak w takiej sytuacji najbezpieczniej jest zjechać poruszającemu się szybciej pojazdowi.
Cofanie i zawracanie
Nie dla każdego kierowcy jest to oczywiste, że na autostradzie nie można cofać i zawracać. Trzeba pamiętać, że ominięty przez nieuwagę zjazd oznacza konieczność kontynuowania jazdy w tym samym kierunku do kolejnego zjazdu z autostrady.
Korytarz ratunkowy
Pod tą nazwą kryje się utworzenie przejazdu dla pojazdów uprzywilejowanych. Prawidłowe zachowanie polega na zjechaniu maksymalnie do lewej strony podczas poruszania się skrajnym lewym pasem oraz maksymalnie do prawej strony (także na pas awaryjny), gdy jedzie się po środkowym lub prawym pasie. Pozostawiona między pasami przestrzeń przeznaczona jest wyłącznie dla pojazdów służb ratowniczych.
Korzystanie z pasa awaryjnego
Pamiętaj: pas awaryjny to nie miejsce na postój. Do tego wyznaczone są specjalne punkty parkingowe oraz stacje benzynowe. Zatrzymanie się na tej części autostrady jest dopuszczalne tylko w przypadku awarii pojazdu lub zagrożenia życia. Aby zachować wszystkie niezbędne środki ostrożności, trzeba:
– włączyć światła awaryjne,
– założyć kamizelkę odblaskową,
– ustawić trójkąt ostrzegawczy na pasie awaryjnym w odległości 100 m od pojazdu,
– a następnie wezwać pomoc.
Dla bezpieczeństwa własnego i innych użytkowników autostrady najlepiej zrobić to już za barierką energochłonną. Nie można samodzielnie dokonywać naprawy pojazdu. Za barierkę energochłonną oczekujemy na pomoc.
– Zasad nie jest dużo i warto poświęcić kilka minut, żeby je sobie przypomnieć, zanim wyjedziesz w długą i męczącą trasę. Dla wielu kierowców autostrada nie jest codziennością, a nawyki zdobyte podczas poruszania się po mieście mogą nie być dopasowane do realiów o wiele szybszej, monotonnej i bardziej niebezpiecznej jazdy. – mówi Tomasz Zagajewski z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Zobacz też:
> Motoryzacja ciekawostki
> Prawo jazdy ciekawostki
> Kierowcy i samochody – dowcipy