16 ciekawostek o jogurcie
Co to jest jogurt, jak powstaje, jaka jest jego historia? Rodzaje jogurtów, do czego są wykorzystywane i inne ciekawostki o jogurtach
Jogurt – definicja
1) Jogurt, to produkt mleczarski o dość gęstej konsystencji, o barwie białej lub kremowej i lekko kwaśnym smaku.
Jak powstaje jogurt – ciekawostki
2) Jogurt otrzymywany jest z surowego mleka. Dodatkami są: mleko w proszku odtłuszczone, mleko zagęszczone odtłuszczone, zakwas jogurtowy oraz stabilizatory – na przykład żele roślinne (alginiany, pektyny, karboksymetyloceluloza, skrobia) lub zwierzęce (żelatyna).
3) Proces produkcji jogurtu, to szereg etapów. W maksymalnym uproszeniu: po podgrzaniu mleka do temperatury 40–45 °C następuje jego pasteryzacja w temperaturze 90 °C, potem chłodzenie, zaszczepienie bakteriami, zakwaszenie kwasem jogurtowym i znów chłodzenie.
Historia jogurtu – ciekawostki
4) O to, kto pierwszy produkował jogurt spierają się Turcy i Bułgarzy, jednak prawdopodobnie pierwszymi którzy go produkowali go Hindusi. Z Indii przywędrował do Azji i północnej Afryki, a potem do Turcji i na Bałkany.
5) Jogurty produkowano długo gotując mleko bawole, kozie i krowie. Miał zwartą konsystencję, więc spożywano go po dodaniu wody. Ludy zamieszkujące Bałkany wierzyły, że ich długowieczność ma związek ze spożywaniem jogurtu.
Jogurt – właściwości i kalorie
6) Jogurt i kalorie? 100 g jogurtu naturalnego zawiera ok. 60 kcal, a 100 g jogurtu owocowego – ok. 150 kcal.
7) Jogurt ma więcej wapnia, aminokwasów i witamin z grupy B niż surowe mleko. Wspomaga trawienie, zapobiega zaparciom, zmniejsza ilość tzw. złego cholesterolu i chroni przed miażdżycą. Wzmacnia układ odpornościowy i ma działanie przeciwnowotworowe. Działa osłonowo podczas kuracji antybiotykowej.
Ciekawostki o jogurtach
8) Słowo jogurt pochodzi od tureckiego słowa yoğurt, po przetłumaczeniu na polski: mleko bułgarskie. Spotkaliśmy też drugą wersję – pochodzi od tureckiego słowa: ja-urt (czyli: kwaśne mleko).
9) Nazwy jogurt mogą używać produkty z mleka zwierzęcego, zawierające żywe kultury bakterii jogurtowych w ilości nie mniejszej niż 10 mln komórek/1 ml.
10) Rodzaje jogurtów: jogurt naturalny, pitny, z probiotykami (bakterie, które działają korzystnie na układ pokarmowy i usprawniają proces trawienia), smakowy, z dodatkami (np. zbożami, orzechami), jogurt typu greckiego.
11) Czym różni się jogurt naturalny od jogurtu greckiego? Smakiem i konsystencją – jest gęsty i kremowy, poza tym zawiera 2 razy więcej białka i mniej węglowodanów. Fermentacja jogurtu greckiego następuje już do przelaniu do opakowania.
12) Do części jogurtów kupowanych w sklepach dodawane są zagęstniki: E 412 (guma guar), E 1422 (skrobia) i E 440 (pektyny), żelatyna. Do jogurtów smakowych dodawane są aromaty i barwniki.
13) Kilkuprocentowa zawartość tłuszczu w jogurcie pomaga przyswajać organizmowi zawarte w nim witaminy A i D. Jogurty ligth nie zawierają tłuszczu, jednak dostarczają organizmowi mniej wartości odżywczych. Do tego mają w składzie cukier. Tak czy owak – najzdrowszym jogurtem jest jogurt naturalny. Dodatki można przygotować samemu, przed spożyciem.
Do czego używany jest jogurt naturalny
14) Jogurt pomaga w przypadku oparzeń słonecznych. Zmniejsza intensywność działania szkodliwych promieni UV na skórę, usuwa stany zapalne, a także wzmacnia skórę.
15) Niektórzy używają jogurtu zmieszanego z sokiem z cytryny do wmasowywania w skórę głowy, w przypadku występowania łupieżu. Także jako odżywkę dla włosów.
16) Ponieważ jogurt zawiera składniki o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym, w przypadku trądziku nakładany jest na skórę.
Jogurt ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Kozie mleko
> Dieta pudełkowa
> Sól himalajska