Karlowe Wary – słynne czeskie uzdrowisko
Karlowe Wary ciekawostki i najważniejsze informacje. Słynne uzdrowisko w Czechach i jego atrakcje
Karlowe Wary – informacje
1) Karlowe Wary (po czesku: Karlovy Vary, po niemiecku: Karlsbad), to 50-tysięczne miasto w zachodnich Czechach, stolica kraju karlowarskiego.
2) Z Pragi do Karlowych War jest 125 kilometrów, a z Pilzna 80 kilometrów.
3) Przez Karlowe Wary przepływają cztery rzeki – Ohrza oraz jej trzy dopływy: płynąca przez śródmieście Teplá, Rolava i Chodovský potok.
4) Spora część miasta, to tereny górskie. Najwyższym szczytem jest Vítkův vrch (644 m n.p.m.).
5) Dzielnice miasta Karlowe Wary: Bohatice, Cihelny, Čankov, Doubí, Drahovice, Dvory, Hůrky, Olšová Vrata, Počerny, Rosnice, Rybáře, Sedlec, Stará Role, Tašovice, Tuhnice.
6) Przez Karlowe Wary przebiega linia kolejowa. Jest tu siedem stacji kolejowych. Po mieście kursują autobusy. Ruch samochodowy w części uzdrowiskowej jest bardzo ograniczony.
6) W dzielnicy Olšová Vrata od 1929 r. jest międzynarodowy port lotniczy Karlowe Wary (KLV). To jedno z kilku największych lotnisk w Republice Czeskiej.
Karlowe Wary – uzdrowisko
7) To światowej sławy uzdrowisko, największe w Czechach. Jest tu 79 gorących źródeł, z których bije woda mineralna o właściwościach leczniczych. Wydobywa się z głębokości ok. 2 km pod ziemią. Ich temperatura ma od 41 do 73˚Celsjusza.
8) W czym pomagają tutejsze wody? W schorzeniach układu pokarmowego, problemach z metabolizmem, cukrzycy, otyłości, paradontozie, chorobach układu ruchu, neurologicznych, wątroby, trzustki i dróg żółciowych. Służą też pacjentom powracającym do zdrowia po chorobach onkologicznych.
9) W Karlowych Warach zbudowano 5 kolumnad, odpowiedników polskich pijalni wód. Są to: Sadowa, Targowa, Młyńska, Zamkowa i Zdrojowa.
10) W Karlowych Warach są trzy domy zdrojowe, gdzie wykonywane są zabiegi lecznicze, rehabilitacyjne i relaksacyjne. Jest wiele sanatoriów, obiektów uzdrowiskowych i willi w których można mieszkać i wypoczywać.
Karlowe Wary ciekawostki historyczne
11) W XIV wieku nad rzeką Teplá odkryto gorące źródła. W 1350 roku powstała tu osada, którą nazwano Gorące Łaźnie. Założył ją Karol IV, późniejszy cesarz. Nazwę osady wkrótce zmieniono, na cześć Karola (Karla), co wyjaśnia obecną nazwę miasta. W 1370 r. Karol IV przyznał Karlowym Warom prawa miejskie.
12) Pierwsza książka, w której opisano właściwości lecznicze wód bijących z karlowarskich źródeł ukazała się w 1522 roku. Jej autorem był lekarz Václav Payer.
13) Karlowe Wary ogromną popularność zyskały w XVIII wieku. Przyjeżdżała tu szlachta z obecnych Niemiec, Rosji i Polski, a w latach 1711–1712 dwukrotnie był tu car Piotr Wielki (1672 -1725).
14) Wielki pożar w 1759 r. strawił większość budynków miasta. Sto lat później zaczęła powstawać obecna zabudowa uzdrowiska, wyburzono wtedy większość XVIII-wiecznych budynków. Spółka Ferdynanda Fellnera i Hermana Helmera stworzyła projekty, według których zbudowano 20 ważnych obiektów w mieście, m.in. Grandhotel Pupp, Łaźnie Cesarskie, Kolumnada Sadowa.
15) W 1857 r. powstała w Karlowych Warach huta szkła Moser. W ciągu 20 kolejnych lat była dostawcą szkła na dwór wiedeński i miała przedstawicieli handlowych w Ameryce. Obecnie działa tu muzeum.
16) W 1934 r. w sąsiedniej miejscowości Březová na rzece Tepla wybudowano 40-metrową zaporę wodną. Powstało sztuczne jezioro Březová i od tego czasu Karlowe Wary nie nawiedzają powodzie.
17) W 1929 w Karlowych Warach powstało międzynarodowe lotnisko.
18) Zaraz po zakończeniu II wojny światowej z Karlowych War wysiedlono wszystkich Niemców (ok. 20 tysięcy, z 50 tysięcy mieszkańców miasta).
19) W 1946 odbyła się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego – Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Najlepszy film festiwalu nagradzany jest nagrodą – Kryształowym Globusem.
Karlowe Wary zabytki, co zobaczyć
20) Miasto podzielona jest na dwie części. Część uzdrowiskowo-turystyczna w dolinie rzeki Teplej (są tu duże kamienice, domy zdrojowe, luksusowe wille i kolumnady oraz młodsza – powstała w drugiej połowie XIX wieku, wzdłuż rzeki Ohrzy. Jest tu centrum gospodarcze i administracyjne miasta.
21) Wśród najstarszych zabytków uzdrowiskowej miasta są: gotycki kościół katolicki św. Andrzeja (zbudowany ok. 1500 roku), barokowy kościół katolicki św. Marii Magdaleny (zbudowany w latach 1732–1736), renesansowa wieża miejska z 1604 roku i barokowa kolumna św. Trójcy z 1716 roku.
22) Prawosławną cerkiew Świętych Piotra i Pawła zbudowano w latach 1893–1897. Inicjatorką budowy była wielka księżna Elena Pawłowna Romanowa (1806–1873). Działkę przekazało miasto, zebrano pieniądze od darczyńców, w tym znaczących rosyjskich rodów.
23) Poza śródmieściem także znajdują się zabytki. Najstarszym jest zamek w Doubí z XIV w., potem wielokrotnie przebudowywany.
24) Jednym z pomników w Karlowych Warach jest pomnik Adama Mickiewicza, który stanął w 1897 roku.
25) W neobarokowym Grandhotelu Pupp (zbudowano go w latach 1896–1907) kręcono sceny turnieju pokera w “Casino Royale”, filmie o przygodach Jamesa Bonda.
26) Znany czeski likier ziołowy Becherovka trafił do sprzedaży w 1807 roku i jest nazywany jest 13. źródłem w Karlowych Warach. Do 2009 r. produkowano tu likier, obecnie jest tu muzeum jemu poświęcone.
27) Kalowskie metro – tak nazywana jest podziemna kolej linowo-terenowa Imperial, łącząca pl. Teatralny (Divadelní nám.) z ul. Libušina (pobliże hotelu Imperial). Kolej zbudowano na początku XX wieku.
28) Muzeum Karlowarskie znajduje się w gmachu w stylu empire z 1853 roku.
29) Wieża widokowa Diana (Rozhledna Diana) stoi na szczycie Výšina přátelství (556 m n.p.m.). Ma 40 metrów wysokości i otwarto ją w 1914 roku. Od 1998 r. we wnętrzu zamontowano windę, ale na szczyt można też wchodzi po schodach. Do wieży można dotrzeć koleją linowo-terenową Diana (dolna stacja przy ul. Mariánské). Jest dostępna przez cały rok.
Karlowe Wary ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Czechy – ciekawostki
> Hradec Kralove
> Ciechocinek