Karlowe Wary uzdrowisko Czechy ciekawostki centrum zabytki atrakcje

Karlowe Wary – słynne czeskie uzdrowisko

Czas czytania:4 minut/y, 47 sekund/y

Karlowe Wary ciekawostki i najważniejsze informacje. Słynne uzdrowisko w Czechach i jego atrakcje

Karlowe Wary – informacje

1) Karlowe Wary (po czesku: Karlovy Vary, po niemiecku: Karlsbad), to 50-tysięczne miasto w zachodnich Czechach, stolica kraju karlowarskiego.

2) Z Pragi do Karlowych War jest 125 kilometrów, a z Pilzna 80 kilometrów.

3) Przez Karlowe Wary przepływają cztery rzeki – Ohrza oraz jej trzy dopływy: płynąca przez śródmieście Teplá, Rolava i Chodovský potok.

4) Spora część miasta, to tereny górskie. Najwyższym szczytem jest Vítkův vrch (644 m n.p.m.).

5) Dzielnice miasta Karlowe Wary: Bohatice, Cihelny, Čankov, Doubí, Drahovice, Dvory, Hůrky, Olšová Vrata, Počerny, Rosnice, Rybáře, Sedlec, Stará Role, Tašovice, Tuhnice.

Karlowe Wary uzdrowisko Czechy
Karlowe Wary. Takich malowniczych hoteli jest tu sporo

6) Przez Karlowe Wary przebiega linia kolejowa. Jest tu siedem stacji kolejowych. Po mieście kursują autobusy. Ruch samochodowy w części uzdrowiskowej jest bardzo ograniczony.

6) W dzielnicy Olšová Vrata od 1929 r. jest międzynarodowy port lotniczy Karlowe Wary (KLV). To jedno z kilku największych lotnisk w Republice Czeskiej.

Karlowe Wary – uzdrowisko

7) To światowej sławy uzdrowisko, największe w Czechach. Jest tu 79 gorących źródeł, z których bije woda mineralna o właściwościach leczniczych. Wydobywa się z głębokości ok. 2 km pod ziemią. Ich temperatura ma od 41 do 73˚Celsjusza.

8) W czym pomagają tutejsze wody? W schorzeniach układu pokarmowego, problemach z metabolizmem, cukrzycy, otyłości, paradontozie, chorobach układu ruchu, neurologicznych, wątroby, trzustki i dróg żółciowych. Służą też pacjentom powracającym do zdrowia po chorobach onkologicznych.

Karlowe Wary ciekawostki Czechy
Karlowe Wary. Jeden z budynków w młodszej części miasta

9) W Karlowych Warach zbudowano 5 kolumnad, odpowiedników polskich pijalni wód. Są to: Sadowa, Targowa, Młyńska, Zamkowa i Zdrojowa.

10) W Karlowych Warach są trzy domy zdrojowe, gdzie wykonywane są zabiegi lecznicze, rehabilitacyjne i relaksacyjne. Jest wiele sanatoriów, obiektów uzdrowiskowych i willi w których można mieszkać i wypoczywać.

Karlowe Wary ciekawostki historyczne

11) W XIV wieku nad rzeką Teplá odkryto gorące źródła. W 1350 roku powstała tu osada, którą nazwano Gorące Łaźnie. Założył ją Karol IV, późniejszy cesarz. Nazwę osady wkrótce zmieniono, na cześć Karola (Karla), co wyjaśnia obecną nazwę miasta. W 1370 r. Karol IV przyznał Karlowym Warom prawa miejskie.

12) Pierwsza książka, w której opisano właściwości lecznicze wód bijących z karlowarskich źródeł ukazała się w 1522 roku. Jej autorem był lekarz Václav Payer.

13) Karlowe Wary ogromną popularność zyskały w XVIII wieku. Przyjeżdżała tu szlachta z obecnych Niemiec, Rosji i Polski, a w latach 1711–1712 dwukrotnie był tu car Piotr Wielki (1672 -1725).

Karlowe Wary ciekawostki Czechy
Karlowe Wary, słynne czeskie uzdrowisko

14) Wielki pożar w 1759 r. strawił większość budynków miasta. Sto lat później zaczęła powstawać obecna zabudowa uzdrowiska, wyburzono wtedy większość XVIII-wiecznych budynków. Spółka Ferdynanda Fellnera i Hermana Helmera stworzyła projekty, według których zbudowano 20 ważnych obiektów w mieście, m.in. Grandhotel Pupp, Łaźnie Cesarskie, Kolumnada Sadowa.

15) W 1857 r. powstała w Karlowych Warach huta szkła Moser. W ciągu 20 kolejnych lat była dostawcą szkła na dwór wiedeński i miała przedstawicieli handlowych w Ameryce. Obecnie działa tu muzeum.

16) W 1934 r. w sąsiedniej miejscowości Březová na rzece Tepla wybudowano 40-metrową zaporę wodną. Powstało sztuczne jezioro Březová i od tego czasu Karlowe Wary nie nawiedzają powodzie.

17) W 1929 w Karlowych Warach powstało międzynarodowe lotnisko.

Karlowe Wary lotnisko Czechy
Karlowe Wary, wejście na lotnisko. Foto: Hanzs / cc-by-sa 3.0

18) Zaraz po zakończeniu II wojny światowej z Karlowych War wysiedlono wszystkich Niemców (ok. 20 tysięcy, z 50 tysięcy mieszkańców miasta).

19) W 1946 odbyła się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego – Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Najlepszy film festiwalu nagradzany jest nagrodą – Kryształowym Globusem.

Karlowe Wary ciekawostki Czechy
Jeden z budynków w części uzdrowiskowej miasta Karlowe Wary

Karlowe Wary zabytki, co zobaczyć

20) Miasto podzielona jest na dwie części. Część uzdrowiskowo-turystyczna w dolinie rzeki Teplej (są tu duże kamienice, domy zdrojowe, luksusowe wille i kolumnady oraz młodsza – powstała w drugiej połowie XIX wieku, wzdłuż rzeki Ohrzy. Jest tu centrum gospodarcze i administracyjne miasta.

21) Wśród najstarszych zabytków uzdrowiskowej miasta są: gotycki kościół katolicki św. Andrzeja (zbudowany ok. 1500 roku), barokowy kościół katolicki św. Marii Magdaleny (zbudowany w latach 1732–1736), renesansowa wieża miejska z 1604 roku i barokowa kolumna św. Trójcy z 1716 roku.

22) Prawosławną cerkiew Świętych Piotra i Pawła zbudowano w latach 1893–1897. Inicjatorką budowy była wielka księżna Elena Pawłowna Romanowa (1806–1873). Działkę przekazało miasto, zebrano pieniądze od darczyńców, w tym znaczących rosyjskich rodów.

Karlowe Wary cerkiew
Karlowe Wary, cerkiew św. Piotra i Pawła

23) Poza śródmieściem także znajdują się zabytki. Najstarszym jest zamek w Doubí z XIV w., potem wielokrotnie przebudowywany.

24) Jednym z pomników w Karlowych Warach jest pomnik Adama Mickiewicza, który stanął w 1897 roku.

25) W neobarokowym Grandhotelu Pupp (zbudowano go w latach 1896–1907) kręcono sceny turnieju pokera w “Casino Royale”, filmie o przygodach Jamesa Bonda.

26) Znany czeski likier ziołowy Becherovka trafił do sprzedaży w 1807 roku i jest nazywany jest 13. źródłem w Karlowych Warach. Do 2009 r. produkowano tu likier, obecnie jest tu muzeum jemu poświęcone.

Karlowe Wary metro kolej
Karlowe Wary. Wagonik kolejki podziemnej. Foto: Vitmalinovsky / cc-by-sa 3.0

27) Kalowskie metro – tak nazywana jest podziemna kolej linowo-terenowa Imperial, łącząca pl. Teatralny (Divadelní nám.) z ul. Libušina (pobliże hotelu Imperial). Kolej zbudowano na początku XX wieku.

28) Muzeum Karlowarskie znajduje się w gmachu w stylu empire z 1853 roku.

Karlowe Wary wieża widokowa Diana
Karlowe Wary, wieża widokowa Diana. Foto: Oleg Krivolapov / cc-by-sa 3.0

29) Wieża widokowa Diana (Rozhledna Diana) stoi na szczycie Výšina přátelství (556 m n.p.m.). Ma 40 metrów wysokości i otwarto ją w 1914 roku. Od 1998 r. we wnętrzu zamontowano windę, ale na szczyt można też wchodzi po schodach. Do wieży można dotrzeć koleją linowo-terenową Diana (dolna stacja przy ul. Mariánské). Jest dostępna przez cały rok.

Karlowe Wary ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Czechy – ciekawostki
> Hradec Kralove
> Ciechocinek

hostele ciekawostki hostel noclegi Poprzedni post Ciekawostki o hostelach
dziecko język dziecka ciekawostki zmysł smaku języki nauka języków obcych Następny post Nauka języków obcych – ciekawostki