Karykaturzyści w Wiśle, Legnicy…

miasto Wisła ciekawostki Hotel Gołębiewski

> Karykaturzysta Wisła

Pisanki rysowników prasowych

Wielkanocne pisanki wykonane przez rysowników prasowych już po raz ósmy trafią na licytację

„Malowane nadzieją” – to tytuł wystawy, którą otwarto w łódzkiej Manufakturze. Są na niej strusie (czyli sporej wielkości) jaja, na których swe rysunki wykonali m.in.: Andrzej Mleczko, Edward Lutczyn, Sławomir Łuczyński i Henryk Sawka.

Autorami pisanek są i inni znani artyści, m.in. Magdalena Abakanowicz, Stasys Eidrigevicius, Danuta Muszyńska, twórcy komiksów Zbigniew Kasprzak i Grzegorz Rosiński oraz artyści ludowi, jubilerzy, studenci ASP.

To już ósma taka wystawa, a organizator czyli Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych
Archidiecezji Łódzkiej jej dochód przeznaczy na letni wypoczynek dzieci niepełnosprawnych.
2009-03-24

>  Wyspa Wielkanocna

Karykatury na żywo w Wiśle

karykaturzysta na wesele event karykatury na żywo rysowanie karykatur

Karykaturzysta na event, targi, konferencje w Wiśle i cała Polska: karykatury.com

Belniak Na Tynku

27 marca w Tarnowskich Górach odbędzie się wernisaż wystawy rysunku satyrycznego Bartłomieja Belniaka

Kolejna wystawa w Galerii Satyry Na tynku, mieszczącej się w Klubie 22 (Tarnowskie Góry, ul. Czarnohucka 22). Tym razem będzie to wystawa Bartłomieja Belniaka. Jej wernisaż odbędzie się w piątek, 27 marca 2009 r. o godz. 20.00. Odbędzie się także koncert Małgorzaty Wilczek i Magdaleny Krzywdy. Portal Sadurski.com zaprasza.

Bartłomiej Belniak (ur. 1974 r.) jest absolwentem Pomaturalnej Szkoły Reklamy w Katowicach oraz Wydziału Artystycznego WSP w Częstochowie, w pracowni art. graf. R. Osadczego. Pierwsze rysunki satyryczne opublikował w 1998 roku w Gazecie Krakowskiej i od tej pory stale publikuje w prasie, m.in. w tytułach: Lider Przyszłości, Ogólnopolski Magazyn Studencki OMS, Komputer Świat, Semestr, Świat Kamienia, NIE. Swoje indywidualne wystawy prezentował w Galerii „Miniatura” (Grybów 2004), w Galerii „Piranie Dwie” (Jarosław, 2005), w Małopolskiej Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów” (Gorlice 2006). Był laureatem konkursów: Koguci Pazur (Oława 2003), nagroda Instytutu Polskiego w Sztokholmie w konkursie Nowa Europa (2004), nagroda specjalna Międzynarodowego Konkursu Satyrycznego Don Quichotte (Niemcy, 2004), trzecia nagroda w konkursie Złota Szpila (Przemyśl, 2005 i 2006), nagroda specjalna The 2nd WINE International Invitation Cartoon Exhibition (2005, Chiny), nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury w konkursie Papkinada 2008, nagroda w Międzynarodowym Konkursie Karpik (2008, Niemodlin).
2009-03-18

Jak zaczynał Jujka

Zbigniew Jujka przyznał się, że zaczynał od przerysowywania kolorowych rysunków z radzieckiego „Krokodyla” dla polskiej gazety

Zbigniew Jujka (ur. 1935 r.) – jeden z najpopularniejszych polskich rysowników prasowych, przyznaje że rysownikiem został trochę przypadkowo. Wraz z kolegą miał zdawać na Akademię Sztuk Pięknych, jednak dyrektor szkoły średniej za późno wysłał dokumenty obu uczniów na uczelnię. Do egzaminów na ASP został mu więc cały rok i coś trzeba było przez ten czas robić.

Akurat w „Gazecie Zielonogórskiej” potrzebowali rysownika. Jujka wspomina: – Kazali mi przerysowywać kolorowe rysunki z radzieckiego „Krokodyla” na biało-czarne strony pisma. Ręka mi drżała, że musiałem to robić, bo ich naczelny artysta wrednie rysował. Postanowiłem dodać coś od siebie. I tak się zaczęło.

Jujka zadebiutował w „Gazecie Zielonogórskiej” 1953 r., potem były tysiące rysunków w polskiej prasie, dziesiątki wystaw i nagród. W latach 1989-1996 był prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (SPAK).
2009-03-16

Nagrodzeni w Preszowie

Przedstawiamy pełną listę nagrodzonych w 15. edycji międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego Zlatý súdok 2009, organizowanego w Presovie (Słowacja)

Jury w składzie: Henryk Cebula (Polska, przewodniczący jury), Viera Val’ková, Tadeusz Blonski, Roman Jurkas, Jozef Bodnár, Jozef Jurčišin Fedor Vico po przejrzeniu 661 rysunków 226 autorów z 37 państw, przyznało następujące nagrody:

– Grand Prix – Zlatý súdok 2009 (Złota Beczka 2009): Valentin Georgiev – Bułgaria
– 1 nagroda: Miroslav Mrazek – Czechy
– 2 nagroda: Jan Hruby – Czechy
– 3 nagroda: Tomasz Król – Polska

Nagrody dodatkowe
– Nagroda Browaru Šariš: Oleksiy Kustovskyi – Ukraina
– Nagroda miasta Prešov – ex aequo: Husseyin Cakmak – Cypr i Marek Gliwa – Polska
– Nagroda Igora Ševčíka – Lukáš Cehlar – Słowacja
– Nagroda RO SSN – Daniel Strzelczyk – Polska
– Nagroda Galerii Piwnej – Miroslav Bartak – Czechy
– Nagroda Bułgarskiego Instytutu Kulturalnego: Wojciech Ataman – Polska

Nagrody honorowe
– Rumen DRAGOSTINOV – Bułgaria
– Husan M. SODIQOU – Uzbekistan
– Zhang Wei – Chiny
– Břetislav KOVAŔÍK – Czechy
– L. Lillian AMANN JAEGER – Niemcy
– Ivajlo TSVETKOV – Bułgaria
– Jacek KAWA – Polska
– Run Tang Li – Chiny
– Boris ERENBURG – Izrael
– Andrey KLIMOV – Rosja
– Wolfgang SCHLEGEL – Niemcy
– Mustafa YILDIZ – Turcja
– Fedrnando HUNCAPIÉ ECHEVERRI-PICA – Kolumbia
– Uralský klub karikaturistov CRANBERRY, Ozersk – Rosja
– Xin Wan He – Chiny, lat 7
– Zhang Si Gi – Chiny (lat 10)
2009-03-15

Janusz Kożusznik

Drukuje w prasie, Szkło Kontaktowe (TVN24) regularnie pokazuje jego rysunki. W Wiśle jest kilka miejsc prezentujących jego prace

Najchętniej tworzy rysunki o tematyce sportowej. Drukują je „Sport” i inne gazety sportowe.  Chętnie sięga do do tematyki społeczno-politycznej – te można oglądać w prasie oraz co kilka dni w „Szkle kontaktowym” w TVN24. Ale jak mówi:

– Największą przyjemność sprawia mi rysowanie ilustracji do książek mojej żony, która jest profesorem psychologii. Muszę powiedzieć, że ilustrowanie zagadnień związanych z psychologią to trudna sztuka, gdyż rysunki muszą być nie tylko śmieszne, ale przede wszystkim mieć przesłanie edukacyjne i to na poziomie nie tylko satyrycznym, ale uniwersyteckim.

Jest absolwentem Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Przez kilkanaście lat pracował jako projektant Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla Kamiennego i Brunatnego. Zaprojektowane przez niego obiekty zostały wybudowane i pracują w Niemczech i Chinach.

Janusz Kożusznik urodził się w 1951 roku w Bytomiu. Mieszka na Śląsku, ale często przyjeżdża w góry, do Wisły. Skąd ta sympatia do Wisły?

– Dziadkowie i ojciec pochodzą z Zaolzia, a mama urodziła się na Śląsku Cieszyńskim. Już w latach siedemdziesiątych przyjeżdżaliśmy do Wisły na każdy wolny weekend czy wakacje.

A tak Kożusznik opowiada o działalności wystawienniczej w Wiśle:

– Zacząłem od wystawienia swoich prac u pana Branca w Cafe „Dworek” w Jaworniku. Kilka rysunków jest tam do dziś. W roku 2003 zorganizowaliśmy razem z Piotrem Korzyńskim, właścicielem DW Halny, galerię „Trzy Nisze”, chyba najpiękniejszą galerię rysunku satyrycznego w Polsce. Zaraz potem zrodził się pomysł, by w Muzeum Beskidzkim zaprezentować wystawę „12 Śmiesznych Ludzi”. Dzięki uprzejmości pani dyrektor Małgorzaty Kiereś, w czasie Tygodnia Kultury Beskidzkiej swoje prace prezentowali czołowi polscy rysownicy. W tym samym czasie w Ośrodku Sportowym „Start” zorganizowaliśmy z dyrektorem Robertem Dłużniakiem moją autorską galerię zatytułowaną „Bez krawężników”. Używając terminologii sportowej, była to najdłuższa wystawa sportowego rysunku satyrycznego w Polsce. W 80 ramach, na prawie stu metrach, wisiało około 200 rysunków o tematyce sportowej.
News na podstawie: wisla.pl
2009-03-14

Satyrykon 2009 rozstrzygnięty

W Legnicy ogłoszono werdykt jury Międzynarodowej Wystawy Satyrykon. Grand Prix powędruje do Agaty Dudek

Jury w składzie: Marek W. Chmurzyński, Valentin Georgiev, Michel Granger, Ivan Hanousek, Małgorzata Lazarek, Zuzanna Lipińska, Elżbieta Pietraszko i Mieczysław Wasilewski po obejrzeniu 2.674 prac 747 autorów z 50 krajów świata, zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 208 prac 133 autorów i postanowiło przyznać: nagrodę Grand Prix SATYRYKONU 2009 w wysokości 5.500 PLN dla Agaty Dudek za cykl prac „Jaka jest kobieta”.

Oto pozostałe nagrody:

Kategoria: Kobieta
I-nagroda: Marta Włodarska
II-nagroda: Tomasz Broda
III-nagroda: Jerzy Głuszek

dwa równorzędne wyróżnienia:
– Grzegorz Szumowski
– Jvailo Tsvetkov (Bułgaria)

Kategoria: Humor i satyra społeczna
I-nagroda: Shahrokh Heidari (Iran)
II-nagroda: Mohammad Amin Aghaei (Iran)
III-nagroda: Rumen Dragostinov (Bułgaria)

dwa równorzędne wyróżnienia:
– Jiri Sliva (Czechy)
– Bretislav Kovarik (Czechy)

Nagrody specjalne:
– Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy: Paweł Kuczyński
– Nagroda Fundacji Satyrykon: Sławomir Gruca
– Nagroda Dyrektora Legnickiego Centrum Kultury w Legnicy: Yuriy Dyachyshhyn (Ukraina)
– Nagroda Dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie: Zygmunt Zaradkiewicz
2009-03-11