Ciekawe fakty o Kłobucku
Miasto Kłobuck ciekawostki i najważniejsze informacje o Kłobucku. Historia, zabytki…
Informacje o Kłobucku
1) Kłobuck, to liczące 13 tysięcy mieszkańców miasto w województwie śląskim, niedaleko Częstochowy. To siedziba władz powiatu kłobuckiego oraz gminy miejsko-wiejskiej Kłobuck. Leży nad rzekami: Białą Okszą i Czarną Okszą.
2) Najwyższym wzniesieniem Kłobucka jest Dębowa Góra, mająca 284 m. n.p.m. Jest tu rezerwat utworzony w 1953 roku oraz widoczna z daleka wieża obserwacyjna Nadleśnictwa Kłobuck. Rozciąga się z niej widok na miasto.
3) W granicach miasta rośną kompleksy leśne, które zajmują 900 ha powierzchni Kłobucka.
Kłobuck ciekawostki z historii
4) Kłobuck prawa miejskie otrzymał w XIII wieku. Po odebraniu, ponownie otrzymał je w 1917 roku.
5) Przed wiekami nazwę miasta pisano na różne sposoby, a obecna forma Kłobuck używana jest od przełomu XVIII/XIX wieku.
6) Istnieje kilka hipotez związanych z nazwą tego miasta. Najprawdopodobniej pochodzi od kłobuka – nakrycia głowy. Pojawił się on w herbie miasta już w średniowieczu (patrz ilustracja niżej).
7) W 1862 r. w Kłobucku było 254 domy (w tym 50 murowanych). Mieszkało w nich 2192 osoby. 21 lat później było 306 domów i 2647 mieszkańców.
Kłobuck – zabytki
8) Najważniejszym zabytkiem Kłobucka jest kościół świętych Marcina i Małgorzaty, będący częścią dawnego klasztoru. Kościół zbudowano w 1144 roku, potem był trawiony przez pożary, po których go odbudowywano. Obecnie ta świątynia ma cechy stylu gotyckiego, z elementami baroku. Najstarszą jej częścią jest prezbiterium z XV wieku. Adres: ul. 3 Maja 48.
9) Zabytkowy, neogotycki pałac na osiedlu Stare Zagórze w Kłobucku wybudowano w latach 1795-1800 dla pruskiego ministra, Christiana von Haugwitza. Jest otoczony parkiem o powierzchni 4,3 ha. Adres: ul. Zamkowa 8.
10) Rynek w Kłobucku ma czworokątny kształt i został wytyczony już w XIV wieku. Przy rynku stoją m.in. wspomniany wyżej kościół św. Marcina i Małgorzaty, budynek starostwa powiatowego i urzędu skarbowego. Na rynku jest też studnia oraz od 2015 r. pomnik z brązu, przedstawiający znanego XV-wiecznego kronikarza Jana Długosza. Autorem pomnika jest Jerzy Kędziora.
10) Przy ul. Wieluńskiej 11 w Kłobucku stoi budynek dawnej łaźni miejskiej. Został wybudowany w 1930 roku. Ze źródeł wiadomo, że łaźnia miejska istniała w Kłobucku już w I połowie XVI wieku.
Kłobuck ciekawostki
11) Nadleśnictwo Kłobuck wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.
12) Zalew Zakrzew, to zbiornik retencyjny utworzony na rzece Biała Oksza. Ma ponad 9 ha powierzchni i znajduje się na obrzeżach Kłobucka, 2 km od centrum. Na Zalewie Zakrzew są dwie małe wyspy, a w wakacje zalew jest miejscem rekreacyjnym mieszkańców. Można tu m.in. wypożyczyć sprzęt do pływania.
13) Miejski Ośrodek Kultury działa w Kłobucku od 1972 roku.
14) MLKS Znicz Kłobuck, to klub piłkarski. Piłkarze drużyny rozgrywają mecze na stadionie OSiR Kłobuck. W 1946 r. powstały też dwa kolejne kluby sportowe: LZS Kłobuck i Zryw Zagórze.
Kłobuck ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Sulęcin
> Myszków
> Skalbmierz