ciąża dieta w ciąży kobieta

Dieta kobiety ciężarnej

Czas czytania:2 minut/y, 32 sekund/y

Ciążę dzielimy na trzy trymestry, z których każdy różni się zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety. Pierwsze trzy miesiące często charakteryzuje zmęczenie, nudności i wymioty. W drugim przyszła matka nabiera ochoty do życia, przybiera na wadze, ale wówczas pojawiają się zaparcia i wzdęcia. Ostatni trymestr, to powiększający się ciężar brzucha, który utrudnia naturalną pracę jelit, pojawiają się obrzęki wokół kostek. Można jednak te objawy złagodzić odpowiednią dietą. Dieta kobiety ciężarnej

Pierwszy trymestr

W czasie pierwszych trzech miesięcy ciąży nie trzeba diametralnie zmieniać diety. Oczywiście od samego początku odstawiamy alkohol, papierosy i inne używki, a także staramy się zmniejszyć ilość stresu. Dobrze, jeśli przyszła matka pozwala sobie na moment wyciszenia w ciągu całego dnia, zwłaszcza jeśli ma stresogenną pracę.

Jeszcze przed poczęciem aż do 12. tygodnia ciąży powinno się przyjmować codziennie 0,4 miligramów kwasu foliowego, co zapobiega wadom układu nerwowego u płodu. Aby zminimalizować odczuwane poranne mdłości można jeszcze przed wstaniem z łóżka zjeść wafla ryżowego, chrupki chlebek lub sucharka. W ciągu dnia można pić herbatę imbirową zaparzoną z kawałków świeżego kłącza. Negatywne odczucia może też minimalizować zwiększona podaż wody, najlepiej mineralnej, butelkowanej z niską zawartością sody. Lekarze zalecają także suplementację witaminą B6. Zmęczenie należy pokonywać wypoczynkiem, a nie kawą czy słodyczami.

Dieta kobiety ciężarnej -drugi trymestr

Jeśli cierpisz w tym czasie na zaparcia – wiedz, że są one związane z obniżoną perystaltyką jelit oraz uciskiem powiększającej się macicy na układ pokarmowy. Są one na tyle przykre, że mogą powodować bóle w ciąży, zwłaszcza przy konieczności wysiłkowego wypróżniania.

Pomóc w pokonaniu tych trudności może przynieść wypijanie przynajmniej dwóch litrów wody w ciągu dnia. Bardzo dobrze działa także zwiększenie ilości błonnika w diecie. Jest on w wielu warzywach, zbożach, płatkach owsianych i skórkach owoców (np. jabłek). Korzystne działanie na pracę żołądka i jelit ma olej lniany tłoczony na zimno, który niejako przy okazji świetnie wpływa na rozwój twojego dziecka, gdyż zawiera idealnie zbilansowaną ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Można go dodawać do sałatek, past warzywnych, a także spożywać na surowo. Pamiętaj jednak, aby na nim nie smażyć – wówczas traci swoje właściwości.

Pomagają wszelkie jogurty i kefiry z pałeczkami kwasu mlekowego, a także suszone śliwki. Wyklucz z diety czekoladę i kakao oraz suche przekąski, płatki owsiane i śliwki spożywaj nasiąknięte wodą lub obficie popite.

Trzeci trymestr

Obrzęki wokół kostek można zminimalizować ograniczając spożycie soli, a zwiększając ilość wypijanej wody do trzech litrów dziennie. Maksymalnie jedna trzecia objętości przyswajanych płynów powinna przypadać na zupy, warzywa i owoce oraz herbaty. Resztę stanowi niegazowana woda mineralna.

Pomocne też będzie spożywanie białka. Ucisk na narządy wewnętrzne, jaki odczuwasz wraz ze wzrostem dziecka, prowadzi często do nieprzyjemnego odbijania i wzdęć. Wówczas warto zadbać o spokojne spożywanie posiłków i unikanie gazowanych napojów. Nie jedz przed snem i nie jadaj w pozycji leżącej, unikniesz dzięki temu zgagi. Sprzyjają jej także ciężkostrawne pokarmy, smażone dania oraz kawa, ponieważ mają tendencję do dłuższego zalegania w układzie pokarmowym, co wpływa na odczuwanie dyskomfortu.

Dieta w ciąży, zwłaszcza pod koniec powinna zatem wykluczyć cebulę, czosnek, pora, dania przygotowywane na głębokim tłuszczu, a także żywność z fast foodów.

Dieta kobiety w ciąży: N.D.

e-handel historia sklepy internetowe ciekawostki e-commerce zakupy w sieci internecie Poprzedni post Historia e-handlu. Ciekawostki
zabawka zabawki ciekawostki historia dzieci gry zabawa Następny post Najsłynniejsze zabawki świata