Suwałki. Nie tylko komiksy Sadurskiego
Dzięki tej wystawie fani komiksów odkryją na nowo popularnego autora rysunków satyrycznych, Szczepana Sadurskiego
W Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20 (Suwałki, ul. Noniewicza 71) Suwalskiego Ośrodka Kultury 6 lutego 2016 r. Szczepan Sadurski otworzył wystawę “Sadurski na Dobry Humor”. Wystawa jest dostępna bezpłatnie i można ją oglądać do 20 marca.
Sadurski znany jest szeroko jako twórca rysunków satyrycznych. Nie każdy jednak wie, że w prasie zadebiutował komiksem, jako nastolatek stworzył setki komiksowych plansz z różnymi bohaterami, w słynnym tygodniku “Szpilki” ukazywał się jego komiksy, a w latach 90-ych opublikował ponad 100 komiksowych stripów z punkiem Frankiem w roli głównej.
Wystawa Sadurskiego została przygotowana przez wielkiego miłośnika oraz znanego popularyzatora komiksów Wojtka Łowickiego i jest jego kolejną wystawą z cyklu wystaw prezentowanych dotychczas w wielu miejscach Polski p.t. “Cztery pory roku z satyrą i komiksem”.
Co oprócz rysunków satyrycznych i humorystycznych autora można na tej wystawie zobaczyć? Oczywiście komiksy, w dodatku w zdecydowanej większości absolutnie premierowych czyli nikomu nieznanych i nigdzie niepublikowanych. Komiksów całkiem udanych, zarówno w formie graficznej, jak i warstwie fabularnej (scenariusz i dialogi), choć młodzieńczych. O dziwo, autor który wkrótce rozpoczął udaną karierę jako rysownik satyryczny, nie próbował nikomu proponować ich publikacji i coraz rzadziej tworzył komiksy. Miłośnicy komiksów po obejrzeniu wystawy odkrywają Sadurskiego na nowo, właśnie przez pryzmat jego (głównie młodzieńczej) twórczości komiksowej. Jest więc na wystawie jego pierwszy komiks “Latające spodki” powstały w wieku… 11 lat. Są plansze komiksowe rysowane przez 15-18-letniego Sadurskiego z cyklu o “Wamie i Pirze”, o Supersamie (parodia komiksów o superbohaterach), humorystyczne komiksy typu baśniowego (o rycerzach, a nawet Frankensteinie), a także rysowany w konwencji realistycznej komiks science-fiction “Birds War”.
Na ekspozycji można zobaczyć komiksowe plansze Sadurskiego publikowane w latach 80-ych XX wieku w kultowym obecnie piśmie satyrycznym “Szpilki” oraz w czasopismach z dowcipami Wydawnictwa Superpress (na uwagę zasługują plansze z komiksowymi stripami o punku Franku, których w latach 90-ych Sadurski stworzył ponad setkę, a drukował je na ostatniej stronie miesięcznik “Super Dowcipy”). Na dokładkę są też przykłady jego komiksowych produkcji z ostatnich lat, kolorowanych już komputerowo.
Sadurski zadebiutował w prasie humorystyczną planszą komiksową o ufoludku przemierzającym kosmos w poszukiwaniu… pysznego pieczywa. Było to w 1979 roku (miał wtedy 14 lat) w “Świecie Młodych”. Tym samym legendarnym teraz czasopiśmie, które publikowało komiksy m.in. o Tytusie oraz Kajku i Kokoszu. I na tej samej ostatniej stronie, co było trzeba przyznać, było osiągnięciem nie lada, szczególnie dla tak młodego, początkującego twórcy komiksów.
Wystawa, to jak wspomnieliśmy, nie tylko ogromna ilość zabawnych rysunków i plansz komiksowych autorstwa Szczepana Sadurskiego. Plansze wystawowe uzupełniają anegdoty z życia artysty, cytaty jego wypowiedzi oraz wiele ciekawostek na temat jego twórczości. Wspomnijmy choćby o rysunku tak sprytnie narysowanym przez młodego Sadurskiego, że w środku stanu wojennego cenzura nic nie zauważyła i ukazał się w “Kurierze Lubelskim”, wywołując polityczną aferę zakończoną w gabinecie generała Jaruzelskiego – link.
Ekspozycja, to także wyjątkowa okazja, aby obok reprodukcji zobaczyć również oryginalne rysunki Sadurskiego. A tych od wielu lat autor na wystawach nie pokazuje (o tym, jaki jest tego powód, można dowiedzieć się z tekstu W.Łowickiego umieszczonego w katalogu wystawy).
Na wystawie zobaczymy także okładki “Szpilek” i “Dobrego Humoru”, reprodukcje realistycznych szkiców Sadurskiego z okresu nauki w liceum plastycznym i wiele innych materiałów, jakie prawdziwy miłośnik komiksów i rysunków przeoczyć po prostu nie może.
Na ilustracji: fragmenty plansz wystawy
2016-02-07