Butenko, Gawłowski, Satyrykon
Konin, Legnica, Zielona Góra, informacje o rysunku satyrycznym i karykaturzystach
Bohdan Butenko w Koninie
22 czerwca 2011 r. otwarto w Koninie wystawę Rysunków Bohdana Butenko
22 czerwca o godz.18.00 w Centrum Kultury i Sztuki (Konin, ul. Okólna 47a) otwarto wystawę rysunków Bohdana Butenko, który w lutym obchodził swe 80. urodziny. Wernisażowi towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego “Niesamowity uśmiech mojego dziecka”.
Bohdan Butenko – ilustrator, grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. Absolwent Warszawskiej ASP w pracowni Jana Marcina Szancera. Karierę artystyczną rozpoczął jako redaktor artystyczny w wydawnictwie Nasza Księgarnia w 1955. Współpracował z czasopismami dla dzieci: Miś, Świerszczyk, Płomyczek, Płomyk. Jest twórcą postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. Autor scenografii dla Kabaretu Starszych Panów.
2011-06-23. Konin
Jacek Gawłowski w Czwórce
Rysownik Gazety Wyborczej, był gościem jednej z audycji Czwórki (Polskie Radio). Powiedział między innymi…
– Oryginały przynoszę do domu i wrzucam do szuflad. Mam ich tam już z 15-20 tysięcy.
– Moja praca się odbywa w głowie, to podstawowe narzędzie. Temat, który trzeba zilustrować, jest pytaniem. A ja czuję się zobowiązany odpowiedzieć na to pytanie.
– Nie robię karykatur. Moje rysunki – w przypadku rysowania twarzy – w zależności od wagi i kontekstu, nazwałbym raczej podobiznami.
– Rysowanie to nieprzyjemna praca. Wymaga maksymalnego skupienia. A poza tym czynność jest fatalna: męcząca, mnisia, w samotności. Na bezludną wyspę nie wziąłbym ze sobą bloku rysunkowego i ołówka.
2011-06-28
Polska prezydencja na wesoło
Do połowy września w Muzeum Karykatury można będzie oglądać wystawę rysunku satyrycznego o tematyce: Polska i Unia Europejska
Dwunastu rysowników zostało zaproszonych do prezentacji swoich rysunków na kolejnej wystawie w Muzeum Karykatury w Warszawie. Tytuł wystawy, to Europejskie Impresje / European Impressions. Zobaczymy więc satyryczne spojrzenie na miejsce Polski w Unii Europejskiej.
Autorzy wystawy, to: Julian Bohdanowicz, Jacek Frankowski, Jacek Gawłowski, Zbigniew Jujka, Paweł Kuczyński, Małgorzata Lazarek, Edward Lutczyn, Andrzej Mleczko, Marek Raczkowski, Henryk Sawka, Janusz Stanny i Grzegorz Szumowski.
Wystawę można będzie oglądać od 27 czerwca do 18 września 2011.
2011-06-24
Polacy w katalogu Gabrovo 2011
Do uczestników jubileuszowego, międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego w Gabrovie (Bułgaria), dotarł katalog wystawy
Obszerne wydanie katalogu jubileuszowej, 20 edycji konkursu w Gabrovie, zawiera reprodukcje rysunków satyrycznych, a także rzeźb, malarstwa, fotografii i plakatów. W dziale rysunku satyrycznego znalazły się prace ośmiu Polaków: Wiesława Lipeckiego, Józefa Jabłońskiego, Pawła Kuczyńskiego, Małgorzaty Tabaki, Jerzego Stępniaka, Pawła Stańczyka, Tomasza Wołoszyna i Henryka Cebuli.
2011-06-22
Wkrótce w Zielonej Górze
W lipcu wystawa Bohdanowicza i wyniki międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego “Biblioteka”
1 lipca 2011 r. o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbędzie się wernisaż rysunku satyrycznego Juliana Bohdanowicza.
Nie wykluczone, że właśnie tego dnia poznamy laureatów 13. edycji Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny – Zielona Góra 2011, którego tematem była Biblioteka. W konkursie wzięło udział 334. rysowników z 51. krajów. Łącznie nadesłano 743 prace.
1 października (sobota) wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej, na które już teraz zapraszają organizatorzy konkursu.
2011-06-22
Jak było na Satyrykonie 2011
Tegoroczny Satyrykon w Legnicy dla Sadurski.com podsumował Sławomir Lizoń, jeden z uczestników imprezy
W dniach 16-18 czerwca 2011 odbyło się podsumowanie wyników tegorocznej edycji legnickiego Satyrykonu. Jak co roku program, prócz oficjalnego wręczenia nagród i otwarcia pokonkursowej wystawy, wypełniało wiele innych atrakcji. Uroczystość rozpoczęła się odsłonięciem pamiątkowych tablic poświęconym znanym wszystkim artystom i satyrykom – Jerzemu Wasowskiemu i Jeremiemu Przyborze. Ponieważ pogoda była wyśmienita, wręczenie nagród odbyło się na ustawionej scenie przy pomniku Satyrykonu.
O laureatach Portal Sadurski już pisał, ale warto przypomnieć, że jury w tym roku nie przyznało Grand Prix, a za kwotę na niego przeznaczoną, przyznało kilka wyróżnień. Na konkurs wpłynęło ponad dwa tysiące prac z 56. krajów świata. Na pokonkursowej wystawie można podziwiać 110 prac tyluż autorów i będzie ona prezentowana do 4 września w Muzeum Miedzi w Legnicy, a następnie od 5 grudnia w Muzeum Karykatury w Warszawie.
Zaproszeni goście nie mogli narzekać na nudę . Tradycyjnie odbyło się otwarcie kilku wystaw – Floriana Doru Crihana „Wenecja”, Stanisława Gajewskiego i Marka Rybickiego, ilustracja prasowa Janusza Kapusty oraz wystawa prac studentów ASP z Warszawy, pod tytułem „Skłonności do ostrości”. Zorganizowano również dwie wycieczki: do opactwa Cystersów w Lubiążu oraz unikatowych kościołów w Świdnicy i w Jaworze. Prócz tego można było również podziwiać występy Jacka Fedorowicza, Zenona Laskowika i Ireneusza Krosnego. Trwająca do późnych godzin nocnych integracyjna impreza na zamku w Grodźcu, zakończyła tegoroczny Satyrykon.
Tekst: Sławomir Lizoń
2011-06-21
Konin i inne informacje w archiwum portalu: (c) Sadurski.com