Niezwykłe fakty na temat kostki brukowej
Kostka brukowa ciekawostki i interesujące fakty. Historia i dzień dzisiejszy bruku i kostki brukowej
Kostka brukowa ciekawostki i fakty
1) Bruk, to nawierzchnia ulicy, chodnika, itp. Jest trwały i łatwy do usunięcia. Obecnie podstawowym materiałem do tworzenia nawierzchni jest kostka brukowa, która jest tańsza od kostki kamiennej.
2) Kostkę brukową układa się na utwardzonym podłożu z tłucznia i piasku. Gwarantują one wyrównanie podłoża oraz odpowiedni drenaż wody.
3) Wśród ważnych powodów wyboru odpowiedniej kostki brukowej, jest wytrzymałość na obciążenie. Szczególnie w miejscach, po których mają przejeżdżać samochody i inne ciężkie pojazdy. Ważną rzeczą jest też grubość kostki.
4) Kostki brukowe o najniższej cenie mają kolor szary i często układane są na chodnikach oraz parkowych alejkach.
5) Są kostki brukowe o różnej fakturze. Im bardziej chropowata powierzchnia, tym lepsza przyczepność.
Historia brukowania
6) Drogi z kamieni polnych układano już w starożytnym Rzymie. Były powszechne w średniowieczu. Kamieniami polnymi brukowano wtedy rynki i najważniejsze trakty. Niestety, poruszanie się po nierównej nawierzchni było bardzo kłopotliwe. Ale lepsze to, niż grzęźnięcie w błocie.
7) Podobno kostkę brukową po raz pierwszy ułożono w 1870 roku, na Uniwersytecie Kolumbia w Nowym Jorku.
8) Aż do lat 50. XX wieku drogi brukowano kamieniami polnymi (tzw. kocimi łbami). Było to rozwiązanie trwałe i ekonomiczne. Obecnie niektóre ulice w Polsce z “kocich łbów”, są wpisane do rejestru zabytków i dziedzictwa kulturowego.
9) W 1693 r. wydano w Paryżu pierwszy podręcznik poświęcony tematyce powierzchni dróg. Kilkanaście lat później zaczęły powstawać pierwsze przepisy regulujące sposób utwardzenia dróg.
10) Powszechne dziś kostki brukowe zaczęto stosować w Holandii, w latach 40. XX wieku. Uznano, że nawierzchnia betonowa będzie bardziej trwała niż betonowa. Obecnie kostka mająca 10×20 cm nazywana jest kostką holenderską.
Ciekawostki o kostce brukowej i bruku
11) Kostka brukowa jest wypalana w temperaturze 1000 stopni Celsjusza. Dzięki temu jej żywotność może wynieść nawet kilkaset lat.
12) Między Paryżem a Roubaix w Belgii od 1896 r. organizowany jest wyścig kolarski, nazywany “piekłem północy”. Z 260 km około 20% trasy przebiega po XIX-wiecznym bruku. Jazda rowerem po tej trasie jest bardzo wyczerpująca i nieprzyjemna.
13) Jednym z materiałów wykorzystywanych do brukowania są kostki ceramiczne, m.in. cegły klinkierowe.
Kostka brukowa ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Pompy ciepła ciekawostki
> Ciekawostki o fotowoltaice