Dlaczego kochamy kozie mleko?
Kozie mleko i jego przetwory od dawna zachwycają ludzi. Są smaczne, odżywcze, mają więcej witamin niż krowie mleko. Mleko kozie dostarcza takich witamin, jak: B13, D, E, PP, B1, B2 oraz niezbędnych do życia minerałów: potasu, żelaza, fosforu
Kozie mleko i jego przetwory z powodu posiadania dużej ilości kwasu foliowego (witaminy B9), są zalecane są do spożywania przez wszystkich. Szczególnie dla kobiet w ciąży.
Mleko kozie i jego przetwory są znacznie szybciej trawione niż mleko i przetwory z mleka krowiego. Posiada także właściwości kosmetyczne, wspaniale wpływając na skórę. Wiedziano już o tym w starożytności. Do historii przeszły kąpiele pięknej Kleopatry w kozim mleku. Dziś nie musimy iść w ślady królowej. Wystarczy kupić kosmetyki wyprodukowane na bazie koziego mleka.
Alternatywa dla mleka krowiego
Coraz bardziej cenimy mleko od kóz. Podajemy je dzieciom nie mogącym pić mleka krowiego, z powodu uczulenia. Mleko od krowy posiada dużo kazeiny, czyli białka, które wywołuje u dzieci alergię. Ponadto mleko od krowy posiada sporo laktozy, którą nie każdy z nasz toleruje.
Skarbnica odżywczych składników
Mleko od kóz w smaku jest słodkawo-słone. Tak, jak mleko od krowy, można je spożywać na surowo. Jest wówczas najbardziej wartościowe. Można je również chłodzić oraz gotować. Z koziego mleka wytwarzane są głównie sery i jogurty.
Mleko kozie wpływa na mineralizację kości. Kostnienie jest bardzo ważne zwłaszcza przy złamaniach i osteoporozie. Ponadto mleko kozie dzięki temu, że zawiera probiotyki, przyczynia się do rozwoju flory bakteryjnej w jelitach, co ułatwia trawienie. Poza tym mleko kóz pozbawione jest szkodliwych substancji, gdyż organizm kozy ma zdolność filtrowania wszystkich zanieczyszczeń. A to jest niezmiernie ważne zwłaszcza wtedy, gdy mleko podajemy małym dzieciom i osobom chorym.
A jakie są kozy?
Są obdarzone są dużym temperamentem i sporym apetytem. Istnieje powiedzenie, że koza zje wszystko. Fakt, koza ma duży apetyt, jednak nie zjada wszystkiego. Temperament kóz często jest powodem do śmiechu. Zwłaszcza, gdy obserwujemy małe, skaczące kózki. Czasem temperament kóz bywa kłopotliwy, gdyż chętnie startują na człowieka z rogami. Szczególnie powinny o tym pamiętać małe dzieci i osoby w podeszłym wieku.
W zależności od rasy, kozy mają różne ubarwienie. Jedne są białe, inne są czarne lub brązowe. Są też kozy o sierści czerwonej lub brunatnej.
Warto wiedzieć, że kozy, to jedne z najstarszych udomowionych zwierząt na świecie. Żyły w Azji już około 10 tysięcy lat temu. Na terenie Europy pojawiły się około 4 tysięcy lat później. Hodowano je dla mleka, mięsa i skór. Dodajmy na koniec, że koza jest zwierzęciem spokrewnionym z owcą.
Ciekawostki o kozim mleku: Sadurski.com
Zobacz też:
> Orzechy ciekawostki
> Miód i pszczoły – ciekawostki
> Ciekawostki o kawie