Kurzętnik. Nie tylko ruiny zamku

rynek w Kurzętniku kościół zabytki

Kurzętnik ciekawostki i informacje o Kurzętniku. Ruiny zamku i inne atrakcje wsi w woj. warmińsko-mazurskim

Kurzętnik ciekawostki, informacje

1) Kurzętnik, to wieś w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Kurzętnik. Mieszka tu 3 tysiące ludzi.

2) Po raz pierwszy w dokumentach pisanych miejscowość wystąpiła w 1291 roku.

3) Od XIV wieku do 1905 r. Kurzętnik był miastem.

4) Nazwa Kurzętnik funkcjonuje od 1641 roku. Wcześniej nazwa miejscowości pisana była na różne sposoby: Chornichium, Kiwernick, Kurnyk, Kurnik, Cuvwernick, Kuyrnigk, Kuernick, Kawernick, Kurzantnik.

5) Przez niektórych Kurzętnik nazywany jest „niedoszłym Grunwaldem”. Wielka bitwa z Krzyżakami miała się odbyć właśnie w Kurzętniku, ale stało się inaczej.

ruiny zamku w Kurzętniku zabytki zamek zamki
Ruiny kapituły chełmińskiej na górze w Kurzętniku

Kurzętnik atrakcje, zabytki

6) Wiadomo, że przed 1361 r. na górze Kurnik (wysokość 142 m n.p.m.) nad rzeką Drwęcą, stał zamek biskupa chełmińskiego (zamek kapituły chełmińskiej). Został zbudowany z kamienic i cegieł. Ze względu na nierówność terenu, postawiono go na nieregularnym planie. Wraz z murami był długi na 110 metrów i miał szerokość 42 metry. Główny budynek mieszkalny rozmiarów 25×28 metrów był kilkupiętrowy i został zbudowany około 1340 roku. 1,5-metrowej grubości mury były z granitu, były na nich dwie wieże, na dziedzińcu stała kaplica św. Krzyża, a do zamku prowadził most zwodzony.

ruiny zamku Kurzętnik atrakcje
Kurzętnik ciekawostki: ruiny zamku
ruiny zamku Kurzętnik ciekawostki zamek
Dla jednych kupa kamieni, dla innych malownicze ruiny zamku. Kurzętnik ciekawostki

Przez jakiś czas w zamku byli Krzyżacy. Został zniszczony w 1414 r., potem w 1454 r. został spalony przez rycerzy zaciężnych, walczących po stronie Krzyżaków. W 1659 r. zamek uszkodziły wojska szwedzkie. To, co po nim zostało, w XIX w. sukcesywnie było rozbierane i służyło okolicznej ludności jako materiał budowlany. Do obecnych czasów pozostały resztki dawnych murów.

kościół w Kurzętniku warmińsko-mazurskie
Kościół św. Marii Magdaleny w Kurzętniku, warmińsko-mazurskie

7) Gotycki, jednonawowy kościół św. Marii Magdaleny wybudowano w Kurzętniku około 1300 roku, z cegły. To jeden z najciekawszych zabytków ziemi lubawskiej. Obecny wygląd otrzymał w wyniku przebudowy w XVII i XVIII wieku. Wewnątrz są cztery barokowe ołtarze. Stojąca obok plebania została wybudowana na początku XX wieku.

8) Wieża widokowa Kurza Góra będzie oryginalną atrakcją turystyczną. Jej budowa trwa od końca 2019 roku. Wysoko, bo 35 metrów nad ziemią, można będzie spacerować prawie przez 2 kilometry po ścieżce wykonanej z drewna robinii akacjowej czyli akacji. Na trasie spaceru będą tablice edukacyjne. Podczas spaceru można będzie podziwiać m.in. dolinę rzeki Drwęcy.

wieża widokowa budowa Kurza Góra Kurzętnik
Kurzętnik. Wieża widokowa Kurza Góra podczas budowy (wrzesień 2021)

9) Od 2016 r. na terenie wsi Kurzętnik działa Ośrodek Narciarski Kurza Góra. To największy ośrodek narciarski w północnej Polsce. Jest tu również kryte lodowisko oraz największy tzw. tubing w Europie.

Są dwie oświetlone trasy zjazdowe dla narciarzy (550 i 770 metrów) z trzema wyciągami talerzykowymi, także Zimowy Park Rozrywki dla dzieci z wyciągiem taśmowym i trasą zjazdową długości 60 metrów. Są wypożyczalnie sprzętu, szkółka narciarska i restauracja. Od 2019 r. jest też kompleks zjeżdżalni o długości ponad 700 metrów.

Kurzętnik ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Mrągowo
> Mikołajki
> Nowe Miasto Lubawskie