Muzeum Ziemi Lubawskiej baszta Nowe Miasto Lubawskie

Nowe Miasto Lubawskie – ciekawostki

Czas czytania:3 minut/y, 6 sekund/y

Nowe Miasto Lubawskie ciekawostki i najważniejsze informacje o Nowym Mieście Lubawskim. Historia, zabytki…

Nowe Miasto Lubawskie – informacje

1) Nowe Miasto Lubawskie, to 11-tysięczne miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Jest tu siedziba powiatu nowomiejskiego. Miasto leży nad rzeką Drwęcą.

2) Nazwa Nowe Miasto Lubawskie oficjalnie używana jest od 1937 roku. Wcześniej używano nazwy Nowe Miasto.

Nowe Miasto Lubawskie ciekawostki z historii

3) Miejscowość powstała w 1325 roku. Założył ją krzyżacki komtur Otto von Lutterberg.

4) 16 lipca 1410, nazajutrz po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem, wojska polsko-litewskie wkroczyły do Nowego Miasta.

5) W 1454 r. Związek Pruski wypowiedział posłuszeństwo zakonowi. Krzyżaków wypędzono z Nowego Miasta i wielu innych miast. Jednak w latach 1521-1524 Nowe Miasto powróciło pod rządy Krzyżaków.

6) W 1703 r. podczas III wojny północnej wojsko szwedzkie złupiło Nowe Miasto. 8 lat później w mieście wybuchła epidemia dżumy.

7) Z 1816 r. pochodzi najstarsza pisemna wzmianka o gminie żydowskiej w Nowym Mieście. W latach 1857-1858 zbudowano tu pierwszą synagogę (stała przy ul. Kazimierza Wielkiego). W 1885 r. przy obecnej ul. Grunwaldzkiej powstał kirkut (cmentarz żydowski). Został zniszczony przez hitlerowców, obecnie teren jest pusty.

8) W latach 1824-1827 w miejscu spalonego ratusza, przy rynku zbudowano kościół ewangelicki (patrz: pkt 11).

9) W 1948 r. zmieniono nazwy większości ulic Nowego Miasta Lubawskiego.

kościół Tomasza Apostoła bazylika Nowe Miasto Lubawskie ciekawostki
Kościół w. Tomasza Apostoła. Nowe Miasto Lubawskie ciekawostki

Nowe Miasto Lubawskie – zabytki, atrakcje

10) Gotycką Bazylikę św. Tomasza Apostoła (Kościelna 10) zbudowano w XIII-XV wieku. Wieża kościoła ma 40 metrów wysokości. Wewnątrz są m.in. późnogotycki tryptyk z I połowy XVI wieku oraz gotycki nagrobek Kunona von Liebensteina, zmarłego 1391 w roku.

11) Przy rynku stoi zabytkowy kościół poewangelicki. Świątynię zbudowano w latach 1908-1912, od 1951 roku popadał w ruinę, a kilka lat później przebudowano wnętrza. Obecnie jest tu restauracja i kino. Na wieży wciąż jest dzwon. W mieście byliśmy w 2020 r., wtedy trwał remont fasady kościoła, więc nie wyglądał efektownie i nie publikujemy zdjęcia.

średniowieczne mury miejskie Nowe Miasto Lubawskie
Nowe Miasto Lubawskie. Średniowieczne mury miejskie obok bazyliki

12) W Nowym Mieście Lubawskim są pozostałości XIV-wiecznych murów miejskich. Miały wysokości ok. 7 metrów i grubość jednego metra. Znajdują się m.in. obok bazyliki, o której piszemy wyżej. Są tu też pozostałości po niedużej Baszcie Łupinowej.

13) Baszta Bramy Lubawskiej z II połowy XIV wieku (ul. 3 Maja 14) była najważniejszym elementem średniowiecznych fortyfikacji miasta.

baszta brama Lubawska Nowe Miasto Lubawskie ciekawostki zabytki
Baszta Brama Lubawskiej. Nowe Miasto Lubawskie ciekawostki

14) W skład murów miejskich wchodziła także Baszta Brodnicka (Kurzętnicka), również z II połowy XIV wieku. Prowadziła z miasta do zamku (zniszczonego w XVII wieku) i dalej do mostu na rzece Drwęcy.

15) Muzeum Ziemi Lubawskiej powstało w 1959 roku. Mieści się w Baszcie Brodnickiej (Kurzętnickiej). Patrz górne zdjęcie.

baszta Brodnicka Kurzętnicka Nowe Miasto Lubawskie zabytki
Baszta Brodnicka (Kurzętnicka). Z prawej ulica prowadząca do rynku

16) Informacja turystyczna mieści się w Miejskim Centrum Kultury, przy ul. 19 Stycznia 17a.

17) Blisko Nowego Miasta Lubawskiego, we wsi Bratian, znajdują się ruiny XIV-wiecznego zamku krzyżackiego, zwanego zamkiem Bratian. Na tym zamku odbyła się ostatnia przed bitwą pod Grunwaldem (rok 1410) narada najwyższych dostojników Zakonu. W XVIII w. zamek popadł w ruinę, w kolejnym wieku został rozebrany. Obecnie zachowały się nieduże fragmenty jego murów.

> Bratian ciekawostki

Sport w Nowym Mieście Lubawskim

18) Klub Sportowy Drwęca Nowe Miasto Lubawskie założono w 1919 roku jako sekcja piłki nożnej przy Towarzystwie Katolickiej Młodzieży. Ma szereg sekcji, w tym sekcję piłki nożnej. Najwyższą ligą w której grała drużyna Drwęcy, była II liga (sezon 2005/2006).

19) Stadion MOSiR znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 20. Został zbudowany w latach 30. XX wieku. W latach 2017-2018 został zmodernizowany, jest na nim 700 miejsc siedzących. Na tym obiekcie gra drużyna Drwęcy.

Nowe Miasto Lubawskie ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Działdowo
> Nidzica
> Iława

Nowy świat Warszawa policjant kieruje ruchem policja drogowa ciekawostki historia Poprzedni post Historia policji drogowej w Polsce
zielone płytki ceramiczne Następny post Wnętrza inspirowane naturą: zielone płytki, ratanowe dodatki, rośliny