Ciekawostki o Libiążu
Libiąż ciekawostki i najważniejsze informacje, Zabytki, ciekawe miejsca w Libiążu
Libiąż ciekawostki i informacje
1) Libiąż, to 17-tysięczne miasto w woj. małopolskim, w powiecie chrzanowskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Libiąż.
2) Miejscowość istniała w XIII wieku, a prawa miejskie ma od 1969 r. Wtedy to osada Libiąż Mały otrzymała prawa miejskie, a potem zamieniono jej nazwę na Libiąż. W skład miasta wszedł też wówczas Libiąż Wielki.
3) Libiąż, to miasto przemysłowe. Są tu m.in. kopalnia węgla Janina. Została otwarta w 1907 roku i jest jedną z dwóch kopalń węgla kamiennego w woj. małopolskim. Działa tu także fabryka dolomitu Libiąż. Z wydobytego tu dolomitu zbudowano m.in fasadę Muzeum Narodowego w Krakowie.
4) W Libiążu jest szereg pomników historyczno-patriotycznych, ale my napiszemy o Pomniku Skarbka, ducha kopalnianych podziemi. Stoi w parku przy ul. Górniczej. Z kolei na Placu Zwycięstwa stoi pomnik Janiny. Tym właśnie imieniem nazwano tutejszą kopalnię. Dodajmy, że w Libiążu jest też stadion klubu GKS Janina.
Libiąż zabytki, co zobaczyć
5) Przy ul. Głowackiego 6 mieści się Muzeum Regionalne im. Olgi Cygankiewicz.
6) Neogotycki kościół Przemienienia Pańskiego zbudowano w latach 1904-1911. Stoi przy ul. Oświęcimskiej 83. Przy tym kościele stoi kaplica pogrzebowa. Została zbudowana w 1911 r. i jest zabytkiem.
7) Wieżę wyciągową szybu J2 Kopalni Janina oraz budynek nadszybia zbudowano w latach 1907-1911. Znajdują się przy ul. Górniczej i są zabytkami. Na terenie kopalni stoi też kilka kolejnych budynków, które są wpisane do rejestru zabytków.
8) Przy ul. Waryńskiego 43 stoi drewniany budynek mieszkalny. Został zbudowany w 1847 roku.
9) Przy wjeździe do Libiąża, przy drodze od strony Chrzanowa, jest Rondo Uśmiechu. Wśród zieleni stoi tu rzeźba przedstawiająca uśmiechnięte usta z zębami. Podobno ten zaskakujący uśmiech ma zainteresować przyjezdnych. Niektórzy twierdzą, że symbolizuje życzliwość mieszkańców miasta.
Libiąż ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: Libiąż z lotu ptaka. Foto: Marek Slusarczyk / cc by-sa 3.0