Lotniska w Słowenii
Republika Słowenii, to państwo nad Morzem Adriatyckim, graniczące Z Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją. Powstała po rozpadzie Jugosławii, od 2004 r. należy do Unii Europejskiej i NATO i przyjęła walutę euro. Jest tu drożej niż w sąsiedniej Chorwacji, więc pewnie dlatego Polacy często omijają Słowenię. A jeśli już tu trafiają, najczęściej przylatują liniami lotniczymi. Cywilne porty lotnicze w Słowenii – informacje i ciekawostki.
Port lotniczy Lublana (LJU)
Międzynarodowy port lotniczy Lublana (Aerodrom Ljubljana) otwarto w 1963 roku. To największe lotnisko w Słowenii, obsługuje pond 90% całego ruchu lotniczego w tym kraju.
Lotnisko jest położone w wsi Spodnij Brnik (pół tys. mieszkańców), 26 km na północ od centrum Lublany – stolicy Słowenii, na wysokości 388 m nad poziomem morza. Asfaltowy pas startowy ma 3300 metrów długości.
Patron lotniska w Lublanie
Jože Pučnik (1932-2003), od czerwca 2007 r. jest patronem portu lotniczego w Lublanie. To jeden ze współtwórców niepodległej Słowenii. Polityk, socjolog, nauczyciel akademicki i publicysta, więzień polityczny w czasach komunistycznych, lider Demokratycznej Opozycji Słowenii, parlamentarzysta.
Z historii lotniska w Lublanie
Regularny ruch lotniczy na lotnisku zaczął się 9 stycznia 1964 roku, choć pierwsze lądowanie miało miejsce 24 grudnia 1963. Wkrótce przedłużono pas startowy do 3000 metrów oraz powiększono płytę lotniska. W 1973 r. otwarto terminal pasażerski, 3 lata później terminal towarowy. W 1978 r. przebudowano pas startowy. Po 1980 r. nastąpiła niekorzystna koniunktura gospodarcza i ograniczono inwestycje. Było to związane z wojną na Bałkanach i rozpadem Jugosławii. Przez kilka miesięcy (26 czerwca 1991 – do połowy lutego 1992) przestrzeń lotnicza była zamknięta. Czas wykorzystano na remont budynku lotniska. W kolejnych latach rozbudowano terminal pasażerski i zakupiono precyzyjny radar. Z powodu pandemii koronawirusa lotnisko w Lublanie było nieczynna dla publicznego ruchu pasażerskiego od 17 marca do 12 maja 2020 r.
Port lotniczy Maribor (MBX)
Letališče Edvarda Rusjana Maribor otwarto w 1976 roku. Lotnisko położone jest we wsi Slivnica pri Mariboru (gmina Hoče-Slivnica), 10 km południe od centrum miasta Maribor (ponad 100 tys. mieszkańców).
To drugi co do wielkości port lotniczy w Słowenii. Od 1976 r. obsługuje loty międzynarodowe. Od 2008 r. nosi imię Edwarda Rusyana (1886-1911), słoweńskiego projektanta samolotów, pierwszego słoweńskiego lotnika, który zginął w katastrofie lotniczej w wieku 24. lat.
Obok lotniska jest parking na ok. 600 samochodów osobowych i 10 dla autobusów. Na lotnisku można wypożyczyć samochód, można też wynająć taksówkę.
Port lotniczy Portorož (POW)
Letališče Portorož otwarto w 1962 roku. Znajduje się w miejscowości Sečovlje (gmina Piran, kilkuset mieszkańców). Do najbliższego, 3-tysięcznego miasta Portorož, jest 6 kilometrów na południe. Podobnie jak lotniska Lublajana i Maribor – jest lotniskiem międzynarodowym.
Lotniska w Słowenii (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: lotnisko w Lublanie, foto: Tiia Monto / cc-by-sa 3.0
Zobacz też:
> Portugalia – lotniska
> Lotniska w Holandii
> Szwecja – lotniska