20 ciekawostek o Lubaczowie na Podkarpaciu
Lubaczów ciekawostki i najważniejsze informacje
Lubaczów
1) Lubaczów, to 12-tysięczne miasto w województwie podkarpackim (południowo-wschodnia Polska), kilkanaście kilometrów od granicy z Ukrainą. Jest tu siedziba powiatu lubaczowskiego.
2) Miasto położone jest w pobliżu roztoczańskiego parku krajobrazowego i Puszczy Solskiej. W bliskim sąsiedztwie uzdrowiska Horyniec-Zdrój, zespołu cerkiewnego w Radrużu i pałac w Narolu.
Lubaczów ciekawostki z historii
3) Prawa miejskie Lubaczów uzyskał w 1376 roku, a pierwsza pisemna wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1214 roku.
4) Początkowo nazwę miasta pisano: Lubacew i Ljubacew.
5) Wiadomo, ze pierwsi Żydzi zaczęli osiedlać się w Lubaczowie w 1498 roku.
6) W latach 1772-1918 miasto znajdowało się pod zaborem austriackim. W 1918 r. walczono z Ukraińcami, którzy chcieli przyłączyć okoliczne ziemie do Ukrainy.
7) We wrześniu 1939 r. po ciężkich walkach z wojskami niemieckimi, Lubaczów został zajęty. Kilka dni później Niemcy opuścili miasto i wkroczyli Rosjanie, na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Niemcy ponownie zajęli miasto w 1941 r., gdy uderzyli na Rosję. Wtedy rozpoczęła się eksterminacja Żydów, których była 1/3 z 6 tysięcy mieszkańców Lubaczowa. 22 lipca 1944 r. miasto znów zajęły wojska rosyjskie. W 1953 r. przy ul. Mickiewicza odsłonięto Pomnik Wdzięczności,upamiętniający poległych żołnierzy radzieckich.
Lubaczów – zabytki, co zobaczyć
8) W zachodniej pierzei rynku w Lubaczowie (ul. Rynek 26) znajduje się dwukondygnacyjny budynek ratusza, mający wieżyczkę zegarową. Jego budowę zakończono w 1889 roku. Po zniszczeniu podczas I wojny światowej, został odbudowany.
9) Na rynku, nieopodal ratusza, stoi Pomnik Lubacza – rycerza w zbroi. Znajduje się w rejestrze zabytków.
10) Neoromański kościół św. Stanisława Biskupa (ul. Kościuszki 2) został wybudowany w latach 1898-1899.
11) Greckokatolicką świątynią – Cerkiew św. Mikołaja zbudowano w Lubaczowie, w 1883 roku.
12) Kirkut – cmentarz żydowski (ul. Tadeusza Kościuszki) powstał w połowie XIX wieku. Zajmuje powierzchnię 0,3 ha i obecnie jest nieczynny. W 1942 r. Niemcy rozstrzelali tu 950 Żydów. Do chwili obecnej zachowało się 1665 nagrobków, w tym 35 z XVIII wieku.
13) Muzeum Kresów w Lubaczowie założono w 1958 roku i obecnie należy do powiatu lubaczowskiego. Od 1986 r. zbiory przeniesiono do zabytkowego, XVIII-wiecznego spichlerza (ul. Sobieskiego 4). Zalążkiem zbiorów były eksponaty gromadzone jeszcze przed wojną, przez pedagoga i społecznika Włodzimierza Czerneckiego.
14) Budynek stacji kolejowej zbudowano w Lubaczowie w 1884 roku. W pobliżu stoi też zabytkowa, wodociągowa wieża ciśnień.
Lubaczów ciekawostki
15) Pół kilometra na południowy wschód od centrum miasta znajduje się wzgórze, na którym bardzo dawno temu istniał drewniany gród.
16) Na terenie parku miejskiego w Lubaczowie znajdują się pozostałości zamku i fortyfikacji z XVI-XVII wieku.
17) Konkatedra Lubaczów Sanktuarium NMP Łaskawej Lwowskiej, to kościół zbudowany w latach 80. XX wieku, w sąsiedztwie kościoła św. Stanisława, o którym napisaliśmy wyżej.
18) W Lubaczowie jest siedziba Straży Granicznej. Zadaniem pograniczników jest ochrona granicy z Ukrainą pomiędzy znakiem 599 a 169 (ponad 16 km długości).
19) W mieście organizowane są co roku w czerwcu Dni Lubaczowa. Odbywa się także Festiwal Dziedzictwa Kresów.
20) Przy ulicy Rynek 2/3 mieści się Centrum Informacji Turystycznej i Gospodarczej.
Lubaczów ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zdjęcia: Henryk Bielamowicz / cc by-sa 4.0