Kargul, Pawlak i Festiwal Polskich Komedii w Lubomierzu
Lubomierz ciekawostki i informacje o Lubomierzu. Jak powstało muzeum Kargula i Pawlaka, dlaczego akurat tutaj i jak powstał Festiwal Polskich Komedii
Lubomierz ciekawostki
1) O Lubomierzu niektórzy mówią: Stolica polskiej komedii. Dlaczego? O tym za chwilę.
2) Lubomierz, to 2-tysięczne miasteczko w województwie dolnośląskim. Prawa miejskie otrzymało w 1291 roku. To jedno z najmniejszych i najstarszych miast w województwie.
Atrakcje Lubomierza
3) W Lubomierzu reżyser Sylwester Chęciński kręcił sceny do komedii: “Sami swoi” (1967), “Nie ma mocnych” (1974) oraz “Kochaj albo rzuć” (1977) – czyli trylogię z Kargulem i Pawlakiem. Bohaterów filmu czyli Kargula (w tej roli Wacław Kowalski) i Pawlaka (Władysław Hańcza) pokochała cała Polska.
4) Centralnym miejscem Lubomierza jest Plac Wolności. Stoi przy nim budynek ratusza (trzeci, z XVIII wieku, bo dwa pierwsze spłonęły). W północnej części ratusza jest wmurowany pręgierz z piaskowca, z 1530 roku. W 2019 r. za kilka milionów złotych odnowiono rynek. Otrzymał nową nawierzchnię, ławki, parking dla rowerów, wstawiono iluminowane maszty flagowe.
5) Wśród zabytków Lubomierza jest zespół budynków klasztoru sióstr benedyktynek. W jego skład wchodzi m.in. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Maternusa z XVIII wieku. Pod nawą główną są podziemia z grobowcami. W kościele jest kolekcja zabytkowych ornatów z XVII-XIX wieku. Wokół klasztoru (przy ul. 1 Maja), zachowały się fragmenty murów miejskich z XV-XVI wieku.
Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu
6) W styczniu 1992 r. ukazał się pierwszy numer lokalnej gazety “Sami Swoi”. Wkrótce w siedzibie redakcji (była tu, gdzie obecnie jest muzeum) zaczęto gromadzić pamiątki związane z komediami Chęcińskiego. Wkrótce padł pomysł utworzenia muzeum. 13 lipca 1996 r. otwarto Muzeum Kargula i Pawlaka. Mieści się w XVI-wiecznym Dom Płócienników przy Placu Wolności 21. Można tu obejrzeć fragmenty filmu “Sami Swoi”, zobaczyć filmowe plakaty i rekwizyty z filmu, np. kawałek płotu, przy którym się kłócili oraz godzili bohaterowie filmu. Można też nabyć pamiątki (np. ziemia z Krużewnik i granaty do świątecznego ubrania).
7) W dniu otwarcia muzeum uroczyście odsłonięto drewniane rzeźby przestawiające Kargula i Pawlaka, które stanęły przed wejściem. Tego samego wieczora na lubomierskim rynku odbyła się projekcja filmu “Sami swoi”. To wtedy Olgierd Poniźnik, Jadwiga Sieniuć i Waldemar Wilk wpadli na pomysł zorganizowania w Lubomierzu większej, cyklicznej imprezy związanej z polską komedią. Powołano Komitet Organizacyjny I Ogólnopolskiego Przeglądu Polskich Komedii Filmowych. Festiwal rozsławia Lubomierz w całej Polsce i za granicą, w 2022 r. odbędzie się jego 25. edycja.
8) Pierwszy festiwal odbył się między 14 a 17 sierpnia 1997 r. Wśród gwiazd był reżyser Sylwester Chęciński, a stacje telewizyjne relacjonowały wydarzenie, nazywając je: Wakacje z komedią w Lubomierzu. Drugi Przegląd odbył się między 14 a 16 sierpnia 1998, a w latach późniejszych kolejne, również w sierpniu. Co roku na festiwal zapraszani są znani aktorzy, ludzie filmu i telewizji czyli gwiazdy festiwalu. Odbywa się jarmark (można kupić lokalne specjały i wytworzy rzemiosła). Lubomierz się zaludnia, jest tłoczno, głośno i kolorowo. A po wydarzeniu, jakim jest festiwal, w Lubomierzu wszystko wraca do szarej rzeczywistości.
Nie tylko Sami swoi czyli filmy w Lubomierzu
9) Tuż obok Muzeum Kargula i Pawlaka znajduje się tzw. Zaułek filmowy. Są tu wmontowane pamiątkowe tablice, odsłonięte osobiście przez ludzi polskiego filmu, telewizji i rozrywki, którzy przybyli na festiwal do Lubomierza. Swoje tablice mają m.in. Wacław Kowalski, Władysław Hańcza, Hanka Bielicka, Ewa Szykulska, Jerzy Turek, Roman Kłosowski, Andrzej Grabowski.
10) W Lubomierzu kręcono zdjęcia plenerowe także do innych filmów. Pierwszym, który Lubomierz odkrył dla filmu, był reżyser Kazimierz Kutz. W 1958 roku powstało tu część zdjęć do filmu “Krzyż walecznych”. Kręcono tu również filmy: “Daleko na Zachodzie”, “Maratończyk”, “Kocham kino”, “Zakład” i serial “Tajemnica twierdzy szyfrów”.
Lubomierz ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zdjęcia: (c) Sadurski.com, rok 2003
Zobacz też:
> Lądek-Zdrój
> Iława
> Puck