Ciekawostki o Malezji
Malezja ciekawostki i najważniejsze informacje, które warto znać. Historia, atrakcje Malezji…
Malezja
1) Malezja, to trzysiestokilkumilionowe państwo w Azji Południowo-Wschodniej. Leży na Półwyspie Malajskim oraz wyspie Borneo. Obie części kraju oddziela Morze Południowochińskie.
2) Jeżeli chodzi o powierzchnię kraju, Malezja jest nieco większa niż Polska.
3) Choć stolicą Malezji jest miasto 1,8-milionowym Kuala Lumpur, rząd ma siedzibę w 70-tysięcznym mieście Putrajaya.
4) Częścią Malezji jest wyspa Borneo, na której znajdują się dwa (spośród trzynanastu) malezyjskie stany: Sabah i Sarawak. Malezyjczycy z części kontynentalnej nie mogą tu przebywać dłużej niż 3 miesiące.
5) Głową państwa jest król, wybierany co 5 lat przez Zgromadzenie Władców. Zwykle królem zostaje najstarszy spośród nich. Jest też 222-osobowy parlament i 70-osobowy senat. Władzę sprawuje rząd, a jego premier jest mianowany przez króla.
6) Głównym towarem eksportowym Malezji jest kauczuk i olej palmowy.
7) Ponad połowa Malezyjczyków, to muzułmanie. Chrześcijan jest ponad 10 procent.
Co zobaczyć w Malezji – atrakcje
8) Najsłynniejsza budowla Malezji, to dwie wieże Petronas Towers (patrz: foto na samej górze). Są połączone mostem znajdującym się 150 metrów nad ziemią. Wieże mają wysokość prawie 452 metry i zbudowano je w latach 1998-2004. Z uwagi na podłoże, aby wieże bezpiecznie stały, trzeba było zbudować fundamenty zaczynające się 150 metrów pod ziemią.
Petronas Towers znajdują się w Kuala Lumpur, stolicy tego kraju. Jedna jest biurowcem koncernu naftowego Petronas, druga jest wynajmowana innym firmom.
9) First World Hotel & Plaza, to największy hotel świata. Na 28. piętrach mieści się 7351 pokoi hotelowych. Wcześniej hotel był mniejszy, ale po tym jak w Las Vegas (USA) zbudowano większy od niego hotel Palazzo, Malezyjczycy w 2015 r. dobudowali jeszcze jedno skrzydło hotelu i znów mają największy hotel świata.
10) W Putra Jaya (Malezja) jest największe rondo świata. Jego średnica wynosi 3,5 kilometra. Z ronda zjeżdża się na 4 szerokie ulice oraz jeszcze więcej mniejszych. W środku ronda jest dużo zieleni oraz budynki.
11) Taman Negara (po polsku: Park Narodowy) znajdujący się na terenie Malezji, to niesłychanie stary las deszczowy, który rósł zanim powstała Puszcza Amazońska. Podobno istniał już 130 milionów lat temu. Jego powierzchnia przekracza 4,3 tys. km kwadratowych.
12) Kto nie boi się robali, może wejść do jaskini Gomantong w Malezji. To rekordowe miejsce świata, jeśli chodzi o liczbę żyjących tam karaluchów.
Kuchnia Malezji
13) Owoc pomelo, nazywany pomarańczą olbrzymią, to chyba największy owoc cytrusowy świata. Jeden okaz może mieć nawet 4 kg wagi i wielkość piłki nożnej. Pomelo jest coraz bardziej popularne w Polsce. Nie każdy wie, że ów owoc wywodzi się z Malezji. Jednak podobno największą popularnością w tym kraju cieszy się durian, najbardziej śmierdzący owoc świata.
14) Nasi lemak czyli ryż gotowany w mleku kokosowym z dodatkiem liści pandana, plus dodatki, to słynna potrawa malezyjska. Najlepiej, jeśli jest podawana nie na talerzu, lecz na miseczce ukształtowanej z liści bananowca.
15) Teh tarik, to oryginalny malezyjski napój. Jest to bardzo mocny napar herbaty cejlońskiej z dużą ilością mleka skondensowanego.
Malezja ciekawostki z historii
16) W 1511 r. na teren Malezji dotarli Portugalczycy i założyli tu swoją kolonię. Od II połowy XIX wieku Malezja była pod wpływem Brytyjczyków.
17) Bitwa o Malaje (kampania malajska) miała miejsce między wojskami alianckimi (głównie brytyjskimi) a japońskimi, na przełomie 1941 i 1942 roku. Japończycy mieli mniej wojska, ale prawie 4 razy więcej samolotów. Wycofujący się Brytyjczycy wysadzili w powietrze ok. 100 mostów. Atutem Japończyków była piechota rowerowa; żołnierze japońscy poruszali się na rowerach. Walki toczyły się m.in. na ulicach Kuala Lumpur. W wyniku bitwy tereny przejęła Japonia, a kraj ogarnęła klęska głodu.
18) Po II wojnie światowej Malaje opanowali Brytyjczycy. Po fali strajków, w latach 1948–1960 toczono z nimi walki partyzanckie.
Malezja ciekawostki
19) W Malezji jest ponad 150 miast mających co najmniej 10 tys. mieszkańców. Oprócz stolicy, wspomnianego już miasta Kuala Lumpur, kolejnymi po nim największymi miastami pod względem ludności, są w kolejności: Kajang (ponad 800 tys.), Klang, Subang Jaya, George Town, Ipoh, Petaling Jaya, Selayang Baru, Johor Bahru i Malakka (550 tys).
20) Najstarszym obszarem chronionym Malezji jest założony w 1922 r. rezerwat ptaków Bukit Fraser. Obecnie w Malezji jest 16 parków narodowych.
21) Najwyższa góra ta terenie Malezji, to Kinabalu (4101 m n.p.m.), Znajduje się na wyspie Borneo.
22) Według statystyk, Malezyjczycy bardzo lubią przesiadywać w Internecie, na portalu społecznościowym Facebook.
23) Walutą Malezji jest ringgit, mający podobną wartość, jak polska złotówka. Mieszkańcy porozumiewają się językiem malezyjskim.
24) Pozostałością po angielskiej dominacji jest w Malezji lewostronny ruch na drogach.
25) Wybrane plaże Malezji: Tanjung Aru Beach, Teluk Chempedak, Sky Mirror, Batu Ferringhi Beach, Cenang Beach, Tanjung Rhu Beach, Long Beach, Pantai Merdeka, Blue Lagoon Beach, Cherating Beach.
Malezja ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Nepal
> Kuwejt
> Petra w Jordanii