Zaskakujące ciekawostki o Maroko
Z czego słynie Maroko ciekawostki i najważniejsze informacje. Kultura, religia, co warto zobaczyć, z czego słynie ten kraj
Maroko – położenie kraju
1) Królestwo Marokańskie (Maroko) położone jest w północno-zachodniej Afryce. Mieszka tu 34 miliony ludzi.
2) Maroko po arabsku, to al-Magrib al-Aqsa. W tłumaczeniu na język polski: Skrajny Zachód. Jak to rozumieć? To najdalej na zachód wysunięty kraj świata arabskiego.
3) Maroko jest jedynym krajem Afryki, który położony jest nad Oceanem Atlantyckim i równocześnie nad Morzem Śródziemnym.
4) Maroko od Europy dzieli zaledwie 13 kilometrów. Tyle szerokości ma Cieśnina Gibraltarska. Nie należy się dziwić, że w Maroko są silne wpływy kultury europejskiej.
Maroko informacje
5) Maroko jest niepodległym krajem od 1956 roku. Wcześniej było pod protektoratem Francji.
6) Prawie wszyscy Marokańczycy wyznają islam. Językiem urzędowym jest marokański, a walutą Maroko jest dirham marokański (MAD).
7) Władzę w państwie sprawuje król. Obecny król Mahammad VI objął władzę w 1999 roku.
8) Casablanca, stolica Maroko, to największe miasto kraju. Mieszka tu 3 miliony ludzi.
9) Kolejne największe marokańskie miasta, to (od największego): Rabat, Fez, Marrakesz, Agadir, Tanger, Meknes, Wadżda, Tetuan i Al-Kunajtira.
10) Dżabal Tubkal, najwyższa góra w Maroko (4167 m n.p.m.), to równocześnie najwyższa góra Afryki Północnej. Ten szczyt w górach Atlas znajduje się ponad 60 km na południe od Marrakeszu.
Maroko ciekawostki
11) W górach Atlas znajdujących się w Maroko jest Oukaimeden. To najwyżej położony ośrodek narciarski (jeden z trzech) w Afryce. Oukaimeden oddalone jest od Marrakeszu ok. 80 kilometrów. Jest tu sześć wyciągów narciarskich. Jeśli masz ochotę szusować na nartach w otoczeniu pustyni, tutaj jest to możliwe.
12) Casablanca, to nie tylko nazwa marokańskiego miasta. To także tytuł słynnego hollywoodzkiego filmu, który otrzymał Oscara w 1942 roku. Choć większość plenerów kręcono w Hollywood, film rozsławił to marokańskie miasto na świecie.
13) Na północy Maroko rośnie marokańska tuja. Rośnie bardzo wolno i osiąga wysokość kilkunastu do 20. metrów. Wyroby rękodzieła z tego drzewa powstają głównie w regionie Essaouira. W starożytnym Rzymie wyroby z marokańskiej tui były uważane za luksusowe. Obecnie firma Rolls Royce używa tego drewna do wykończeń desek rozdzielczych w luksusowych limuzynach.
Maroko i turystyka
14) W ostatnich latach Maroko odwiedza coraz więcej turystów. Rywalizuje w tym z Egiptem i Tunezją. Najwięcej turystów przybywa to z Francji i Hiszpanii. Jest to związane z korzystnymi połączeniami promowymi.
15) Ciekawymi dla turystów miastami Maroko są: Rabat, Casablanca, Tanger, Marrakesz i Agadir. Także trzy dawne stolice: Fez, Marrakesz i Meknes. Jeśli ktoś chce wybrać się na targ wielbłądów, powinien odwiedzić małe miasto Kulmim.
16) W Maroko jest 9 obiektów umieszczonych na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Są to: medyna w Fezie, Marrakeszu, Tatuanie, i As-Suwajrze, Ksar w Ajt Bin Haddu, miasta: Rabat, Meknes i Mazagan oraz stanowisko archeologiczne w Volubilis.
Kultura Maroko ciekawostki
17) Najczęściej spożywaną w Maroko potrawą jest kuskus. Popularnym deserem jest ghoriba – ciastko z migdałami lub sezamem, z dodatkiem kufasy.
18) Według kultury marokańskiej nie powinno się lewą ręką przygotowywać potraw ani ich jeść. Nie wypada też odmówić spożycia mięsa osobie, która to proponuje.
19) Podczas Ramadanu nie należy spożywać posiłków w miejscach publicznych i na świeżym powietrzu. Marokańczycy najchętniej spożywają wtedy zupę harirę.
20) Kolor biały jest w Maroko kolorem żałoby. Marokanka ubrana na biało to osoba, która jest w żałobie po śmierci osoby bliskiej.
Maroko ciekawostki: (c) Sadurski.com