Mielno – jakie atrakcje oferuje turystom w wakacje?
Z czego słynie Mielno ciekawostki i najważniejsze informacje o Mielnie. Atrakcje Mielna, co zobaczyć w tej miejscowości turystycznej
1. Fakty o Mielnie
Mielno leży w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, około 12 km od Koszalina. Znajduje się na Wybrzeżu Słowińskim, na mierzei między Bałtykiem a jeziorem Jamno. Mieszka tu ok. 3 tys. ludzi i wraz z Unieściem i Barnowem (części Mielna) tworzy kompleks wypoczynkowy.
Status miasta Mielno otrzymało 1 stycznia 2017 roku, a wcześniej było wsią o charakterze letniskowym. Nazwa „Mielno” pochodzi od słowa „mielizna” lub kaszubskiego słowa „miałko”, czyli „płytki”.
Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości Moellen (obecnie: Mielno) pojawiła się w 1266 roku. Do 1945 roku funkcjonowała niemiecka nazwa Großmöllen. W latach 70. XX wieku planowano tu zbudowanie dużego portu morskiego, jednak projekt nie został zrealizowany. Obecnie Mielno jest siedzibą gminy o tej samej nazwie.
2. Z czego jest znane Mielno
Mielno słynie przede wszystkim z turystyki. Położenie nad Bałtykiem i jeziorem Jamno, przyciąga wczasowiczów. Miasto ma dwa kąpieliska morskie: „Mielno 216” i „Unieście 221”, a obie plaże są szerokie i piaszczyste.
Coroczny Międzynarodowy Zlot Morsów odbywa się tu od 2004 roku. Wydarzenie przyciąga miłośników zimowych kąpieli w styczniu lub lutym. Mielno jest też znane z imprez kulturalnych organizowanych w sezonie letnim.
Miasto ma przystań rybacką w Unieściu, gdzie można kupić świeże ryby. W przeszłości działało tu Państwowe Gospodarstwo Rybackie.
3. Promenada Przyjaźni w Mielnie
Promenada Przyjaźni biegnie wzdłuż plaży, na długości około 1,5 km. Powstała w 1908 roku jako umocnienie wydm (część konstrukcji opiera się na palach wbitych w piasek), a z czasem stała się miejscem spacerów turystów. Promenada rozciąga się od głównego wejścia na plażę przy ul. Kościuszki. Wzdłuż promenady stoją kawiarnie i budki z pamiątkami. Jest oświetlona i wyposażona w tablice informacyjne. Latem organizowane są tu imprezy i dancingi. Z promenady widać Bałtyk i można z niej obserwować malownicze zachody słońca.
4. Zabytki Mielna: Kościół Przemienienia Pańskiego
Zbudowany w XV wieku w stylu gotyckim Kościół Przemienienia Pańskiego, znajduje się przy ul. Kościelnej. Stoi na wzniesieniu, 750 m od morza. To jeden z głównych zabytków miasta.
5. Atrakcje Mielna: Grodzisko słowiańskie
Grodzisko słowiańskie leży na skraju Koszalińskiego Parku Nadmorskiego, nieopodal kościoła. Pochodzi z IX lub X wieku i było zamieszkane przez Słowian. Zrekonstruowano je w ramach działań Towarzystwa Żywej Archeologii. Otacza je fosa i drewniany mostek.
Do drugiego grodziska prowadzi drewniana kładka. Przy trasie stoi tablica edukacyjna z informacjami. Grodzisko otaczają stare wydmy i las. Można je zwiedzać bezpłatnie.
6. Przystań rybacka w Unieściu
Przystań rybacka znajduje się w Unieściu, dzielnicy Mielna, na końcu ulicy Rybackiej, na wydmie. Codziennie cumują tu kutry rybackie, a w wakacje turyści kupują od rybaków świeże ryby. Obok można też zjeść ryby wędzone lub smażone na miejscu.
W pobliżu stoi pomnik kotwicy z 1987 roku, upamiętniający rybaków, którzy nie wrócili z morza. W pobliżu jest też drewniane molo.
7. Pomnik Morsa przy plaży
Odsłonięty w 2010 roku Pomnik Morsa stoi przy głównym wejściu na plażę, przy ul. Kościuszki. Wykonano go z brązu na zlecenie gminy i upamiętnia Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie, o którym wyżej wspomnieliśmy. Pomnik ma 1,5 metra wysokości i waży około 300 kg. Zloty morsów odbywają się co roku zimą, a figura morsa to obecnie jeden z symboli miasta.
8. Aleja Lipowa do Mielenka
Aleja Lipowa łączy Mielno z pobliskim Mielenkiem. Ma 2,3 km długości, a ponad 150-letnie lipy tworzą naturalny szpaler wzdłuż drogi. Wiosną i jesienią aleja wygląda szczególnie malowniczo, a latem daje cień spacerowiczom i rowerzystom.
9. Mielno ciekawostki: Pomnik Jelenia
Jeśli lubisz odwiedzać muzea, mamy taką informację: w Mielnie nie ma żadnego muzeum, a najbliższe jest w Koszalinie. W Chłopach, 6 km od Mielna, działa „Skarbnica wioski rybackiej”. To multimedialny obiekt o tradycjach rybackich. W sezonie letnim jest otwarte dla turystów.
A jeśli interesują cię pomniki – przed Urzędem Miejskim przy ul. Chrobrego 10 zobaczysz Pomnik Jelenia, który ufundowano w okresie międzywojennym. Pierwotnie jeleń stał przy muszli koncertowej, potem na ul. Parkowej. Obecnie jest nieoficjalnym symbolem miasta.
10. Wypoczynek i rekreacja w Mielnie
Jak aktywnie spędzić czas w Mielnie? Nad jeziorem Jamno jest promenada spacerowa z punktami gastronomicznymi. Jest też międzynarodowy szlak rowerowy R-10, biegnący przez las nadmorski. Ma 45 km i łączy Mielno z okolicznymi miejscowościami. Wzdłuż jego trasy zlokalizowane są zabytki i pomniki przyrody.
Co jeszcze? Jest Park Linowy „Tukan” przy ul. Chrobrego z trasami dla dzieci i dorosłych, w Mielnie jest też pełnowymiarowa hala sportowa, także kryte baseny w ośrodkach wczasowych. Nad Jamnem jest przystań jachtowa i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Wielu turystów spaceruje po wydmach i okolicznych lasach. To wszystko sprawia, że nikt nie nudzi się, odwiedzając Mielno w wakacje.
Mielno ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: domy w Mielnie, foto: Aw58 / cc by-sa 4.0