Ciekawostki o nartach i narciarstwie

narty narciarstwo ciekawostki narciarze historia

Narty, narciarze, narciarstwo ciekawostki. Historia narciarstwa, najważniejsze informacje o nartach i narciarzach

Historia nart

1) Najstarsze rysunki nart pojawiły się około 5000 lat temu w Norwegii. Natomiast w szwedzkiej prowincji Angermanland odnaleziono narty, których wiek określa się na 3500 lat.

2) Coś, co przypominało narty, archeolodzy odkryli w Azji (okolice Bajkału i gór Ałtaj). Te narty wykonano ok. 6000 r. p.n.e.

3) W okresie średniowiecza narty służyły Skandynawom do łatwiejszego przemieszczania się i pomagały podczas polowań w zimie. W tym czasie pojawiły się też pierwsze wzmianki o nartach w ludowych podaniach i pieśniach skandynawskich.

góry narty narciarstwo ciekawostki narciarze historia
Miłośnicy narciarstwa korzystają z każdej okazji, aby wyskoczyć w góry

4) Początkowo narty dzielono na trzy typy. Pierwszy typ, południowy występował między innymi w Polsce. Były to krótkie narty, bez podbicia skórzanego i wyżłobienia dla stopy. Typ arktyczny miał ostro zakończone końce i futrzane podbicie i występował na Syberii. Typ północny nart składał się z pary różnych desek, pełniących funkcję odbijająca i ślizgową.

buty narciarskie narty narciarstwo ciekawostki narciarze historia
Współczesne buty narciarskie są bardzo ważne i zmniejszają ryzyko kontuzji

Narty i narciarstwo ciekawostki

5) Podobno pierwsze zawody narciarskie organizował Wiking Harald. Było to w latach 1046-1066. Uczestnikami byli arystokraci, a młodzi wojownicy którzy świetnie sobie z tym radzili, mogli liczyć na awans i przyjęcie na dwór królewski.

6) Dopiero w XIX wieku narciarstwo zaczęto traktować jako sport. Za kolebkę narciarstwa sportowego uważa się Norwegię, gdzie w 1843 roku rozegrano bieg narciarski na dystansie pięciu kilometrów.

narty narciarstwo ciekawostki narciarze historia
Narty i sprzęt narciarski, to ważna gałąź biznesu sportowego

7) Wraz z początkiem XX wieku zaczęły się pojawiać ośrodki narciarskie w Alpach, a także Stanach Zjednoczonych. Zawrotne tempo rozwoju, narciarstwo sportowe osiągnęło we włoskich Dolomitach.

8) Równolegle z wzrostem popularności narciarstwa, ewoluowała gałąź odzieży sportowej. W latach 20. ubiegłego wieku wielu zamożnych ludzi zakładało wyszukaną narciarską garderobę. Na strój składały się pumpy czyli obszerne spodnie wełniane, na które wkładano grube skarpety, krótki płaszcz, golf oraz czapkę z pomponem.

9) Korzystanie z uroków sportu jakim jest narciarstwo, może wiązać się z kontuzjami. Zakładanie kasku oraz ochraniaczy pozwala uniknąć bolesnych otarć i stłuczeń, zwłaszcza, gdy na narty wybieramy się po raz pierwszy w życiu.

wyciąg narciarski góry narty narciarstwo ciekawostki narciarze historia
Wyciąg narciarski. Bo żeby zjechać, wcześniej trzeba… wjechać

Adam Małysz – mistrz skoków narciarskich

10) Czterokrotny zdobywca medali olimpijskich i wielu innych nagród, Adam Małysz rozpoczął karierę w 1991 roku skokiem na Maleńkiej Krokwi w Zakopanem. Odtąd jego umiejętności rosły, a kibice pokochali skromnego i zdolnego Polaka. Pradziadek Małysza miał własną skocznię, a jego wuj również był skoczkiem. Dorastający w atmosferze uwielbienia do nart, polski olimpijczyk zapisał się na stałe do historii skoków narciarskich.

Muzeum narciarstwa w Wiśle

11) Wszyscy, których interesuje historia nart i narciarstwa, mogą odwiedzić polskie muzeum. Kolekcje unikatowych i zabytkowych nart znajdują się w Wiśle oraz w Cieklinie. W Wiśle wśród zgromadzonych eksponatów są narty Adama Małysza, na których zdobył Mistrzostwo Polski, a także sprzęt należący do Piotra Fijasa i Erwina Fiedora. Jest też kolekcja fotografii, przedstawiająca historię narciarstwa.

muzeum narciarstwa drewniane narty narciarstwo ciekawostki narciarze historia
Dawne, drewniane narty w muzeum narciarstwa

Kolejne ciekawostki narciarskie

12) Propagatorem narciarstwa w Anglii był Arthur Conan Doyle, autor powieści detektywistycznych z Sherlockiem Holmesem. Narciarstwo poznał w Szwajcarii. Wrażenia z jazdy opisywał w 1893 r. i publikowała je prasa angielska.

13) Jeśli chcemy kupić dobre narty, nie potrzebujemy milionów. Aby korzystanie ze sprzętu było bezpieczne i satysfakcjonujące, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Waga, wzrost oraz umiejętności narciarza mają ogromne znaczenie. Krótsze deski są najlepsze dla początkujących, długie są idealne dla cięższych narciarzy.

14) Kto nie może doczekać się zimy i wyjazdu w góry, w wakacje może skorzystać z innej formy aktywności: pojeździć po tafli np. jeziora na nartach wodnych, za motorówką.

narty wodne narciarstwo ciekawostki narciarze historia
Gdy nie ma zimy i śniegu, można pojeździć na nartach wodnych

15) Naturalne warunki sprzyjają narciarstwu w 80. krajach świata. Do tego dodajmy Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie w Dubaju stworzono sztuczny stok narciarski, choć na zewnątrz temperatura powietrza przekracza zwykle 30 stopni Celsjusza.

Narciarskie rekordy

16) Narciarze także lubią bić rekordy. Pierwszym, który zjeżdżał na nartach z zawrotną prędkością, był Amerykanin Tommy Todd. W 1874 r. zjeżdżał z prędkością ok. 140 km/h., a jego rekord nie został pobity przez pół wieku.

17) Najdroższe narty świata można kupić w Courchevel. Kosztują 67 tysięcy dolarów. Deski wyrabiane ręcznie kosztują tyle, co luksusowa posiadłość z basenem! Równie ekskluzywne są narty firmy Zai, robione dla Bentleya. Zai produkuje też wysokiej klasy kije do golfa.

Narciarstwo ciekawostki o nartach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o rowerach
> Rugby
> Największe stadiony świata