Naturalne dezodoranty – dlaczego są lepsze od tradycyjnych
Każda z nas z pewnością posiada w swojej kosmetyczce dezodoranty i antyperspiranty. Mimo, że pocenie to proces całkowicie naturalny i potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, wciąż staramy się z nim walczyć, stosując coraz to nowe produkty przeciwpotne, nierzadko zawierające szkodliwe chemiczne substancje. Na szczęście istnieje dla nich dużo zdrowsza alternatywa – naturalne dezodoranty
Jak działają naturalne dezodoranty?
Są to kosmetyki pozbawione wielu chemicznych substancji, takich jak aluminium (czyli sole glinu o działaniu genotoksycznym), parabeny (mogące wpłynąć na równowagę hormonalną organizmu) czy triclosan (pestycyd i prawdopodobny czynnik rakotwórczy). Swoją skuteczność zawdzięczają natomiast przede wszystkim sodzie oczyszczonej, która zapobiega mnożeniu się bakterii odpowiedzialnych za przykry zapach. Zawierają także olej kokosowy i olejki eteryczne o silnym działaniu bakteriobójczym oraz masło shea (czasem także masło z awokado lub słonecznikowe) zapewniające optymalne nawilżenie, delikatną pielęgnację wrażliwej skóry, a także minimalizujące ryzyko podrażnień.
Co ważne, naturalne dezodoranty nie powstrzymują wydzielania potu, który sam w sobie jest zupełnie bezwonny i odpowiada za wiele istotnych procesów w naszym organizmie (takich, jak usuwanie nagromadzonych toksyn czy ochładzanie ciała). Zamiast tego uniemożliwiają drobnoustrojom występującym na powierzchni naszego ciała nadmierne namnażanie się.
Na to należy zawrócić uwagę podczas stosowania naturalnego dezodorantu
Zmiana dezodorantu z tradycyjnego na naturalny wiąże się z przejściem organizmu przez okres detoksykacji. Oznacza to, że w drugim i trzecim tygodniu od pierwszego zastosowania dochodzi do obfitszego pocenia się i powstawania bardziej wyczuwalnej niż zwykle woni. W ten sposób organizm pozbywa się wszystkich nagromadzonych toksyn oraz samooczyszcza.
Po pewnym czasie ciało przyzwyczaja się do nowego kosmetyku i właściwie na niego reaguje. Aby proces detoksykacji był jak najmniej dokuczliwy, warto każdego dnia dokładnie oczyszczać skórę pod pachami mydłem i wodą, masować suchą szczotką lub regularnie złuszczać.
Rodzaje naturalnych dezodorantów
● Dezodorant w sztyfcie – doskonale się wchłania i nie pozostawia lepkiego osadu, a także ma właściwości nawilżające i łagodzące. Dzięki temu skóra pod pachami jest sucha i wolna od podrażnień.
● Dezodorant w kulce – pozostawia dużą warstwę kosmetyku i przyjemne uczucie odświeżenia. Poradzi sobie nawet z najbardziej doskwierającym brzydkim zapachem.
● Dezodorant w kremie – niezwykle praktyczny i wydajny, doskonale się rozprowadza i pozwala na nałożenie dokładnie takiej ilości kosmetyku, jakiej się potrzebuje.
Bez wątpienia tradycyjny antyperspirant potrafi skutecznie i trwale uporać się z problemem pocenia się, jednak nasza skóra potrzebuje czasem wytchnienia od chemicznych substancji. Dlatego naturalne dezodoranty, oparte na olejkach eterycznych i masłach roślinnych, to nie tylko proste, przyjemne i ekologiczne rozwiązanie, ale także gwarancja delikatniejszej i bardziej troskliwej pielęgnacji ciała.
Naturalne dezodoranty / link zdjęty 1.1.24, dziękujemy za współpracę
Zobacz też:
> Kosmetyki dla kobiet
> Aerobic wodny