Ciekawostki o Niepołomicach
Niepołomice ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki, zamek w Niepołomicach
Niepołomice
1) Niepołomice, to ok. 15-tysięczne miasto w woj. małopolskim, w powiecie wielickim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Niepołomice. Leży ok. 20 km od Krakowa.
2) Niepołomice podzielone są na 7 osiedli. Są to: Boryczów, Jazy, Podgrabia, Piaski, Śródmieście, Centrum, Zagrody i Zakościele.
Niepołomice ciekawostki z historii
3) Miejscowość założono w XIV wieku, gdy rosła tu Puszcza Niepołomicka. Prawa miejskie uzyskała w 1776 r.
4) W czasach Jagiellonów zamek w Niepołomicach, położony w pobliżu Krakowa, był ich drugą po Wawelu siedzibą. Kronikarz Jan Długosz pisał, że była to druga po Krakowie siedziba Polski.
Niepołomice zabytki, co zobaczyć
5) W Niepołomicach jest zamek królewski. Zamek myśliwski stał już w XIV wieku i miał trzy wieże. Wokół niego powstała osada, obecnie Niepołomice. Zamek zakończył swą świetność w wyniku potopu szwedzkiego 1 1655 r. Był tu magazyn żywności, po rozbiorach Austriacy mieli tu koszary. Renowacja z przełomu XX i XXI wieku przywróciła zamkowi świetność. Obecnie ma wygląd renesansowy, jest tu hotel, centrum konferencyjne i Centrum Kultury Zamek.
6) Od 2005 r. ma ogrodach zamkowych stoi rzeźba trzech żurawi. Autorem jest prof. Bronisław Chromy, autor m.in. pomnika Smoka Wawelskiego.
7) Muzeum Niepołomickie mieści się w zamkowej kaplicy. Są tu m.in. dokumenty z XIV wieku.
8) Gotycki Kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników zbudowano w połowie XIV wieku. Potem był przebudowywany.
10) Niepołomicki ratusz, to trzykondygnacyjna, neogotycka budowla z 1903 roku. Stoi przy Pl.Zwycięstwa 13.
11) Kopiec Grunwaldzki ma 14 metrów wysokości. Usypano go z okazji rocznicy bitwy pod Grunwaldem, a na szczycie stoi kamienny krzyż z tablicą. Usypano go na Wężowej Górze, ok. 1 km na zachód od rynku.
Niepołomice ciekawostki
12) Głównym placem Niepołomic jest rynek znajdujący się w centrum miasta, obok zamku. Leży u zbiegu pięciu ulic: Zamkowej, Szewskiej, Pięknej, Szerokiej i Mickiewicza. Rynek jest na planie kwadratu, którego boki mają po 70 metrów.
13) Na niepołomickim rynku stoi pomnik odważnej Justynki. Nawiązuje do legendy z czasów, gdy polował tu w puszczy król Stefan Batory.
14) W Niepołomicach działa Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego. To jedyne tamie miejsce w południowo-wschodniej Polsce. Jego zadaniem jest popularyzacja astronomii.
15) MKS Puszcza Niepołomice, to klub piłkarski założony w 1923 roku. Piłkarze rozgrywają mecze na Stadionie Miejskim otwartym w 1954 r., o objętości 2118 miejsc.
16) Nadleśnictwo Niepołomice mieści się przy ul. Myśliwskiej 41.
Niepołomice ciekawostki : (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Sucha Beskidzka
> Stary Sącz