Opole atrakcje zabytki co zobaczyć

Atrakcje Opola. Co robić w Opolu?

Czas czytania:4 minut/y, 17 sekund/y

Stolica Opolszczyzny kusi nie tylko fanów muzyki i festiwalu piosenki. Zaprasza każdego, niezależnie od pory roku. Podopowiadamy, co zobaczyć odwiedzając to miasto. Opole atrakcje, które warto zobaczyć i poznać. Zabytki, muzea, pomniki i nie tylko

1. Wieża Piastowska

Wieża Piastowska, to najstarsza strażnica w Opolu i równocześnie jeden z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce. Została zbudowana w XIII wieku przy bramie wjazdu na romański zamek, który nie zachował się do naszych czasów.

Wysokość wieży wynosi 43 metry. Na szczycie utworzony został punkt widokowy, z którego można oglądać panoramę miasta. Prowadzi do niego 106 schodów. Wejść na nią można od poniedziałku do piątku, w godzinach 09:00-17:00 oraz w weekendy, w godzinach 11:00-16:00. Bilety wstępu zaczynają się od 6 złotych za ulgowy.

atrakcje na wesele Opole wieża piastowska atrakcje weselne
Wieża Piastowska obecnie stoi tuż obok bloku mieszkalnego

2. Amfiteatr Tysiąclecia

Scena i widownia, na której odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, zna każdy. To kolejna wizytówka Opola. Znajduje się nieopodal Wieży Piastowskiej. Został wybudowany w 1963 roku z inicjatywy ówczesnej prezydenta miasta, Karola Musioła. Widownia amfiteatru jest w stanie pomieścić 3650 osób. W 2010 roku obiekt poddano modernizacji. Przebudowano widownię, i scenę, zakupiono nowoczesne wyposażenie multimedialne, dodano także taras widokowy.

zima amfiteatr w Opolu-Wieża scena widownia Piastowska
Amfiteatr w Opolu w zimowej scenerii, w głębi Wieża Piastowska

3. Aleja Gwiazd Festiwalu Piosenki Polskiej

Aleja Gwiazd znajduje się między ratuszem a kamieniczkami, po wschodniej stronie rynku. Powstaje od 2004 roku i obecnie liczy pięćdziesiąt gwiazd, należących między innymi do Czesława Niemena, Maryli Rodowicz, Edyty Górniak, Ewy Demarczyk, Kory, Kayah, zespołu Dżem i TSA.

4 .Bazylika

Bazylika katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego, to gotycka świątynia zbudowana w XV wieku. W jej podziemiach zlokalizowane są groby Piastów Śląskich. To najwyższa budowla w mieście, za sprawą dwóch wież o wysokości 73 metry. W środku znajduje się obraz Matki Boskiej Opolskiej, który dotarł do bazyliki w 1702 roku i od tamtej pory jest stałą częścią wyposażenia świątyni. Bazylikę można zwiedzać od pierwszej porannej mszy; jest też wirtualnie dostępna dla każdego.

bazylika zabytki opolskie  co zobaczyć w Opolu
Wieże bazyliki i kamienice na Starym Mieście w Opolu

5. Most Groszowy

Most Groszowy zwany jest również Zielonym Mostem i Mostem Zakochanych. To przeprawa nad kanałem Młynówka, po której mogą się poruszać piesi i rowerzyści. Nazwa mostu wzięła się od pobieranego dawno temu myta, czyli opłaty za przejście, która wynosiła właśnie jeden grosz. Most obwieszony jest mnóstwem kłódek, które przypinają do niego zakochani, co ma być dla nich gwarancją wiecznej miłości.

Opole atrakcje kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha Na górce
Stare Miasto. Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha Na górce

6. Rynek Starego Miasta

Rynek Starego Miasta, to główny plac w Opolu. Na jego środku stoi wysoki budynek ratusza. Lokacja rynku miała miejsce w XIII wieku i od tamtego czasu nie uległ dużym zmianom. Wokół rynku stoją kamienice, a znajdujące się tu kawiarnie zapraszają do wizyty turystów i przechodniów.

pomnik konny książę Kazimierz Opolczyk rynek w Opolu
Pomnik konny – książę Kazimierz Opolczyk na rynek w Opolu

Na rynku przed ratuszem stoi konny pomnik księcia Kazimierza Opolskiego, założyciela miasta. Rzeźna z brązu wazy 2 tony i o zmroku jest podświetlana. To nowa atrakcja, którą odsłonięto w 2018 r., wiec ci, którzy Opole odwiedzili wcześniej, jeszcze jej nie widzieli na własne oczy.

ratusz na rynku w Opolu zabytki
Budynek ratusza stoi na środku opolskiego rynku

7. Muzeum Śląska Opolskiego

Muzeum Śląska Opolskiego zlokalizowane jest przy kościele Na Górce, na Małym Rynku. Mieści się w barokowym budynku, dawnym domu mieszczańskim. Wewnątrz prezentowane są ekspozycje, np. Pradzieje Opolszczyzny oraz Opole – gród, miasto, stolica regionu. Placówka jest otwarta od wtorku do niedzieli, w godzinach 09:30-12:00 oraz 13:00-17:00. Wejście w soboty jest bezpłatne.

Muzeum Śląska Opolskiego Opole atrakcje
Muzeum Śląska Opolskiego Opole atrakcje

8. Opolska Wenecja

Opolska Wenecja, to określenie płynącego wzdłuż ulicy Piastowskiej Kanału Młynówka. Oddziela Stare Miasto od Wyspy Pasieki. Porównanie do Wenecji wzięło się ze względu na kamieniczki stojące wzdłuż kanału. Architekturą i kolorami przypominają kamienice z tego włoskiego miasta. Miejsce to jest obecnie oświetlone, więc można nim wędrować również wieczorami.

9. Opolskie Zoo

Zoo w Opolu, to atrakcja rodzinna, za którą od zawsze przepadają dzieci. Zoo położone jest na wyspie Bolko. Powstało w latach 30. XX wieku, musiało się jednak zmienić po wielkiej powodzi w 1997 roku. Zajmuje powierzchnię 20 hektarów, na jego terenie zobaczyć można ponad 1000 zwierząt reprezentujących około 200 gatunków z całego świata. Gwiazdami tego ogrodu zoologicznego są uchatki kalifornijskie, a od wiosny 2021 roku można podziwiać także lwy i tygrysy. Wśród wybiegów popularna jest żyrafiarnia. Godziny otwarcia uzależnione są od miesięcy. Cena biletu wstępu zaczyna się od 18 złotych za ulgowy, a dzieci do lat trzech wchodzą za darmo.

Zamek Górny w Opolu-pomnik Władysław Opolczyk książę Opolski
Opole atrakcje: Książę opolski Władysław II przed swoim zamkiem

10. Zamek Górny

Zamek Górny wzniesiono w latach 1382-1387, na najwyższym wzniesieniu Opola, tzw. Górce. Został zbudowany dla Władysława Opolczyka (Władysława II Opolskiego). Książę miał wówczas ugruntowaną pozycję w Europie i był bardzo bogaty. Był najważniejszym śląskim Piastem, namiestnikiem Rusi Halickiej i palatynem Węgier. To on ufundował klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie oraz sprowadził Matki Boskiej Częstochowskiej.

Był to drugi zamek książęcy w Opolu, a ponieważ był zbudowany później niż Zamek na Ostrówku, nazwano go Zamkiem Górnym. W 2018 r. otwarto odrestaurowaną wieżę Zamku Górnego, w której są ekspozycje dla zwiedzających. Przed wieżą w 2021 r. stanął pomnik Władysława Opolczyka.

Opole atrakcje + zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Kielce
> Inowrocław

perfumy męskie kosmetyki Poprzedni post Popularne nuty zapachowe męskich perfum
prezent dla dziecka prezenty upominki Następny post Jak wybrać prezent dla dziecka?