Najsłynniejsze parki rozrywki na świecie

Hongkong parki rozrywki świat ciekawostki informacje

Parki rozrywki na świecie – informacje i ciekawostki. Australia, Japonia, USA, Kanada, Hongkong, Chiny, Rosja, Brazylia, Singapur

1. Kalifornia, USA

Disneyland w Anaheim (Kalifornia, USA), to pierwszy z parków tematycznych Walta Disneya. Jego otwarcie w 1955 roku przez samego Disneya, wiąże się z rewolucją w historii lunaparków. W 2001 roku do obiektu dobudowano drugi park rozrywki, który wraz z Disneyland Park stanowi Disneyland Resort.

Park nawiązuje do bajek Disneya i obejmuje krainy tematyczne takie, jak: Main Street, Kraina Przygód, Plac w Nowym Orleanie, Świat Pogranicza, Kraina Niedźwiedzi, Kraina Czarów, Miasteczko Myszki Mickey, Kraina Jutra, Kraina Gwiezdnych Wojen.

Kalifornia USA parki rozrywki świat ciekawostki informacje
Park rozrywki w Kalifornii, USA

2. Moskwa, Rosja

Centralny Park Kultury i Rozrywki im. Gorkiego w Moskwie, stolicy Rosji. Został nazwany na cześć rosyjskiego pisarza Maksima Gorkiego i obejmuje powierzchnię 219,7 ha. W jego skład wchodzą obecnie: Muzeum Parku Gorkiego, Obserwatorium Astronomiczne oraz Teatr Zielony. Kiedyś istniały w tym miejscu także Czudo Grad oraz Luna Park z namiotami handlowymi i kawiarniami, kolejką dla dzieci, wieżą spadochronową oraz kinem.

3. Ontario, Kanada

Canada’s Wonderland jest położony w Vaughan w prowincji Ontario w Kanadzie. Został otwarty w 1981 roku i znjduje się na 134 ha powierzchni. Jest to park sezonowy, otwarty otwarty codziennie od maja do końca października. Odbywają się tu wydarzenia kulinarne, festiwale, Halloween Haunt, WinterFest, jest tu m.in. 17 górskich kolejek.

4. Queensland, Australia

Świat Filmów Warner Bros. w Queensland w Australii. Obiekt został otwarty w 1991 roku i jest związany z filmami wytwórni Warner Bros. Kompleks posiada 17 stref, m.in. Main Street, Kids ‚WB Fun Zone, Dziki Zachód, DC Comics Super – Villains Unleashed oraz centrum superbohaterów DC Comics. Strefy te posiadają atrakcje, takie jak: karuzele, park miniatur, rollercoaster, kino 3D i wiele innych.

Sydney Australia parki rozrywki świat ciekawostki informacje
Luna Park w Sydney, Australia. Charakterystyczne wejście (z prawej) widać z daleka

5. Sydney, Australia

Luna Park w australijskim mieście Sydney, to lunapark wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Obiekt otworzono w 1935 roku, na powierzchni około 600 m2. Był kilkakrotnie zamykany z powodu wypadków, na przykład pożaru Pociągu Widmo, w którym zginęło sześcioro dzieci i jedna osoba dorosła. Luna Park składa się z oryginalnej, widocznej z daleka fasady wejściowej i wież, placu Midway, Wirnika, Coney Island (Funnyland), Pałacu Kryształowego, kolejki górskiej Dzika Mysz, piaskowca Cliff Face oraz licznych drzew figowych.

6. Singapur

Universal Studios Singapore w Singapurze otwarta w 2010 roku i jest uważany za jeden z najciekawszych parków rozrywki Azji Południowo-Wschodniej. Obiekt posiada 24 różne atrakcje, które obejmują: kolejki górskie, rollercoastery, kino 3D oraz karuzele. Na całość kompleksu składa się siedem stref, w tym: Hollywood, Nowy Jork, Miasto Sci-Fi, Antyczny Egipt, Zaginiony Świat, Zasiedmiogród oraz Madagaskar. Charakterystycznym punktem lunaparku jest kręcący się przy wejściu głównym globus, z napisem Universal.

7. Brazylia

Beto Carrero World w Brazylii, położony w miasteczku Penha, to największy tego typu obiekt w Brazylii. Ten park rozrywki, to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Wśród atrakcji odwiedzający znajdą, między innymi kolejkę górską FireWhip z wieżą wznoszącą na wysokość 90 m, która następnie spada z prędkością 120 km/h. Obiekt obejmuje kilka stref tematycznych, między innymi Vila Germanica.

Orient Park Jiangsu Chiny parki rozrywki świat ciekawostki informacje
Orient Park w chińskim mieście Jiangsu

8. Hongkong

Hong Kong Disneyland w Hongkongu (obecnie Chiny), to największy park rozrywki w Hong Kongu. Można tu dotrzeć specjalną linią metra, a wagony mają okna o kształtach główki myszki Mickey. Obiekt składa się z 7 obszarów, do których zaliczamy: Main Street, USA, Fantasyland, Adventureland, Tommorowland, Grizzly Gulch, Mystic Point oraz Toy Story Land. W parku ma miejsce parada „Loty Fantazji” oraz nocna parada „Paint the Night” z pokazem sztucznych ogni „Disney in the Stars”. Park ten odwiedza najmniej turystów spośród wszystkich parków Disneyland na świecie.

9. Osaka, Japonia

Universal Studios w Osace w Japonii, to park tematyczny poświęcony produkcjom wytwórni Universal. Pod względem liczby odwiedzających, obiekt ten zajmuje drugie miejsce w Japonii. Park dzieli się na 9 sektorów, do których zaliczamy: Universal Wonderland z trzema strefami tematycznymi, Amity Village z rejsem strachu, Waterworld, The Wizarding World of Harry Potter, Jurrasic Park, San Francisco, Minion Park z postaciami z bajki Minionki oraz podziemnym laboratorium, New York z kinem 3D oraz Hollywood z rollercoasterem Hollywood Dream.

Floryda parki rozrywki świat ciekawostki informacje
Park wodny na Florydzie, USA

10. Floryda, USA

Fun Spot America na Florydzie, znajduje się w mieście Orlando. Jest to park rozrywki z czterema torami gokartowymi i trzema kolejkami górskimi. Kompleks położony jest w pobliżu centrum rozrywkowo-handlowego Old Town. W 2012 roku obiekt został uhonorowany nagrodą Brass Ring jako „Najlepsze rodzinne centrum rozrywki a Ameryce Północnej”.

Parki rozrywki na świecie: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Parki rozrywki w Europie
> Aquaparki ciekawostki
> Parki rozrywki ciekawostki