Zaskakujące ciekawostki o pieczywie
Niezwykłe fakty i ciekawostki o pieczywie, które warto znać. Pieczywo i jego historia. Rodzaje pieczywa, bułki, bagietki, kajzerki, rogale
Pieczywo ciekawostki z historii
1) W starożytnej Grecji było znanych 80 rodzajów pieczywa, a w starożytnym Rzymie w czasach cesarza Oktawiana działało około 300 piekarń.
2) Piekarze z Francji jako pierwsi zaczęli wypiekać bagietki. Bułki o podłużnym kształcie były bardzo praktyczne. Wkładali je do kieszeni żołnierze francuscy.
3) Rogaliki podobno jako pierwsi wypiekali piekarze z Wiednia. Brali je ze sobą rycerze – krzyżowcy, na swe dalekie wyprawy.
Obwarzanki i cebularze
4) Obwarzanek krakowski jest wypiekany od wieków. Wiadomo, że król Jan Olbracht (królował w latach 1492-1501) miał świadomość ochrony produktu, wypiekanego potem także w innych miejscach. Zakazał produkcji obwarzanków poza Krakowem. W przypadku złamania zakazu, groziła wysoka kara.
> Ciekawostki o obwarzankach, preclach i bajglach
5) W XIX wieku cebularze zaczęli wypiekać Żydzi mieszkający w Lublinie, na Starym Mieście. Wtedy obecny cebularz nazywał się pletzel (ten większy) i pletzlach (mniejszy rozmiar). Był sprzedawany przez sprzedawców ulicznych, którzy mieli je w wiklinowych koszach. Obecnie wielu Lublinian nie wyobraża sobie sklepu z pieczywem bez cebularza, tymczasem w niektórych regionach kraju wciąż jest nieznany.
Kajzerka i koguty z Kazimierza
6) Kazimierz Dolny w woj. lubelskim słynie z wypiekanych tu bułek, które kształtem przypominają koguty.
7) Jak odróżnić kajzerkę z Krakowa i Warszawy? Ta pierwsza ma 4 nacięcia na powierzchni, a ta druga pięć.
Kolejne ciekawostki o pieczywie
8) Lekko zwilżone wodą bułki można włożyć do rozgrzanego piekarnika lub położyć na grillu. Znów staną się chrupiące i świeże.
9) Raz rozmrożonego pieczywa nie można zamrażać ponownie. Będzie czerstwe i niesmaczne.
Nieznane ciekawostki o chlebie. Historia, legendy
10) Według legendy król Bolesław Chrobry jadąc na spotkanie z cesarzem Ottonem III, poczuł zapach wypiekanego chleba. Zatrzymał się i skosztował wypieku piekarza. Na pamiątkę tego wydarzenia, król nazwał miejscowość Piekarami (Piekarami Śląskimi).
11) Określenie “tuzin piekarski” pochodzi z XIII-wiecznej Anglii. Ponieważ zdarzało się, że 12 chlebów ważyło mniej niż powinno, kupującym dodawano trzynasty bochenek chleba.
Ciekawostki o pieczywie: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o chlebie
> Gotowanie – ciekawostki
> Dowcipy o dżemie