Urodzeni w Polsce, światowa kariera
Polacy i światowa kariera
Przedstawiamy niezwykłe osoby które zrobiły karierę, o których mało kto w świecie wie, że urodziły się w Polsce
Założyciele wielkiej firmy medialnej Warner Bros, to bracia Harry i Albert Warner. Urodzili się we wsi Krasnosielec na Mazowszu. Ta znana w świecie firma wyprodukowała do dziś ponad 6,5 tys. filmów fabularnych i 14 tys. animowanych.
Maksymilian Faktor
Urodzony w Zduńskiej Woli w 1907 roku otworzył w Los Angeles skromny sklep, a niedługo potem został charakteryzatorem gwiazd Hollywood (m.in. Charlie Chaplin, Frank Sinatra, Pola Negri, John Wayne). Produkowane przez niego kosmetyki w 1930 r. były eksportowane do 80. krajów. Obecnie jego marka Max Factor jest znana na całym świecie. To on pierwszy zaczął używać słowa “make up” i dzięki niemu szminki do ust zaczęto produkować w sztyfcie.
Urodzony w Warszawie Samuel Goldwyn mając 16 lat wyjechał z Polski. W 1924 r. w USA założył firmę filmową Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), w najlepszym momencie produkującą 40 filmów rocznie, która zatrudniała największe gwiazdy (m.in. Greta Garbo, Elvis Presley, Laurel i Hardy czyli Flip i Flap).
Oskar Troplowitz
Wymyślił plaster samoprzylepny i pastę do zębów, a w 1911 roku wprowadził na rynek prawdopodobnie najbardziej znany kosmetyk dziś na świecie – krem Nivea. Urodził się w 1863 w Gliwicach, w bogatej rodzinie żydowskiej w 1863 roku. W 1890 r. kupił fabrykę farmaceutyczną działającą na terenie Niemiec. Przed I wojną światową miała ona oddziały w 29. krajach, na 4. kontynentach i zatrudniała 500 pracowników. > Tu więcej
Urodzony w Łodzi, w rodzinie polskich Żydów Jacek Trzmiel (Jack Tramiel) po pobycie w obozie koncentracyjnym Auschwitz, osiedlił się w USA. Tu założył firmę Commodore, która najpierw naprawiała maszyny do pisania, a potem zaczęła produkować komputery. Komputera Commodore 64 wyprodukowano 22 miliony sztuk. Niewiele brakowało, aby kupił firmę Apple.
Reuben Mattus
Po opuszczeniu Polski jako dziecko, w USA pomagał w prowadzeniu rodzinnego biznesu – lodziarni. Został jej szefem w 1932 roku, a 30 lat później wprowadził na rynek markę lodów Häagen-Dazs, początkowo sprzedawanych pod Nowym Jorkiem. Kilka lat później w USA była to marka nr 1. Obecnie lody Häagen-Dazs sprzedawane są w 70 krajach, także w Polsce.
Antoni Patek
Urodził się w 1812 roku we wsi Piaski Szlacheckie na Lubelszczyźnie. Po upadku powstania listopadowego w którym uczestniczył, wyjechał do Anglii, a potem do Szwajcarii, gdzie zainteresował się zegarmistrzostwem. Wraz z Francuzem Andrea Philippe założył firmę Patek Philippe produkującą jedne z pierwszych zegarków na rękę. Wkrótce stała się ona najlepszą i najdroższą marką zegarków na świecie.
Helena Rubinstein
Urodzona w 1870 roku w Krakowie. Po sukcesie produkowanego przez nią kremu Valeze, zaczęła rozszerzać działalność w branży kosmetycznej. W 1923 roku jej firma produkowała 80 produktów do pielęgnacji, 160 produktów do makijażu, a także kremy wyszczuplające, używane również przez wiele wpływowych kobiet ówczesnego świata. Podobno była wówczas najbogatszą kobietą na świecie.
Na zdjęciach: Antoni Patek, Oskar Troplowitz, Helena Rubinstein, Samuel Goldwyn
foto: Wikipedia
Zobacz też:
> Maria Skłodowska-Curie
> Mikolaj Kopernik
> Kazimierz Pułaski