Kiedy polisa OC nie odnawia się automatycznie?

polisa OC odnowienie ubezpieczenia polisy

Chociaż polisa OC w większości przypadków odnawia się automatycznie, to są sytuacje, gdy sami musimy się o to zatroszczyć. Kiedy tak się dzieje?

Polisa OC – najważniejsze informacje

Polisa OC przypisana jest do samochodu, nie do osoby, co ma duże znaczenie w sytuacji, gdy kupujemy lub sprzedajemy auto. W momencie transakcji ubezpieczenie przechodzi więc na nowego właściciela i trwa do końca obowiązującej umowy, która została zawarta przez sprzedającego. I tu uwaga – kiedy dobiega końca, nie przedłuża się automatycznie! Nie przypomni nam o tym też firma ubezpieczeniowa. Przeczytaj więcej o sytuacjach w których polisa OC się nie przedłuży.

W konsekwencji, samochód przestaje być ubezpieczony, a nowemu właścicielowi, który nie zawarł umowy z ubezpieczycielem, grozi wysoka kara. Tak samo to wygląda w przypadku, gdy pojazd otrzymujemy w formie spadku lub darowizny. Musimy pamiętać, żeby zawrzeć nową polisę, bo w przeciwnym wypadku dostaniemy mocno po kieszeni. Jak bardzo?

Na jaką karę trzeba się przygotować?

To zależy, przez jak długi czas jej nie posiadamy. Najgorzej jak trwa to powyżej 14 dni – w tej sytuacji właściciele samochodów osobowych zapłacą aż 5600 zł. Jeszcze gorzej mają kierowcy aut ciężarowych, bo przeznaczyć na karę muszą 8600 zł! Jeśli zorientujemy się wcześniej, że musimy wykupić OC, to zapłacimy trochę mniej, ale też sporo. Od 4 do 14 dni – 50% całej kwoty, do 3 dni to zaś wydatek 20% całości kary. 

Kto może nas skontrolować?

Jak się okazuje nie tylko Policja, bo istnieje szereg innych instytucji, które także mogą to zrobić: Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, organy celne, organy zajmujące się rejestracją pojazdów, UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny), Inspekcja Ochrony Środowiska oraz inne organy uprawnione do kontroli ruchu drogowego.

Podsumowując, czasem musimy pamiętać o tym, by przedłużyć polisę, bo w przeciwnym razie nasz budżet mocno ucierpi na tym zapominalstwie. W szybkim wyborze ubezpieczenia komunikacyjnego pomoże OC kalkulator

Z drugiej strony, w większości przypadków polisa odnawia się automatycznie. Ubezpieczyciel zaś powinien na 14 (najpóźniej) dni przed końcem aktualnej polisy przedstawić propozycję na kolejny rok.