Atrakcje Poznania i ciekawostki – część 2
W Sadurski.com druga część atrakcji miasta Poznań. Ciekawostki i informacje, co warto zobaczyć w Poznaniu. Poznań atrakcje
> Tu część pierwsza
14. Zamek Cesarski w Poznaniu
W latach 1905-1910 wybudowano w Poznaniu neoromański zamek, który miał być okazałą siedzibą ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II. Cesarz osobiście ustalił szczegółowy plan swojej nowej rezydencji i osobiście ją otworzył 21 sierpnia 1910 roku. Koszt budowy był wysoki i wyniósł 5 milionów ówczesnych marek. Projektantem zamku był Franz Schwechten, a najwyższa część budowli ma 75 metrów wysokości.
Podczas II wojny światowej zamek przebudowano. Miał być rezydencją Adolfa Hitlera, jednak prawdopodobnie Hitler nigdy tu nie przyjechał.
Ten chyba najmłodszy zamek Europy, stoi w Dzielnicy Cesarskiej. W jego bezpośredniej okolicy znajduje się kilka gmachów, wybudowanych w podobnej stylistyce architektonicznej. Obecnie w zamku znajduje się Centrum Kultury Zamek i inne instytucje kulturalne.
15. Stary Browar w Poznaniu
Niegdyś był tu Browar Huggera (jego pierwsze budynki powstały w 1890 roku). Podczas II wojny światowej zabudowania służyły jako bunkry i schrony; zresztą piwo warzono tu do 1944 roku. Zniszczony wojną browar został przejęty przez państwo polskie i do 1980 roku Zakłady Piwowarskie produkowały tu piwo. W grudniu 1998 r. tereny wykupiła spółka Fortis, a w 2002 r. rozpoczęto tu od podstaw budowę centrum handlu, sztuki i biznesu o nazwie Stary Browar. Do budowy wykorzystano m.in. oryginalne cegły niegdysiejszego browaru. W 2007 roku oddano budynki do użytku.
Stary browar mieści się przy ulicy Półwiejskiej.
16. Kościół św. Marcina w Poznaniu
Na skrzyżowaniu ul. Święty Marcin i al. Marcinkowskiego w Poznaniu znajduje się rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem świętego Marcina. Tę początkowo niewielką świątynię wzniósł prawdopodobnie książę Przemysł I, w 1240 roku. Wkrótce rozwinęła się wokół niej osada o nazwie Święty Marcin. W 1939 kościół został zamieniony na magazyn zrabowanych dzieł sztuki sakralnej, a w 1945 r. spłonął wraz z zawartością. Odbudowano go w latach 1950-54.
Najciekawszym zabytkiem wewnątrz kościoła jest ołtarz w formie tryptyku obrazujący życie św. Katarzyny, pochodzący z 1498 roku, z kościółka cmentarnego w Świerzawie na Dolnym Śląsku.
17. Muzeum Narodowe w Poznaniu
Powstało w 1919 r. i nosiło wówczas nazwę: Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu. Początkowo znajdowało się w oddanym do użytku w 1903 roku budynku zaprojektowanym przez Carla Hinckeldeyna, w którym obecnie mieści się Galeria Malarstwa i Rzeźby. Podczas II wojny światowej władze niemieckie przemianowały budynek na: Kaiser Friedrich Museum Posen (Poznańskie Muzeum Prowincji). Wiele cennych dzieł sztuki wywieziono w głąb Rzeszy, część została zniszczona podczas walk w 1945 roku.
W 2001 roku obok dotychczasowej siedziby muzeum otwarto nowoczesny budynek, poszerzając w ten sposób powierzchnię, na której eksponowane są zbiory. Obecnie muzeum gromadzi ponad 300 tysięcy obiektów muzealnych.
> Inne muzea Poznania
18. Kościół i klasztor franciszkanów
U podnóża Góry Przemysła (Góry Zamkowej) w Poznaniu znajduje się kościół św. Antoniego Padewskiego i klasztor franciszkanów konwentualnych. Budowę tej trójnawowej bazyliki rozpoczęto w 1674 roku, a zakończono w 1728 r. Po tym, gdy w 1832 r. zakon skasowano, władze pruskie przekształciły go w magazyn. Po zburzeniu jednego skrzydła klasztoru, kościół przekazano katolikom niemieckim. Zakonnicy odzyskali swe budynki w 1921 roku. W 1945 r. kościół został częściowo zniszczony, a potem go odrestaurowano.
19. Urząd Miejski w Poznaniu, dawne Kolegium Jezuickie
Kolegium Jezuickie w Poznaniu, którego architektem był Giovanni Catenazzi, wybudowano w latach 1701-1733. Była to druga po Akademii Lubrańskiego szkoła o charakterze uczelni wyższej w tym mieście. Początkowo 16. profesorów uczyło blisko 300. studentów. Wykładano: matematykę, geometrię, fizykę, filozofię, prawo, języki antyczne i współczesne oraz zoologię i ogrodnictwo. Po kasacie zakonu jezuickiego szkołę przejęła w 1773 Komisja Edukacji Narodowej i połączyła ją z Akademią Lubrańskiego.
Od 1919 roku gmach stał się siedzibą Urzędu Wojewódzkiego, po II wojnie światowej były tu kolejno: Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, Prezydium Rady Narodowej Miasta Poznania. Obecnie jest tu siedziba Urzędu Miejskiego.
Gmach ma wysokość trzech pięter i kształt podkowy, wewnątrz której znajduje się dziedziniec. Od strony północnej znajduje się barokowa wieża. Najstarszą częścią są skrzydła: południowe i zachodnie. Adres: Plac Kolegiacki 17.
Ciekawostka: w listopadzie 1806 roku przez trzy tygodnie Kolegium było kwaterą Napoleona Bonaparte.
20. Teatr Wielki (Opera) w Poznaniu
Przy ul. Fredry 9, w Dzielnicy Cesarskiej w Poznaniu, znajduje się okazały gmach. Jest w nim Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki, jedna z najlepszych scen operowych w Polsce. Jego fasadę zdobi sześć kolumn podtrzymujących trójkątny naczółek, z rzeźbą Pegaza na szczycie. Neoklasycystyczny budynek zaprojektowany przez Maxa Littmanna oddany do użytku w 1910 roku, ma 900 miejsc siedzących. Przed nim znajduje się fontanna.
Pierwszy przedstawieniem w gmachu Teatru Wielkiego był “Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta, wystawiony w 1910 roku.
21. Kościół Najświętszego Zbawiciela
Kościół Najświętszego Zbawiciela stoi przy ulicy Fredry 11. Został wybudowany w latach 1866-1869 w stylu neogotyckim, według projektu Augusta Stülera. Jego fundatorem był Fryderyk Wilhelm IV, który na ten cel przeznaczył sumę ponad 56 tysięcy talarów.
Początkowo był to kościół ewangelicki, a od roku 1945 jest kościołem katolickim. Po zniszczeniach, jakie miały miejsce w 1945 r., kościół odbudowano w roku 1964. Charakterystycznym elementem kościoła jest 70-metrowa wieża z 2,6 metrowym krzyżem na jej szczycie.
22. Pałac Działyńskich na Starym Rynku
Pałac Działyńskich wybudowano w stylu późnobarokowym, w latach 1773-87. Jego obecną neoklasycystyczną fasadę wieńczy oryginalna dekoracja rzeźbiarska. Obecnie w budynku mieści się m.in. siedziba Polskiej Akademii Nauk, a w Sali Czerwonej pałacu odbywa się wiele prestiżowych spotkań.
23. Colllegium Maius
W wybudowanym w stylu neobarokowym w latach 1905-1908 budynku Collegium Maius początkowo mieściła się (powołana przez Sejm Pruski w 1886 roku) Komisja Kolonizacyjna (Osadnicza). Jej celem był wykup ziem od Polaków i osiedlanie na nich osadników niemieckich. W maju 1920 r. budynek przejął Uniwersytet Poznański.
Na fasadzie Collegium Maius umieszczono tablicę, upamiętniającą akcję poznańskich harcerzy, którzy w 1940 roku na kopule siedziby nazistowskiej policji w Poznaniu umieścili polską flagę.
24. Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich
Obok kościoła franciszkanów na Starym Mieście w Poznaniu, przy ul. Ludgardy, znajduje się pomnik upamiętniający walkę żołnierzy 15. Pułku Ułanów Poznańskich, którzy w 1920 r. walczyli z bolszewikami oraz walczyli podczas kampanii wrześniowej 1939 r., będąc częścią Armii Poznań.
Pomnik, który początkowo miał stanąć przy koszarach ułanów na ul. Grunwaldzkiej (obecnie osiedle City Park), został zaprojektowany przez Mieczysława Lubelskiego (rzeźba) i Adama Ballenstaedta (cokół). Odsłonięto go w 1927 roku, a w uroczystościach odsłonięcia udział wzięli m.in. Kazimierz Sosnkowski i Władysław Anders.
Pomnik ponownie odsłonięto w 1982 r., gdyż w 1939 roku został zniszczony przez nazistów. Obecnie jest miejscem, w którym odbywają się uroczystości patriotyczne mieszkańców Poznania.
25. Pomnik Ofiar Czerwca 1956
30 czerwca 1956 r. miał miejsce w Poznaniu pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, krwawo stłumione przez wojsko i policję. Przeciwko ok. 100 tysiącom protestujących komunistyczne władze wysłały 10 tys. żołnierzy i 400 czołgów. Zginęło kilkadziesiąt osób.
Mający 21 metrów wysokości pomnik, został zaprojektowany przez rzeźbiarza Adama Graczyka i architekta Włodzimierza Wojciechowskiego. Powstał w rekordowym czasie 41 dni, a przewóz elementów oraz ustawianie pomnika obserwowały dziesiątki tysięcy Poznaniaków.
Pomnik odsłonięto 28 czerwca 1981 roku, w 25. rocznicę wydarzeń czerwcowych. Składa się z dwóch połączonych ze sobą stalowych krzyży (symboli śmierci i zmartwychwstania) obok których jest trzeci element – głowa orła. Na lewym krzyżu widnieje liczba 1956, na prawym umieszczone są liczby: 1968, 1970, 1976, 1980 i 1981. Każda z tych liczb symbolizuje rok, w którym miały miejsce protesty społeczne przeciwko władzy socjalistycznej. Napis pod orłem brzmi: O Boga / Za wolność, prawo i chleb / Czerwiec 1956.
26. Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP) są największym organizatorem targów w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2019 r. obiekty w centrum Poznania odwiedziło 1,4 miliona ludzi. MTP istnieją od 1921 i są jednym z najdłużej działających w Europie organizatorów targów. Na terenie MTP znajduje się kilkanaście wielkich hal targowych. Adres: Poznań, ul. Głogowska 14, bardzo blisko dworca kolejowego Poznań Główny.
Poznań atrakcje zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Poznań atrakcje i ciekawostki – część 1
> Ostrów Tumski – Poznań
> Ciekawostki o Szczecinie