Nie tylko miejsce na auto. Projekty domów z garażem

projekty domów z garażem

Rozpatrując wymagania, jakie powinien spełniać projekt domu, musimy przemyśleć jedną z kluczowych kwestii. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wybieramy projekty domów z garażem, czy bez? Biorąc pod uwagę komfort użytkowania nie tylko domu, ale i własnego samochodu warto zdecydować się na dom z garażem. Dlaczego? Odpowiedzi jest co najmniej kilka

Projekty domów z garażem – wielofunkcyjny bonus

Garaż to zawsze pomieszczenie dodatkowe względem zasadniczej części mieszkalnej budynku. Na taki bonus nie zawsze możemy sobie pozwolić, lecz gdy przewidzimy go w naszym budżecie okaże się, że spełnia nie tylko funkcje miejsca parkingowego. Garaż to przestrzeń z potencjałem, który każdy inwestor wykorzysta zgodnie ze swoimi upodobaniami i fantazją.

Dobrze przemyślany garaż, poza stanowiskiem dla auta, pomieści wiele innych rzeczy. Gdy wybieramy projekty domów z większym garażem zmieścimy tu narzędzia, wózek dziecięcy, sprzęt sportowy, ubrania posezonowe, czy ogrodowe meble. Aby funkcjonalnie zaprojektować garaż potrzebna jest sprawna logistyka. Sekret tkwi w logicznej organizacji przestrzeni. Wykorzystujmy więc różnego typu regały, półki, organizery i inne rozwiązania, które pomogą nam dobrze zaplanować każdy centymetr.

wizualizacja projekt dom przy Bukowej 33
Dom przy ul. Bukowej 33 – wizualizacja

Poza funkcją typowo magazynową garaż może spełniać inne zadania. Od dziesiątek lat jest uznawany za jedno z lepszych miejsc dla pracy twórczej, szczególnie w branży muzycznej. Garaż jako salka prób? Czemu nie! Niejeden amator muzyki z pewnością będzie wolał wstawić do garażu perkusję i gitarowe wzmacniacze, niż swoje auto…

Garaż nierzadko jest również wykorzystywany jako doskonała przestrzeń do adaptacji na funkcje mieszkalną. Gdy powiększającej się rodzinie brakuje miejsca, można przekształcić garaż w dodatkowy pokój. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy trzeba w domu stworzyć tzw. senioratkę. Kilka zabiegów adaptacyjnych i z większego garażu możemy zrobić osobne mieszkanie dla seniora.

Jakie projekty domów z garażami wybieramy najczęściej?

Jeśli decydujemy się na projekty domów z garażem warto wybrać takie, które nie będą generowały nadmiernych kosztów. Dlatego najczęściej wybierane warianty to projekty domów z garażem w bryle budynku. Nie powiększają one niepotrzebnie domu, a przestrzeń nad garażem wykorzystana jest na cele mieszkalne. W przypadku projektów domów z poddaszem użytkowym to zwykle największy pokój na poddaszu, w którym urządza się sypialnię małżeńską, z prywatną łazienką i garderobą.

Projekty domów z garażem występują w dwóch zasadniczych wersjach – z bezpośrednim przejściem do domu oraz bez niego. Tańszą opcją jest garaż bez połączenia bezpośredniego z domem. Nie potrzebujemy dodatkowych drzwi, nie wychładzamy tym samym wnętrza, więc mniej wydajemy na ogrzewanie. Są jednak ewidentne plusy przejścia do garażu, które mogą zrekompensować nam minusy. Gdy pogoda jest niezbyt łaskawa, pada deszcz lub śnieg, w ogóle nie trzeba wychodzić z domu, by swobodnie wyjechać w drogę. Wszystko dokonuje się wewnątrz budynku, za zamkniętymi drzwiami. Nasze auto nie jest narażone na zgubny wpływ klimatu, zapominamy o skrobaniu szyb zimą i wietrzeniu wnętrza upalnym latem.

wizualizacja projekt dom przy ul. Makowej 6
Dom przy ul. Makowej 6 – wizualizacja

Projekty domów z garażem to wygodne w użytkowaniu budynki, które zapewniają komfort nie tylko mieszkańcom, ale również ich autom. W całkowitym rozliczeniu są bardziej kosztowne niż domy bez garażu, ale bilans zysków często przekracza nakład finansowy. Garaż to miejsce w potencjałem i tam, gdzie to możliwe, finansowo i lokalizacyjnie, powinien się znaleźć w projekcie domu.